Ashwagandha: stres, siła, umysł i sprawność seksualna

Ashwagandha: stres, siła, umysł i sprawność seksualna

Ashwagandha to roślina o działaniu adaptogennym. Jej właściwości wzmacniające i zwiększające siły witalne są wykorzystywane od tysięcy lat.

Ashwagandha od ponad 2500 lat jest stosowana w medycynie ajurwedyjskiej jako środek wzmacniający np. w stanach wycieńczenia organizmu. Zwiększa siły witalne i wytrzymałość organizmu, a także działając jako adaptogen, wzmacnia odporność organizmu. Ashwagandha jest tradycyjnie stosowana w leczeniu zapalenia stawów, astmy, zapalenia oskrzeli, nowotworów, drożdżaków, reumatyzmu, cukrzycy i bielactwa. Ponadto poprawia funkcje poznawcze, obniża gorączkę, łagodzi stany zapalne, mdłości i objawy stresu. Wykazuje również działanie uspokajające, hipotensyjne (obniżające ciśnienie), przeciwskurczowe, przeciwnowotworowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Jej działanie zostało potwierdzone wieloma badaniami.

Płodność

Ashwagandha korzystnie wpływa na płodność zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Najczęściej spotykana przyczyna bezpłodności to niska liczba plemników. W badaniu z podwójną ślepą 46 mężczyznom ze zdiagnozowaną bezpłodnością podawano placebo lub 225 mg ekstraktu z korzenia ashwagandhy dziennie przez 3 miesiące.  Podawana Ashwagandha była standaryzowana na 5% witanolidów. Wyniki badania pokazały, że koncentracja plemników uległa zwiększeniu o 167%, natomiast o 29% w grupie placebo; ruchliwość plemników poprawiła się o 57%, a o 9% w grupie placebo; liczba plemników zwiększyła się o 53% w porównaniu ze wzrostem o 20% w grupie placebo.  W grupie przyjmującej ashwagandhę poziom testosteronu wzrósł o 17%, a w grupie placebo o 4%. Podwyższeniu uległa również lutropina o 34% w grupie przyjmującej ashwagandhę, a jedynie o 8% w grupie placebo (Evid Based Complement Alternat Med 2013;2013:571420).

W innym badaniu 180 mężczyznom ze zdiagnozowaną bezpłodnością podawano 5 g ashwagandhy dziennie przez 3 miesiące. Wyniki badania wykazały znaczną poprawę takich parametrów jak: koncentracja i ruchliwość plemników oraz uszkodzeń wywołanych przez wolne rodniki. Ponadto wzrósł poziom testosteronu i lutropiny, a spadł hormonu folikulotropowego i prolaktyny. Wykazano, że wahania tych hormonów pozytywnie wpływają na płodność. Autorzy badania podają, że ashwagandha „może być wykorzystywana jako alternatywa dla terapii   leczenia niepłodności u mężczyzn” (J Ethnopharmacol 2013;149:208-214).

Trzecie badanie z udziałem mężczyzn ze zdiagnozowaną bezpłodnością, którym podawano ashwagandhę w proszku w dawce 5 g, wykazało większą ruchliwość plemników i wyższą ich liczbę. Wykazano, że ashwagandha podwyższyła poziom testosteronu i lutropiny, natomiast obniżyła hormonu folikulotropowego i prolaktyny. Co więcej, ashwagandha unormowała poziom antyoksydantów  w nasieniu (Fertil Steril 2010;94:3).

W badaniu z udziałem 50 kobiet z zaburzeniami seksualnymi podawano placebo lub ekstrakt z korzenia ashwagandhy standaryzowany na co najmniej 5% witanolidów w dawce 300 mg dwa razy dziennie przez 8 tygodni. Wyniki badania potwierdzają, że ocena funkcjonowania seksualnego (wg skali FSFI) kobiet  uległa znacznej poprawie w grupie kobiet przyjmujących ashwagandhę. W grupie placebo ocena w skali FSFI wzrosła z 13,57 do 20,06 punktów, natomiast w grupie przyjmującej ashwagandhę wzrosła z 13,63 do 23,86. Skala FSFI ocenia m.in. stopień pobudzenia i satysfakcji seksualnej. W grupie ashwagandhy nastąpiła znaczna poprawa satysfakcji seksualnej w porównaniu z grupą placebo. Wyniki potwierdzają, że ocena funkcjonowania seksualnego kobiet  uległa znacznej poprawie w grupie kobiet przyjmujących ashwagandhę (Biomed Res In 2015;2015:284154).

