Czarny czosnek modeluje sylwetkę

Czarny czosnek modeluje sylwetkę

Czarny czosnek to przysmak kuchni orientalnej. Kiedy wszedł do kultury kulinarnej Dalekiego Wschodu, tego dokładnie nie wiemy; wiadomo natomiast, że już kilkaset lat p.n.e. owiany był w Chinach nimbem pokarmu, którego regularne spożywanie miało rzekomo zapewniać nieśmiertelność. Za atrakcyjność smakową i kulinarną cenią go od dawna Chińczycy, Japończycy i Koreańczycy. Do kuchni kultur Zachodu dotarł dopiero w początkach bieżącego stulecia, chociaż nasi przodkowie raczyli się podobną potrawą, wciąż popularną pośród ludów bałtyckich a i powracającą u nas do łask, czyli kiszonym czosnkiem. Tak! Czarny czosnek to efekt fermentacji zwykłego czosnku, tyle że przebiegającej w odmiennych warunkach, aniżeli nasz tradycyjny proces kiszenia warzyw. Otóż produkcja czarnego czosnku, zwana też procesem jego starzenia, wymaga odpowiednio długiego czasu oraz odpowiednio wysokiej temperatury i odpowiednio dużej wilgotności.

Ale czarny czosnek ceniony jest w pierwszej kolejności za właściwości zdrowotne, podobno znacznie przewyższające, jak dowodzą badania, walory jego świeżej formy. W badaniach dowiedziono jego aktywności przeciwzapalnej, przeciwrodnikowej, przeciwalergicznej, przeciwcukrzycowej, przeciwmiażdżycowej i przeciwnowotworowej. Chroni nas również przed nadciśnieniem i schorzeniami wątroby. Jak spekulują specjaliści, przewagę nad świeżym czosnkiem zapewnia mu substancja nazywana S-allilocysteiną (SAC), której w 100 g czarnego czosnku znajdujemy 5.8 mg, zaś świeżego – tylko 0.32 mg, czyli ponad 18 razy więcej. Jednakże, jak się okazuje, spożywanie czarnego czosnku niesie nie tylko korzyści naszemu zdrowiu, ale również naszej sylwetce…

W jednym z badań (Seo, 2014) naukowcy próbowali ustalić, czy czarny czosnek może mieć wpływ na masę i skład ciała, w zależności od diety i aktywności fizycznej. Pozostawili więc cześć szczurów na normalnej diecie, a część karmili przez 6 tygodni dietą wysokotłuszczową. Po tym okresie zwierzętom z grupy wysokotłuszczowej albo nie wdrażano żadnego postępowania, albo traktowano je wysiłkiem fizycznym, albo dodatkiem czarnego czosnku do diety, albo jednocześnie wysiłkiem i czosnkiem, na przestrzeni kolejnych 4 tygodni. Trzeba przyznać, że uzyskane w ten sposób rezultaty okazały się wręcz szokujące…

Szczury z grupy tłuszczowej, w odniesieniu do normalnej diety, zakończyły oczywiście eksperyment z masą ciała wyższą o 20%, większą o prawie 100% masą tłuszczu, ale mniejszą o ponad 10% masą mięśniową.

Jednakże już tylko sam dodatek czarnego czosnku do diety wysokotłuszczowej spowodował, że waga szczurów wzrosła jedynie o 6%, masa ich tłuszczu o 25%, a ich masa mięśniowa – aż o 20%.

Same ćwiczenia fizyczne niemal całkowicie zablokowały przy diecie wysokotłuszczowej przyrost masy ciała i masy tłuszczu oraz ubytek masy mięśniowej.

Natomiast trening w połączeniu z czarnym czosnkiem, w porównaniu z dietą wysokotłuszczową solo, obniżył masę ciała i tłuszczu, odpowiednio, o 25 i 60%, zwiększając jednocześnie o ok. 18% masę mięśni. I wprawdzie pozornie wygląda to tak, że sam czarny czosnek bez ćwiczeń daje minimalnie większy przyrost masy mięśni od czarnego czosnku w połączeniu z treningami (20 vs 18%), to jednak podobny wniosek będzie nieuprawniony, gdy porównamy przyrost masy mięśni w stosunku do wagi ciała. Wtedy bowiem w przypadku samego czosnku przyrost ten wyniesie ok. 30, podczas gdy w przypadku czosnku połączonego z treningiem – ok. 60%.

Tak więc spożywanie czarnego czosnku lub stosowanie opartych na jego ekstraktach suplementów diety może przynieść szczególną korzyść sportowcom z dyscyplin sylwetkowych i z limitami wagowymi, w których dążymy do optymalnego rozwoju masy mięśniowej, przy maksymalnie możliwej redukcji masy tłuszczu.

Artykuł opracowany na podstawie materiałów dostępnych na stronie www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl

Powiązane wpisy

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych


Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Lęk to normalna reakcja emocjonalna na zagrożenie lub potencjalne zagrożenie. Jednak gdy ta emocja jest niewłaściwa, ekstremalna i uporczywa, i nie jest proporcjonalna do natury zagrożenia, jest klasyfikowana jako patologiczna, czyli jako zaburzenie lękowe. Zaburzenia lękowe są grupą...

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!


Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

W aspekcie zdrowia najczęściej możemy spotkać się z doniesieniami na temat schorzeń, które bezpośrednio zagrażają życiu. Często zatem czytamy o zaleceniach dietetyczno-suplementacyjnych związanych ze wspieraniem zdrowia w aspekcie chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób cywilizacyjnych...

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni


Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Pieprzyca peruwiańska (Lepidium meyenii), znana szerzej jako maca lub żeń-szeń peruwiański, to jadalna dwuletnia roślina zielna z rodziny Brassicaceae, czyli spokrewniona z naszą kapustą i rzepą, która pochodzi z Ameryki Południowej a rośnie w wysokich partiach Andów peruwiańskich. Środowisko...