Czy cierpisz na bóle szyi, pleców oraz zmęczenie?

Czy cierpisz na bóle szyi, pleców oraz zmęczenie?

Czy korzystasz codziennie z komputera przez dłuższy czas?

Czy miewasz następujące oznaki dyskomfortu oczu jak: pieczenie, suchość, światłowstręt, podrażnienie, swędzenie, zamglone i podwójne widzenie, łzawienie oraz uczucie ciała obcego?

Czy cierpisz na bóle szyi, pleców oraz zmęczenie?

Jeśli odpowiedziałeś „tak” na wszystkie powyższe pytania, prawdopodobnie masz tzw. syndrom widzenia komputerowego (ang. CVS). Poniżej znajdziesz informacje jak suplementacja Olejem z kryla, może pomóc w astenopii w przypadku syndromu CVS.
Rekomendowany NKO: (sklep.kenayag.com.pl/pl/suplementy-diety/76-olej-z-kryla-30-kapsulek.html)

Syndrom Widzenia Komputerowego (ang. CVS)
Jest to zespół zmęczenia oka (astenopia) oraz problemy z widzeniem związane z pracą przy komputerze, ponieważ czytanie z ekranu komputera (ang. VDT) ma większy wpływ na mięśnie oczu niż czytanie tekstu drukowanego. Ponadto, napięcie mięśni powszechnie wpływa na szyję i plecy.

Podatność na Syndrom Widzenia Komputerowego nie jest uzależniona ani od wieku ani od miejsca zamieszkania.
Obecnie, świadomość dot. CVS jako przyczynie dyskomfortu pracowników oraz obniżonej sprawności działania jest względnie niska. Większość ludzi akceptuje ten syndrom, ponieważ nie zagraża on zdrowiu. Jednak, będzie on miał wpływ na jakość życia w pracy czy w domu, gdyż objawy te narastają z czasem. Należy pamiętać, że objawy rozwijają się oraz wymagają leczenia przez dłuższy okres czasu.

Zmęczenie oczu, lub astenopia, jest określane jako ból i zmęczenie oczu, często towarzyszące temu długotrwałe wysilanie oczu, nieusuwane wady widzenia lub brak równowagi mięśni oczu. W większości astenopia należy do astenopii akomodacyjnej ze względu na wady refrakcji oraz nadmierne kurczenie się mięśnia rzęskowego. Powszechne używanie komputerów naraziło dorosłe osoby na CVS w większym stopniu niż w przeszłości. Ponadto, wydaje się, że nie ma zależności wiekowej ani geograficznej w przypadku podatności na syndrom widzenia komputerowego. Badania ludności w USA, Japonii, Włoszech i Indiach wykazały, że występowanie astenopii jest znacznie wyższe w przypadku użytkowników komputerów, a jej stopień różni się zależnie od rodzaju pracy wzroku, czy zaczęto korzystać z komputera w młodym wieku oraz liczba lat pracy przy komputerze. Oznacza to, że nawet u dzieci, które wcześnie zaczęły korzystać z podręcznych gier występuje większe ryzyko wystąpienia CVS. Jeśli nie podejdziemy do tego problemu w odpowiedni sposób, liczba osób cierpiących na syndrom widzenia komputerowego będzie ciągle rosła.
atrzenie w dal

Astenopia – wewnętrzna czy zewnętrzna?

Astenopia pochodzi z Greckiego słowa oznaczającego „słabe oko”. Zwykle odnosi się do zmęczenia lub napięcia oka. Intensywne skupienie oka przy czytaniu, pracy przy komputerze lub nawet długiej jeździe samochodem doprowadzi do astenopii. Zewnętrzna astenopia wiąże się z suchym okiem oraz podrażnieniem rogówki, natomiast wewnętrzna astenopia dotyczy mięśni związanych z obuocznym wyrównaniem oraz akomodacją.

Co możemy zrobić w przypadku zespołu CVS?

