Dlaczego Witamina B12 jest ważna ?

Dlaczego Witamina B12 jest ważna ?

SPIRULINA PACIFICA – naturalne źródło WITAMINY B12.

Sprawdź dlaczego Wit. B12 jest taka ważna!!!

Uwaga: potencjalnie zagrażający życiu niedobór witaminy dotyka 25% dorosłych
Witamina B12 jest znana jako witamina energii, która pełni w organizmie kilka zasadniczych funkcji.

Wśród nich są:

  • produkcja energii,
  • tworzenie krwi,
  • synteza DNA
  • tworzenie mieliny.

Mielina chroni zakończenia nerwów oraz umożliwia komunikację między nimi. Jeśli jesteś pewien lub podejrzewasz u siebie niedobór witaminy B12, nie jesteś jedyną osobą. Ostatnie wyniki amerykańskiego badania przeprowadzonego w Framingham wykazały, że jeden na czterech dorosłych Amerykanów ma niedobór tego bardzo ważnego składnika odżywczego, a u prawie połowy tamtejszej ludności poziom tej witaminy we krwi jest poniżej normy.

Skąd się bierze niedobór witaminy B12?

Witamina B12 występuje w naturalnej formie w żywności pochodzenia zwierzęcego i z tego powodu odradzam przechodzić na ścisłą dietę wegetariańską lub wegańską. Istnieje wiele udokumentowanych przypadków ślepoty oraz zaburzeń mózgu u ścisłych wegetarian wynikających z niedoboru witaminy B12. Im jesteś starszy tym większe prawdopodobieństwo występowania deficytu witaminy B12. Następuje to na dwa sposoby: brak tej witaminy w codziennej diecie oraz niezdolność do wchłaniania jej z pożywienia. Ostatnio odwiedziłem Indie, gdzie wegetarianizm stanowi podstawę tamtejszej kultury. Aktualne badania w tym kraju pokazują, że u około 80% dorosłych występuje niedobór witaminy B12.

Weganie i wegetarianie

Niedobór witaminy B12 bardzo często występuje u ścisłych wegetarian i wegan. Witamina ta nie jest łatwo dostępna w roślinach, dlatego jeśli nie jesz mięsa lub produktów pochodzenia zwierzęcego istnieje ryzyko jej niedoboru. Witamina B12 występuje prawie wyłącznie w tkankach zwierzęcych, wliczając wołowinę oraz wątrobę wołową, baraninę, dziczyznę, łososia, krewetki, drób oraz jajka. Kilka roślin będących źródłem B12 są w rzeczywistości odpowiednikami tej witaminy. Jest to substancja blokująca pobieranie prawdziwej witaminy B12, więc zapotrzebowanie organizmu na ten składnik odżywczy wzrasta. Jeśli nie jesteś weganinem/wegetarianinem, spożywasz produkty bogate w B12, a mino to masz niedobór tej witaminy, prawdopodobnie wynika to z przyczyn, które omówię później.

Dlaczego witamina B12 jest tak ważna dla zdrowia?

Witamina B12, występująca również pod nazwą kobalamina, jest rozpuszczalna w wodzie. W przeciwieństwie do innych tego rodzaju witamin, B12 nie jest szybko wydalana z moczem. Jest zatrzymywana w wątrobie, nerkach oraz innych tkankach. Dlatego niedobór tej witaminy może nie ujawniać się przez kilka lat, w zależności od diety oraz zdolności organizmu do jej wchłaniania. Takie opóźnienie jest bardzo niepokojące, ponieważ po około siedmiu latach niedoboru B12 mogą wystąpić nieodwracalne uszkodzenia mózgu. Witamina B12 jest silnym składnikiem odżywczym z wielu powodów.

Jest niezbędna do:

  • prawidłowego trawienia, wchłaniania, wykorzystania żelaza, metabolizmu węglowodanów
  • prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego
  • rozwoju komórek nerwowych
  • kontroli tworzenia czerwonych krwinek tłuszczów
  • tworzenia komórek
  • produkcji hormonu nadnercza
  • prawidłowego działania układu immunologicznego
  • wspomagania układu rozrodczego u kobiet oraz podczas ciąży
  • dobrego samopoczucia oraz kontrolowania nastrój
  • jasności umysłowej, koncentracji, działania pamięci
  • wytwarzania energii fizycznej, emocjonalnej oraz umysłowej

Jak widać na liście powyżej poziom witaminy B12 wpływa na kilka bardzo ważnych układów w organizmie – począwszy od DNA, a skończywszy na samopoczuciu.

