Ashwagandha: stres, siła, umysł i sprawność seksualna

Ashwagandha: stres, siła, umysł i sprawność seksualna

Ashwagandha to roślina o działaniu adaptogennym. Jej właściwości wzmacniające i zwiększające siły witalne są wykorzystywane od tysięcy lat.

Ashwagandha od ponad 2500 lat jest stosowana w medycynie ajurwedyjskiej jako środek wzmacniający np. w stanach wycieńczenia organizmu. Zwiększa siły witalne i wytrzymałość organizmu, a także działając jako adaptogen, wzmacnia odporność organizmu. Ashwagandha jest tradycyjnie stosowana w leczeniu zapalenia stawów, astmy, zapalenia oskrzeli, nowotworów, drożdżaków, reumatyzmu, cukrzycy i bielactwa. Ponadto poprawia funkcje poznawcze, obniża gorączkę, łagodzi stany zapalne, mdłości i objawy stresu. Wykazuje również działanie uspokajające, hipotensyjne (obniżające ciśnienie), przeciwskurczowe, przeciwnowotworowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Jej działanie zostało potwierdzone wieloma badaniami.

Płodność

Ashwagandha korzystnie wpływa na płodność zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Najczęściej spotykana przyczyna bezpłodności to niska liczba plemników. W badaniu z podwójną ślepą 46 mężczyznom ze zdiagnozowaną bezpłodnością podawano placebo lub 225 mg ekstraktu z korzenia ashwagandhy dziennie przez 3 miesiące.  Podawana Ashwagandha była standaryzowana na 5% witanolidów. Wyniki badania pokazały, że koncentracja plemników uległa zwiększeniu o 167%, natomiast o 29% w grupie placebo; ruchliwość plemników poprawiła się o 57%, a o 9% w grupie placebo; liczba plemników zwiększyła się o 53% w porównaniu ze wzrostem o 20% w grupie placebo.  W grupie przyjmującej ashwagandhę poziom testosteronu wzrósł o 17%, a w grupie placebo o 4%. Podwyższeniu uległa również lutropina o 34% w grupie przyjmującej ashwagandhę, a jedynie o 8% w grupie placebo (Evid Based Complement Alternat Med 2013;2013:571420).

W innym badaniu 180 mężczyznom ze zdiagnozowaną bezpłodnością podawano 5 g ashwagandhy dziennie przez 3 miesiące. Wyniki badania wykazały znaczną poprawę takich parametrów jak: koncentracja i ruchliwość plemników oraz uszkodzeń wywołanych przez wolne rodniki. Ponadto wzrósł poziom testosteronu i lutropiny, a spadł hormonu folikulotropowego i prolaktyny. Wykazano, że wahania tych hormonów pozytywnie wpływają na płodność. Autorzy badania podają, że ashwagandha „może być wykorzystywana jako alternatywa dla terapii   leczenia niepłodności u mężczyzn” (J Ethnopharmacol 2013;149:208-214).

Trzecie badanie z udziałem mężczyzn ze zdiagnozowaną bezpłodnością, którym podawano ashwagandhę w proszku w dawce 5 g, wykazało większą ruchliwość plemników i wyższą ich liczbę. Wykazano, że ashwagandha podwyższyła poziom testosteronu i lutropiny, natomiast obniżyła hormonu folikulotropowego i prolaktyny. Co więcej, ashwagandha unormowała poziom antyoksydantów  w nasieniu (Fertil Steril 2010;94:3).

W badaniu z udziałem 50 kobiet z zaburzeniami seksualnymi podawano placebo lub ekstrakt z korzenia ashwagandhy standaryzowany na co najmniej 5% witanolidów w dawce 300 mg dwa razy dziennie przez 8 tygodni. Wyniki badania potwierdzają, że ocena funkcjonowania seksualnego (wg skali FSFI) kobiet  uległa znacznej poprawie w grupie kobiet przyjmujących ashwagandhę. W grupie placebo ocena w skali FSFI wzrosła z 13,57 do 20,06 punktów, natomiast w grupie przyjmującej ashwagandhę wzrosła z 13,63 do 23,86. Skala FSFI ocenia m.in. stopień pobudzenia i satysfakcji seksualnej. W grupie ashwagandhy nastąpiła znaczna poprawa satysfakcji seksualnej w porównaniu z grupą placebo. Wyniki potwierdzają, że ocena funkcjonowania seksualnego kobiet  uległa znacznej poprawie w grupie kobiet przyjmujących ashwagandhę (Biomed Res In 2015;2015:284154).

Wytrzymałość i siła

Ashwagandha wspomaga przyrost masy, rozwój siły mięśniowej oraz tolerancję wysiłku, a tym samym redukuje tkankę tłuszczową i zwiększa beztłuszczową masę ciała (J Ayurveda Integr Med 2012;3:111-114).