Wytrzymałość i siła

Ashwagandha wspomaga przyrost masy, rozwój siły mięśniowej oraz tolerancję wysiłku, a tym samym redukuje tkankę tłuszczową i zwiększa beztłuszczową masę ciała (J Ayurveda Integr Med 2012;3:111-114).

W badaniu 57 mężczyznom podawano placebo lub korzeń ashwagandhy w dawce 300 mg dwa razy dziennie przez 8 tygodni. W tym samym czasie stosowali oni trening wytrzymałościowy. Po 8 tygodniach nastąpiło znaczne wzmocnienie siły górnych partii ciała w grupie przyjmującej ashwagandhę, w porównaniu z grupą placebo. Podobne wyniki otrzymano w przypadku dolnych partii ciała. W grupie przyjmującej ashwagandhę zaobserwowano również poprawę w zakresie wyprostu nóg na maszynie, masy mięśniowej (ramion i klatki piersiowej) w porównaniu z grupą placebo. Dodatkowo przyjmowanie ashwagandhy znacznie poprawiło regenerację mięśni po wysiłku i zmniejszyło uszkodzenia mięśni niż placebo. Przyczyniło się także do znacznej utraty tkanki tłuszczowej oraz podwyższenia poziomu testosteronu.

Kolejne badanie z podwójną ślepą zbadało czy ashwagandha może poprawić wytrzymałość organizmu i jakość życia. 49 zdrowych uczestników badania przyjmowało placebo lub ekstrakt z korzenia ashwagandhy w dawce 600 mg dziennie, standaryzowany na 5% witanolidów, przez 12 tygodni. Następnie zostali poddani testom analizy tętna mającym zbadać szczytowe pochłanianie tlenu podczas wysiłku fizycznego. V02max to jeden z najpopularniejszych wskaźników wydolności fizycznej, zwłaszcza wydolności tlenowej. Wyniki badania pokazały znacznie lepszą wytrzymałość krążeniowo-oddechową w grupie przyjmującej ashwagandhę niż placebo. W tej grupie odnotowano również lepsze wyniki według kwestionariusza dotyczącego jakości życia osób badanych (AYU 2015;36:63-68).

Stres

Badania wskazują, że ashwagandha zmniejsza niepokój (Acta Nerv Super 1990). W badaniu 64 osobom z niską samooceną i wysokim poziomem stresu podawano placebo lub ekstrakt z korzenia ashwagandhy w dawce 300 mg dwa razy dziennie przez 60 dni. Wskaźnik stresu spadł o 44% w grupie przyjmującej ashwagandhę, a w grupie placebo tylko o 5%. Ponadto poziom hormonu stresu (kortyzolu) spadł o prawie 28% w pierwszej grupie, a w drugiej grupie placebo zaledwie o 8% (Indian J Psychol Med 2012;34:255-262).

W innym badaniu 98 osobom będącym pod wpływem ciągłego stresu podawano placebo lub ashwagandhę. U osób przyjmujących ashwagandhę zauważono poprawę samopoczucia w ciągu 30-60 dni. Choć w grupie placebo nie nastąpiła żadna poprawa mierzona według Skali Oceny Lęku Hamiltona, znaczną poprawę zaobserwowano w grupie przyjmującej ashwagandhę. W grupie tej spadł poziom kortyzolu, ciśnienie krwi i tętno. Poprawie uległ także poziom glukozy we krwi, markerów stanu zapalnego, cholesterolu LDL, HDL i trójglicerydów (JANA 2008;11: 50-56).

Przegląd 5 badań kontrolowanych pokazał, że ashwagandha w znacznym stopniu złagodziła niepokój (J Altern Complement Med 2014;20:901- 908).

Wykazano, że ashwagandha zmniejsza stres i jego wpływ na choroby układu sercowo-naczyniowego tj. podwyższone ciśnienie krwi (Curr Top Nutraceutical Res 2013;11:151-158).

Dodatkowo stres przyczynia się do przybierania na wadze. Jednak kiedy osobom narażonym na długotrwały stres podawano placebo lub korzeń ashwagandhy (5% witanolidów) w dawce 300 mg dwa razy dziennie przez 8 tygodni, w grupie przyjmującej ashwagandhę nastąpiła znaczna poprawa według Skali Odczuwanego Stresu i skali oksfordzkiej. Również poziom kortyzolu uległ znacznemu obniżeniu. U osób badanych nastąpił znaczny spadek wagi ciała i wskaźnika BMI oraz zmniejszenie niekontrolowanego apetytu i emocjonalnego objadania się.

W kolejnym badaniu 30 osobom z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi podawano placebo lub ekstrakt z korzenia ashwagandhy w dawce 120 mg cztery razy dziennie. Osoby te przyjmowały również leki z grupy SSRI. W grupie placebo ocena w skali Yale-Brown Obsessive-Compulsive Scale spadła z 18 do 16 punktów, natomiast w grupie przyjmującej ashwagandhę z 26 do 14 (Complement Ther Med 2016;27:25-9).