Jeśli uważasz, że możesz mieć niedobór tej witaminy, musisz przywrócić ją do prawidłowego poziomu. Następnie omówię w jaki sposób można określić poziom B12 we krwi oraz najnowsze doniesienia na temat zalecanego poziomu.

Symptomy niedoboru witaminy B12

Jeśli brakuje ci witaminy B12, możesz zauważyć niektóre z poniższych objawów:

  • zaburzenie świadomości
  • problemy z pamięcią
  • wahania nastrojów
  • brak motywacji do działania
  • apatia
  • zmęczenie i brak energii
  • osłabienie mięśni
  • mrowienie w kończynach

Jedną z najważniejszych funkcji witaminy B12 jest budowanie mieliny, która izoluje oraz chroni zakończenia nerwowe umożliwiając komunikację między nimi. Jeśli występuje niedobór B12 wraz z mniejszą ilością mieliny, mogą wystąpić takie problemy zdrowotne jak depresja, demencja lub nawet objawy przypominające stwardnienie rozsiane.

Depresja

Uważa się, że depresja jest związana z deficytem związków zwanych monoaminami, które są produkowane przez centralny układ nerwowy. Witamina B12 jest pomocna w tworzeniu tych związków. Ponadto, istnieje dowód na to, że wysoki poziom homocysteiny związany z deficytem B12 może przyczyniać się do depresji.

Demencja i choroba Alzheimera

Badania również wykazują, że niedobór witaminy B12 może prowadzić do problemów poznawczych oraz nieodwracalnej demencji u osób starszych. Ten rodzaj demencji nadającej się do leczenia różni się od choroby Alzheimera, jednak B12 może mieć znaczenie również w jej przypadku. Badania przeprowadzone na ponad 100 ochotnikach w starszym wieku wykazały, że osoby z niskim poziomem B12 mają większą tendencje zachorowania na zanik mózgu lub skurczenie się. Zanik mózgu jest powszechną cechą choroby Alzheimera.

Anemia

Brak witaminy B12 może przyczynić się do anemii złośliwej. Choroba ta charakteryzuje się brakiem występowania zdrowych krwinek czerwonych oraz większym rozmiarem istniejących komórek. Ponieważ witamina B12 pomaga budować czerwone krwinki, jej chroniczny niedobór wpłynie na zdolność organizmu do tworzenia tych krwinek i ostatecznie doprowadzi do anemii. Słowo „złośliwa” odnosiło się do częstych śmiertelnych przypadków występujących w przeszłości zanim odkryto, że choroba ta jest wywołana deficytem witaminy B12. Nieleczona anemia złośliwa może spowodować trwałe i poważne uszkodzenia organizmu. Może ona zwiększyć ryzyko występowania chorób serca oraz wylewu. Może uszkodzić komórki nerwowe oraz wpływać na ogólny stan zdrowia począwszy do równowagi, a skończywszy na zmyśle zapachu. Choroba ta może również wpłynąć na zmiany w powierzchni przewodu pokarmowego, zwiększając ryzyko wystąpienia raka żołądka.

Problemy ze snem

Jeśli masz problemy ze snem, może to być spowodowane brakiem melatoniny. Zapewne wiesz jak ważna jest odpowiednia dawka dobrego snu dla dobrego stanu zdrowia. Melatonina jest zwana “hormonem snu”, a wraz z wiekiem twojemu organizmowi coraz trudniej jest go produkować. Witamina B12 odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji melatoniny. Jest to kolejny powód dlaczego należy dbać o właściwy poziom tej witaminy.

Stan neurologiczny

Oprócz demencji oraz choroby Alzheimera, niedostateczny poziom B12 jest związany z wieloma stanami neurologicznymi, włączając choroby rdzenia kręgowego oraz neuropatię obwodową. Neuropatia obwodowa jest to choroba lub zaburzenie czynności nerwów obwodowych, podczas której może wystąpić zdrętwienie lub drżenie, a także przeciwne odczucia jak mrowienie, ból, swędzenie oraz ścierpnięcie. Skóra staje się bardzo wrażliwa do tego stopnia, że kontakt z niektórymi partiami ciała staje się nie do zniesienia – kontakt z ubraniem powoduje ból. Mięśnie mogą być słabe, zmęczone lub ciężkie, a także możesz odczuwać skurcze lub drżenie mięśni oraz ból. Niedobór witaminy B12 może być również związany z występowaniem migreny oraz choroby Parkinsona.