W badaniu 57 mężczyznom podawano placebo lub korzeń ashwagandhy w dawce 300 mg dwa razy dziennie przez 8 tygodni. W tym samym czasie stosowali oni trening wytrzymałościowy. Po 8 tygodniach nastąpiło znaczne wzmocnienie siły górnych partii ciała w grupie przyjmującej ashwagandhę, w porównaniu z grupą placebo. Podobne wyniki otrzymano w przypadku dolnych partii ciała. W grupie przyjmującej ashwagandhę zaobserwowano również poprawę w zakresie wyprostu nóg na maszynie, masy mięśniowej (ramion i klatki piersiowej) w porównaniu z grupą placebo. Dodatkowo przyjmowanie ashwagandhy znacznie poprawiło regenerację mięśni po wysiłku i zmniejszyło uszkodzenia mięśni niż placebo. Przyczyniło się także do znacznej utraty tkanki tłuszczowej oraz podwyższenia poziomu testosteronu.

Kolejne badanie z podwójną ślepą zbadało czy ashwagandha może poprawić wytrzymałość organizmu i jakość życia. 49 zdrowych uczestników badania przyjmowało placebo lub ekstrakt z korzenia ashwagandhy w dawce 600 mg dziennie, standaryzowany na 5% witanolidów, przez 12 tygodni. Następnie zostali poddani testom analizy tętna mającym zbadać szczytowe pochłanianie tlenu podczas wysiłku fizycznego. V02max to jeden z najpopularniejszych wskaźników wydolności fizycznej, zwłaszcza wydolności tlenowej. Wyniki badania pokazały znacznie lepszą wytrzymałość krążeniowo-oddechową w grupie przyjmującej ashwagandhę niż placebo. W tej grupie odnotowano również lepsze wyniki według kwestionariusza dotyczącego jakości życia osób badanych (AYU 2015;36:63-68).

Stres

Badania wskazują, że ashwagandha zmniejsza niepokój (Acta Nerv Super 1990). W badaniu 64 osobom z niską samooceną i wysokim poziomem stresu podawano placebo lub ekstrakt z korzenia ashwagandhy w dawce 300 mg dwa razy dziennie przez 60 dni. Wskaźnik stresu spadł o 44% w grupie przyjmującej ashwagandhę, a w grupie placebo tylko o 5%. Ponadto poziom hormonu stresu (kortyzolu) spadł o prawie 28% w pierwszej grupie, a w drugiej grupie placebo zaledwie o 8% (Indian J Psychol Med 2012;34:255-262).

W innym badaniu 98 osobom będącym pod wpływem ciągłego stresu podawano placebo lub ashwagandhę. U osób przyjmujących ashwagandhę zauważono poprawę samopoczucia w ciągu 30-60 dni. Choć w grupie placebo nie nastąpiła żadna poprawa mierzona według Skali Oceny Lęku Hamiltona, znaczną poprawę zaobserwowano w grupie przyjmującej ashwagandhę. W grupie tej spadł poziom kortyzolu, ciśnienie krwi i tętno. Poprawie uległ także poziom glukozy we krwi, markerów stanu zapalnego, cholesterolu LDL, HDL i trójglicerydów (JANA 2008;11: 50-56).

Przegląd 5 badań kontrolowanych pokazał, że ashwagandha w znacznym stopniu złagodziła niepokój (J Altern Complement Med 2014;20:901- 908).

Wykazano, że ashwagandha zmniejsza stres i jego wpływ na choroby układu sercowo-naczyniowego tj. podwyższone ciśnienie krwi (Curr Top Nutraceutical Res 2013;11:151-158).

Dodatkowo stres przyczynia się do przybierania na wadze. Jednak kiedy osobom narażonym na długotrwały stres podawano placebo lub korzeń ashwagandhy (5% witanolidów) w dawce 300 mg dwa razy dziennie przez 8 tygodni, w grupie przyjmującej ashwagandhę nastąpiła znaczna poprawa według Skali Odczuwanego Stresu i skali oksfordzkiej. Również poziom kortyzolu uległ znacznemu obniżeniu. U osób badanych nastąpił znaczny spadek wagi ciała i wskaźnika BMI oraz zmniejszenie niekontrolowanego apetytu i emocjonalnego objadania się.

W kolejnym badaniu 30 osobom z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi podawano placebo lub ekstrakt z korzenia ashwagandhy w dawce 120 mg cztery razy dziennie. Osoby te przyjmowały również leki z grupy SSRI. W grupie placebo ocena w skali Yale-Brown Obsessive-Compulsive Scale spadła z 18 do 16 punktów, natomiast w grupie przyjmującej ashwagandhę z 26 do 14 (Complement Ther Med 2016;27:25-9).

