Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa fachowo nazywana jest chorobą niedokrwienną serca. Charakteryzuje się ona tym, że komórki mięśnia sercowego są niewystarczająco zaopatrzone w tlen lub inne substancje odżywcze.

Popularna nazwa „wieńcówka” pochodzi stąd, iż najczęstszym powodem (około 90 proc przypadków) niedostatecznego ukrwienia serca jest miażdżyca naczyń wieńcowych.

W naszym kraju około ośmiu milionów Polaków choruje na tę chorobę, a około 900 pacjentów żyje z nie swoim sercem. I mimo że najczęściej wieńcówka kojarzy nam się z przypadłością seniorów, obserwuje się coraz więcej zachorowań wśród ludzi młodych (dwudziesto- i trzydziestolatków). Problemy z sercem należą zatem do czołówki chorób, które mogą poważnie zagrażać życiu ludzi w Polsce, jak i na całym świecie.

W zdrowym organizmie ludzkim krew dopływa do serca tętnicami wieńcowymi, które tworzą sieć kanalików. Średnica zdrowej tętnicy wynosi maksymalnie 7 mm. Jednak drobniejsze kanaliki mają średnicę mikroskopową.  Dlatego właśnie, gdy tętnica wieńcowa ulega zwężeniu, do serca dopływa mniej krwi niż zazwyczaj i tak rozpoczyna się choroba niedokrwienna serca. W najgorszym wypadku dojść może nawet do całkowitego zamknięcia tętnicy wieńcowej, co powoduje zawał serca, czyli obumarcie tej części serca, do której tętnica doprowadzała krew.
Niestety, choroba niedokrwienna serca bywa bardzo podstępna. Początkowo bowiem osoba z już zwężonymi tętnicami wieńcowymi nie odczuwa żadnych dolegliwości. Mimo tego jednak, jej serce staje się coraz bardziej niedokrwione. W końcu mogą pojawić się bóle w klatce piersiowej, zwłaszcza na skutek dużego wysiłku fizycznego. Ból często objawia się promieniowaniem w kierunku szyi i lewej ręki. Z czasem, może objawiać się nawet, gdy osoba jest w stanie spoczynku.

Zazwyczaj właśnie wyżej opisane symptomy bólu jako pierwsze zwracają uwagę chorego na to, że coś jest nie tak i wtedy udajemy się do lekarza. Aby sprawdzić stan serca, w pierwszej kolejności wykonuje się badanie EKG (ElektroKardioGram), pomiar stężenia cholesterolu i cukru (badanie krwi) oraz badanie moczu. Popularna jest również, tak zwana, próba wysiłkowa. Polega ona na dawkowanym wysiłku (np. pacjent maszeruje po ruchomej bieżni) i jednoczesnym zapisie EKG. Dzięki tej próbie lekarz może z większą dokładnością ocenić zapis EKG, a także stan pacjenta w trakcie wykonywania aktywności fizycznej

U niektórych pacjentów konieczne jest jednak wykonanie badań bardziej specjalistycznych i niestety inwazyjnych. Jednym z nich jest koronarografia. W badaniu tym lekarz wprowadza do tętnicy udowej pacjenta cewnik (rurkę), którego końcówka dochodzi aż do samego serca. Przez cewnik wstrzykuje się do każdej tętnicy tzw. kontrast (płyn widoczny w promieniach rentgenowskich). Dzięki temu lekarze mogą z łatwością ocenić, które tętnice i w jakim miejscu są zwężone, a które są zdrowe. Jest to zdecydowanie najdokładniejsze badanie, jednakże niesie ono ze sobą ryzyko poważnych komplikacji i powikłań.
Po rozpoznaniu choroby, lekarz zapisuje choremu odpowiednio dobrane dla niego leki. Jeśli te okażą się jednak nieskuteczne, prawdopodobnie ponownie nasilą się bóle w klatce piersiowej. W takich przypadkach właśnie stosuje się leczenie operacyjne. Najpopularniejszymi zabiegami są: „balonikowanie”, czyli przezskórna angioplastyka wieńcowa (polega to na wprowadzeniu do zwężonej tętnicy wieńcowej balonika i napompowaniu go, by udrożnić przepływ krwi) oraz by-passy, czyli pomosty aortalno-wieńcowe (polega to na ominięciu zwężenia przez wszycie w odpowiednim miejscu fragmentu innego naczynia krwionośnego).