W badaniu z podwójną ślepą 20 zdrowym mężczyznom podawano ekstrakt z korzenia i liści ashwagandhy w dawce 1000 mg lub placebo przez 14 dni. Wyniki badania wykazały znaczną poprawę skupienia uwagi, czujności, szybkości reakcji, koordynacji wzrokowo-ruchowej i funkcji czuciowo-ruchowych (Pharmacognosy Res 2014;6:12- 18).

Cukrzyca i choroby serca

Badania wykazały, że ashwagandha reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi. Obniża stężenie cholesterolu frakcji LDL i VLDL, trójglicerydów, poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą lub podwyższonym cholesterolem (Indian J Exp Biol 2000;38:607- 9). Ponadto badacze podają, że ashwagandha poprawia czynność śródbłonka, poziom cholesterolu całkowitego, LDL, HDL, trójglicerydów, markerów stanów zapalnych i zmniejsza uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki (Int J Ayur Pharma Research 2014;2:22-32).

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Kolejne badanie z podwójną ślepą zbadało czy ashwagandha leczy zapalenie stawów. W badaniu wzięło udział 60 osób w wieku 40-70 lat. Osoby te cierpiały na ból kolana od przynajmniej 6 miesięcy i odczuwały ograniczenie aktywności ruchowej w stopniu łagodnym/umiarkowanym. Podawano im 125 mg ashwagandhy, 250 mg ashwagandhy lub placebo dwa razy dziennie przez 12 tygodni. Osoby badane mogły przyjmować paracetamol w razie potrzeby. Ashwagandha była standaryzowana na 10% witanolidów.

Wyniki oceny wg skali WOMAC, oceniające ból i sztywność stawów, były znacznie lepsze w grupie przyjmującej wyższą dawkę ashwagandhy w porównaniu z grupą placebo. Wyniki oceny wg Knee Swelling Index uległy znacznej poprawie w grupie przyjmującej ashwagandhę w wyższej dawce w porównaniu z grupą placebo. Wyniki oceny bólu, sztywności stawów i aktywności ruchowej, były znacznie lepsze w grupie przyjmującej ashwagandhę w wyższej dawce w porównaniu z grupą placebo.

Co więcej, osoby przyjmujące placebo przyjmowały średnio 17 tabletek paracetamolu, osoby przyjmujące ashwagandha w niższej dawce – średnio 13 tabletek, natomiast te przyjmujące w wyższej dawce – jedynie 10 tabletek. Jest to niezwykle korzystne działanie biorąc pod uwagę szkodliwe działanie paracetamolu.

Ashwagandha podawana w dawce 250 mg dziennie wykazała skuteczniejsze działanie niż placebo, a w dawce 500 mg była jeszcze skuteczniejsza niż niższa dawka i placebo (J Ayurveda Integr Med 2016;7(3):151-157).

Wcześniejsze badanie wykazało, że ashwagandha w połączeniu z kadzidłowcem, kurkuminą i cynkiem skutecznie wpływało na leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów (Rheumatology 2001;40:779-93).

 

 

Powiązane wpisy

Sproszkowane Glukozynolaty o Silnej Mocy

Sproszkowane Glukozynolaty o Silnej Mocy

SaWasabi 100% czysta sproszkowana wasabia japońska (Wasabia japonica) zawiera najwyższy poziom naturalnych związków chemicznych zwalczających raka, jaki został dotychczas znaleziony w produkcie naturalnym. Dlaczego wysoki poziom glukozynolanów jest ważny? Ponieważ po spożyciu glukozynolany...

Chlorella przy bolesnym miesiączkowaniu

Chlorella przy bolesnym miesiączkowaniu

Pierwotne bolesne miesiączkowanie, występujące bez jakiegokolwiek związanego z nim stanu chorobowego, jest jednym z najczęstszych problemów egzystencjalnych kobiet, postrzeganych jako te o szczególnie niekorzystnym wpływie na jakość ich życia. Szacuje się, że bolesne miesiączkowanie dotyka...

NAC, siarka i młodość

NAC, siarka i młodość

Jakiś czas temu naukowcy zostali zaskoczeni faktem, że taki prosty związek, jak produkowany w naszym organizmie gaz – tlenek azotu (NO), pełni w tkankach funkcję cząsteczki sygnałowej, podobnej do hormonu. Od tamtej pory zaczęli inaczej patrzeć na wytwarzane przez nas gazy i sprawdzać, czy...