Uważa się również, że deficyt B12 jest związany z zaburzeniami psychicznymi, które można podzielić na następujące grupy ze względu na objawy:

  • zaburzenia nastroju – apatia, depresja, zaburzenia jedzenia oraz zachowania występujące szczególnie w nocy
  • nadpobudliwość – pobudzenie, euforia, drażliwość, brak zahamowań oraz zaburzenia motoryczne
  • psychoza – halucynacje oraz urojenia

Neuropatia optyczna jest kolejnym rezultatem deficytu witaminy B12. Długotrwały, chroniczny niedobór B12 powoduje pogorszenie nerwów wzrokowych co prowadzi do nieodwracalnej ślepoty. Choroby układy sercowo-naczyniowego oraz naczyniowo-mózgowego Choroby układy sercowo-naczyniowego oraz naczyniowo-mózgowego mają powszechny czynnik ryzyka – wyższy poziom homocysteiny we krwi.

Badania wykazują, że niedostateczne ilości kwasu foliowego oraz B12 mogą podnieść poziom homocysteiny, a tym samym potencjalnie zwiększyć ryzyko występowania chorób serca oraz wylewu.

Nowotwory

Wiadomo, że witamina B12 odgrywa ważną rolę w syntezie DNA. Jej obecność w komórkach wraz z kwasem foliowym, pomaga zmniejszyć zużycie materiału genetycznego. Uszkodzenie DNA jest powszechnie znanym czynnikiem ryzyka wystąpienia raka. Niski poziom B12 jest szczególnie łączony ze zwiększonym ryzykiem raka piersi oraz szyjki macicy. Jak niedobór witaminy B12 wpływa na płodność, ciążę oraz karmienie piersią. Podwyższony poziom homocysteiny wynikający z niedostatecznej ilości B12 jest powszechnym sygnałem zwiększonego ryzyka występowania problemów z sercem oraz wylewu. Mniej znany jest fakt, że wysoki poziom homocysteiny jest również bardzo niebezpieczny podczas ciąży, może prowadzić do komplikacji oraz wad wrodzonych. U kobiet ciężarnych z niedoborem B12 występuje większe ryzyko urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej, tj. wadą wrodzoną wpływającą na mózg i rdzeń kręgowy dziecka. Rozszczep kręgosłupa, mogący spowodować paraliż, jest innym rodzajem wady cewy nerwowej, podobnie jak bezmózgowie, które prowadzi do śmierci. Jeśli planujesz zajść w ciążę, bezwzględnie konieczny jest właściwy poziom witaminy B12 przed poczęciem.

Wada cewy nerwowej tworzy się w pierwszych czterech tygodniach życia płodu, więc jeśli sprawdzisz poziom B12 będąc już w ciąży, może być już za późno. Ponadto, powinnaś sprawdzić poziom B12 jeśli nie możesz zajść w ciążę lub miałaś poronienie. Deficyt B12 jest związany z bezpłodnością oraz powtarzającymi się poronieniami. Co więcej, jeśli nie jesz produktów pochodzenia zwierzęcego i karmisz piersią, u twojego dziecka mogą wystąpić zaburzenia mózgu spowodowane brakiem witaminy B12.

Inne powody niedoboru witaminy B12

Wraz z wiekiem układ pokarmowy jest w coraz gorszym stanie, zwłaszcza jeśli jesteś na diecie typowego Amerykanina. Zwłaszcza wyściółka żołądka stopniowo traci zdolność do produkcji kwasu solnego, który uwalnia witaminę B12 z pokarmu. Jeśli masz ponad 50 lat, można śmiało zakładać, że nie wchłaniasz ilości B12 na optymalnym poziomie. Stosowanie leków neutralizujących kwas oraz na wrzody. Stosowanie leków neutralizujących kwas oraz na wrzody również zmniejszy wydzielinę kwasu żołądkowego oraz zdolność wchłaniania witaminy B12. Kwas żołądkowy (kwas solny/chlorowodorowy) jest niezbędnym składnikiem umożliwiającym wchłanianie B12. Jeśli przyjmujesz leki mające zredukować ilość kwasu żołądkowego, zdolność organizmu do wykorzystania B12 z pokarmu lub suplementów diety będzie znacznie zmniejszona.

Stosowanie leku Metformin©

Jeśli przyjmujesz Metformin© (nazwy handlowe to Glucophage, Glucophage XR, Fortamet, Riomet,Glumetza, lub inne) dla diabetyków, lek ten może obniżyć absorpcję B12 poprzez zakłócanie metabolizmu

Wapno w organizmie

Wapno jest kolejnym ważnym składnikiem wpływającym na zdolność wchłaniania witaminy B12. Najnowsze badania wskazują, że im dłużej chory na cukrzycę typu II przyjmuje Metformin© oraz im większa dawka, tym większe ryzyko występowania niedoboru witaminy B12.