Bardzo ważne jest również to, by chorzy zawsze mieli przy sobie lek do stosowania doraźnego (np. tabletki pod język lub spray na śluzówkę jamy ustnej).

Warto też wiedzieć, kto jest szczególnie narażony na chorobę niedokrwienną serca. Przede wszystkim są to osoby, które już cierpią na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę lub zaburzenia lipidowe (miażdżycę). Poza tym, wieńcówce sprzyja także, tak zwana, osobowość typu A. Osoby o wzorze zachowania A działają bowiem nieustannie pod presją czasu. Są wyjątkowo punktualne i skoordynowane, jednak za cenę nieustającego napięcia.
Takie osoby muszą być aktywne, nieustannie coś robią. Dla nich wszystko jest ważne, dlatego nie potrafią odpoczywać. Są to również osoby niecierpliwe. Mają tendencję do przerywania w trakcie rozmowy, gestykulują (często mają zaciśnięte dłonie); lubią rywalizować. Podsumowując – osoby te narażone są nieustannie na silny stres, a to niestety sprzyja chorobie niedokrwiennej serca, jak i wielu innym chorobom.
Jak zatem należy postępować, by uchronić się przed chorobą wieńcową? Przede wszystkim należy prowadzić możliwie zdrowy ryb życia. Na pewno trzeba unikać palenia papierosów. Dym papierosowy bowiem uszkadza tętnice wieńcowe i przyspiesza ich zwężanie. Poza tym, wskazane jest gimnastykowanie się i ogólna aktywność fizyczna. Warto również zadbać o właściwą masę ciała, a zatem stosować dietę i ruch. Ruch mięśni wpływa pobudzająco na krążenie krwi, a tym samym poprawia ukrwienie serca. Pożywienie zaś powinno być bogate w błonnik i z małą zawartością cholesterolu.

I pamiętaj! Jeśli obawiasz się, że coś może dziać się z twoim sercem, nie zwlekaj i udaj się do lekarza.

Powiązane wpisy

SENOLITYKI i obietnica dłuższego życia

SENOLITYKI i obietnica dłuższego życia

Autor: Richard Basillico Źródło: „Senolytics and the Promise of a Longer Life - LifeExtension”, luty 2019 Badacze z Mayo Clinic odkryli główną przyczynę starzenia się i sposób na jej spowolnienie.1 Naukowcy wykazali, że istnieją szkodliwe "komórki zombie", które występują...

Kwas laurynowy – pokarm siłaczy i sprinterów

Kwas laurynowy – pokarm siłaczy i sprinterów

Wszyscy doskonale wiemy, że tłuszcze albo mogą być pożyteczne, albo szkodliwe dla zdrowia. Wszystko zależy tutaj od składu kwasów tłuszczowych, tworzących dane źródło spożywcze tłuszczu. Za zdrowe uznajemy kwasy nienasycone, głównie takie jak omeg 3 i omega 6, oraz sprzężone izomery kwasu...

Potencjał przejściowy mięśni. Znaczenie cynamonu

Potencjał przejściowy mięśni. Znaczenie cynamonu

Tytuł tego artykułu zabrzmi zapewne dla wielu czytelników zagadkowo. Czym jest w ogóle coś takiego, jak potencjał przejściowy? Jak i gdzie pojawia się w mięśniach i jakie ma dla nich znaczenie? Czym skutkuje pojawienie się potencjału przejściowego w komórkach mięśni szkieletowych...