Najlepszym rozwiązaniem jest zasięgniecie porady specjalisty oraz upewnienie się czy nasz problem ma związek z CVS. Po pierwsze, zmień przyzwyczajenia pracy przy komputerze dzięki którym poradzisz sobie z astenopią. Ważne jest, aby mięśnie oczu wróciły do zdrowia, gdyż zmęczenia sprzyja zaburzeniom akomodacji oka. W tym przypadku leczenie odżywcze może być pomocne. W przeszłości, badanie choroby oczu związanej z wiekiem (AREDS I) wykazało, że witaminy C i E, beta-karoten oraz cynk mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (ang. AMD). Karotenoidy tj. luteina i zeaksantyna mogą chronić przed kataraktą, a także AMD. Nie trudno uwierzyć, że naturalna astaksantyna również może mieć pozytywny wpływ na oczy. Dziewięć niezależnych badań klinicznych podaje, że astaksantyna chroniła ciało rzęskowe przed zaburzeniem akomodacji, polepszyło przepływ krwi oraz próg krytyczny mrugającego światła. Osiem spośród dziewięciu badań było losowych, w których ani badani, ani badający nie wiedzieli, która z grup jest faktycznie testowana oraz z użyciem placebo. Dlatego uważa się, że astaksantyna może pomagać chronić przez tzw. syndromem widzenia komputerowego.

Jak zredukować CVS:

  • Najpierw zbadaj swoje oczu, gdyż większość problemów wywodzi się z nieprawidłowego widzenia
  • Niech twój monitor będzie przyjazny dla twoich oczu według wymogów zdrowotnych i bezpieczeństwa
  • Zmień swoje stanowisko pracy przy komputerze – właściwa pozycja ciała i głowy
  • Zadbaj o właściwe oświetlenie oraz rób pięciominutowe przerwy po każdej godzinie pracy przy komputerze
  • Stosuj suplementacje

 

Zaburzenia akomodacji oka
Zaburzenia akomodacji oka występują, kiedy oko nie jest w stanie skupić się na przedmiotach w różnych odległościach. Przeprowadzono siedem badań klinicznych nad efektami astaksantyny na akomodację. Wyniki były interesujące, gdyż nie tylko czterotygodniowa suplementacja znacznie poprawiła wyniki obiektywnej akomodacji u ludzi cierpiących na CVS, ale również poprawiła akomodację u tych nie cierpiących na CVS.

Popraw komfort oczu, szyi i ramion
Kwestionariusze opracowane przez okulistów podają, że istnieje silna tendencja poprawy ogólnego stanu mięśni oczu. Nagaki (2006; 2002) podaje znaczną poprawę dyskomfortu oczu, „ciężkiej głowy”, przekrwionych oczu, sztywnych ramion i pleców.

Perspektywy:
CVS wpływa na ludzi w większym stopniu, niż oni sami zdają sobie z tego sprawę. Trudno jest uniknąć CVS kiedy pracujemy przy komputerze. Pytaj o poradę specjalistów oraz staraj się zmienić stare nawyki, aby uniknąć zmęczenia oczu. Ponadto, przyjmowanie astaksantyny przy zmęczonych oczach może być pomocne.

Powiązane wpisy

Holy basil – eksplozja testosteronu

Holy basil – eksplozja testosteronu

Testosteron to główny hormon steroidowy z grupy androgenów – męskich hormonów płciowych. Testosteron kształtuje męskie cechy psychiczne i fizyczne. Dzięki niemu mężczyźni są ambitni, pewni siebie i przebojowi. Testosteron odpowiada również za męski popęd płciowy i gotowość mężczyzny do...

Fikocyjanina – skuteczna ochrona mózgu

Fikocyjanina – skuteczna ochrona mózgu

Każdy z nas słyszał o niebezpiecznych cząsteczkach, jakimi są reaktywne formy tlenu, zwane popularnie wolnymi rodnikami tlenowymi lub krótko – wolnymi rodnikami. Wolne rodniki powstają najczęściej podczas normalnych procesów pozyskiwania energii przez organizm, albowiem te przebiegają w...

Dlaczego ludzie jedzący algi są bardziej szczęśliwi?

Dlaczego ludzie jedzący algi są bardziej szczęśliwi?

Algi, inaczej zwane glonami czy też wodorostami, to proste organizmy, nie mające wykształconych tkanek i żyjące w środowisku wodnym. Można je spotkać zarówno w jeziorach, morzach jak i oceanach. Jest to duża i różnorodna grupa a wśród nich wyróżniamy około 100 gatunków jadalnych, spożywanych na...