W badaniu z podwójną ślepą 20 zdrowym mężczyznom podawano ekstrakt z korzenia i liści ashwagandhy w dawce 1000 mg lub placebo przez 14 dni. Wyniki badania wykazały znaczną poprawę skupienia uwagi, czujności, szybkości reakcji, koordynacji wzrokowo-ruchowej i funkcji czuciowo-ruchowych (Pharmacognosy Res 2014;6:12- 18).

Cukrzyca i choroby serca

Badania wykazały, że ashwagandha reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi. Obniża stężenie cholesterolu frakcji LDL i VLDL, trójglicerydów, poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą lub podwyższonym cholesterolem (Indian J Exp Biol 2000;38:607- 9). Ponadto badacze podają, że ashwagandha poprawia czynność śródbłonka, poziom cholesterolu całkowitego, LDL, HDL, trójglicerydów, markerów stanów zapalnych i zmniejsza uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki (Int J Ayur Pharma Research 2014;2:22-32).

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Kolejne badanie z podwójną ślepą zbadało czy ashwagandha leczy zapalenie stawów. W badaniu wzięło udział 60 osób w wieku 40-70 lat. Osoby te cierpiały na ból kolana od przynajmniej 6 miesięcy i odczuwały ograniczenie aktywności ruchowej w stopniu łagodnym/umiarkowanym. Podawano im 125 mg ashwagandhy, 250 mg ashwagandhy lub placebo dwa razy dziennie przez 12 tygodni. Osoby badane mogły przyjmować paracetamol w razie potrzeby. Ashwagandha była standaryzowana na 10% witanolidów.

Wyniki oceny wg skali WOMAC, oceniające ból i sztywność stawów, były znacznie lepsze w grupie przyjmującej wyższą dawkę ashwagandhy w porównaniu z grupą placebo. Wyniki oceny wg Knee Swelling Index uległy znacznej poprawie w grupie przyjmującej ashwagandhę w wyższej dawce w porównaniu z grupą placebo. Wyniki oceny bólu, sztywności stawów i aktywności ruchowej, były znacznie lepsze w grupie przyjmującej ashwagandhę w wyższej dawce w porównaniu z grupą placebo.

Co więcej, osoby przyjmujące placebo przyjmowały średnio 17 tabletek paracetamolu, osoby przyjmujące ashwagandha w niższej dawce – średnio 13 tabletek, natomiast te przyjmujące w wyższej dawce – jedynie 10 tabletek. Jest to niezwykle korzystne działanie biorąc pod uwagę szkodliwe działanie paracetamolu.

Ashwagandha podawana w dawce 250 mg dziennie wykazała skuteczniejsze działanie niż placebo, a w dawce 500 mg była jeszcze skuteczniejsza niż niższa dawka i placebo (J Ayurveda Integr Med 2016;7(3):151-157).

Wcześniejsze badanie wykazało, że ashwagandha w połączeniu z kadzidłowcem, kurkuminą i cynkiem skutecznie wpływało na leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów (Rheumatology 2001;40:779-93).

 

 

Powiązane wpisy

SENOLITYKI i obietnica dłuższego życia

SENOLITYKI i obietnica dłuższego życia

Autor: Richard Basillico Źródło: „Senolytics and the Promise of a Longer Life - LifeExtension”, luty 2019 Badacze z Mayo Clinic odkryli główną przyczynę starzenia się i sposób na jej spowolnienie.1 Naukowcy wykazali, że istnieją szkodliwe "komórki zombie", które występują...

Kwas laurynowy – pokarm siłaczy i sprinterów

Kwas laurynowy – pokarm siłaczy i sprinterów

Wszyscy doskonale wiemy, że tłuszcze albo mogą być pożyteczne, albo szkodliwe dla zdrowia. Wszystko zależy tutaj od składu kwasów tłuszczowych, tworzących dane źródło spożywcze tłuszczu. Za zdrowe uznajemy kwasy nienasycone, głównie takie jak omeg 3 i omega 6, oraz sprzężone izomery kwasu...

Potencjał przejściowy mięśni. Znaczenie cynamonu

Potencjał przejściowy mięśni. Znaczenie cynamonu

Tytuł tego artykułu zabrzmi zapewne dla wielu czytelników zagadkowo. Czym jest w ogóle coś takiego, jak potencjał przejściowy? Jak i gdzie pojawia się w mięśniach i jakie ma dla nich znaczenie? Czym skutkuje pojawienie się potencjału przejściowego w komórkach mięśni szkieletowych...