Zastosowanie innych leków

Wiele leków na receptę może obniżyć poziom B12 w organizmie, włączając takie leki jak: antybiotyki, leki przeciwnowotworowe, leki przeciwdrgawkowe, leki na artretyzm, leki przeciwnadciśnieniowe, leki na chorobę Parkinsona.

Zwolennicy kawy

Według najnowszych badań, u osób pijących cztery lub więcej filiżanek kawy dziennie może wystąpić 15% obniżenie poziomu witamin z grupy B w porównaniu z tymi, którzy nie piją kawy. Infekcje bakteryjne Infekcja Helicobacter pylori, przyczyniająca się do powstawania wrzodów żołądka, może również wywołać niedobór witaminy B12. Bakteria H. pylori uszkadza komórki żołądka, które produkują czynnik wewnętrzny. Jest on konieczny przy wchłanianiu witaminy B12.

Pacjenci po operacji w leczeniu otyłości

Po operacji wyłączenia żołądkowego może wystąpić niedobór witaminy B12. Operacja często zakłóca mechanizmy pomagające organizmowi w absorpcji B12 oraz innych witamin. Kontakt z podtlenkiem azotu (gazem rozweselającym przy narkozie) Istnieje wystarczająco dużo dowodów na to, że kontrakt z podtlenkiem azotu może zniszczyć zapasy B12. Podtlenek azotu jest stosowany przez dentystów do uśmierzania bólu oraz na salach operacyjnych jako narkoza. Stosowanie tego gazu może stanowić znaczne ryzyko u tych, u których występuje niezdiagnozowany lub nieleczony niedobór witaminy B12. Pracownicy służy zdrowia, którzy mają codzienny kontakt z podtlenkiem azotu są również zagrożeni. Bardzo ważny jest problem używania tego gazu jako środka odurzającego przez personel medyczny, nastolatków oraz dorosłych. Może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń neurologicznych.

Zespól złego wchłaniania kobalaminy z pokarmu

Główną przyczyną niedoboru witaminy B12 jest według naukowców zespołem złego wchłaniania kobalaminy z pokarmu (pamiętaj, że kobalamina to naukowa nazwa witaminy B12.) Dochodzi do tego, kiedy wyściółka żołądka traci zdolność do wytwarzania czynnika wewnętrznego, czyli białka wiążącego witaminę B12 oraz umożliwiającego jej wchłanianie do krwioobiegu na końcu jelita cienkiego.

Główna rola czynnika wewnętrznego we wchłanianiu witaminy B12

Bardzo ważne jest aby zrozumieć, że nasz organizm nie wytwarza czynnika wewnętrznego, możesz łykać witaminę B12 bez końca, a i tak nie zostanie ona wchłonięta. Potrzebne jest takie białko jak czynnik wewnętrzny częściowo dlatego, że B12 jest bardzo dużą cząsteczką. Ponadto, sposób w jaki jest ona wchłaniania to złożony proces. Czynnik wewnętrzny to białko wytwarzane w żołądku. Przechwytuje ono cząsteczkę B12 i razem przemieszczają się przez żołądek do jelita cienkiego. Na końcu tego jelita czynnik wewnętrzny jest wchłonięty jako pierwszy pociągając za sobą B12 do komórek jelita grubego, gdzie są wchłaniane do organizmu.

Badania potwierdzające niedobór B12

Badanie krwi na niedobór witaminy B12 nie jest jednoznaczne lub pomocne tak jak w przypadku badania innych składników odżywczych. Typowe testy na określenie stężenia witaminy B12 są ograniczone ze względu na fakt, że stan kliniczny deficytu witaminy B12 nie jest nie związany ze stężeniem tej witaminy.

Badacze ustalili następujące zalecenia służące zbadaniu niedoboru B12:

Jeśli stężenie witaminy B12 wynosi mniej niż 150 pmol/L, uważa się, że masz niedobór witaminy B12. Wraz z lekarzem ogólnym powinieneś postarać się określić przyczyny tego niedoboru oraz sposób leczenia. Jeśli stężenie wynosi między 150 and 200 pmol/L, należy zbadać poziom kwasu metylomalonowego (MMA) w surowicy krwi w celu określenia czy stan ten wymaga wnikliwych badań oraz leczenia. Naukowcy sugerują, że podwyższony poziom MMA (naturalnie występującego w organizmie) wskazuje na deficyt B12. Jednym ze sposobów jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych na określenie poziomu MMA w surowicy krwi oraz B12, zwłaszcza jeśli masz poważny powód, aby wykonać takiego rodzaju badania. Jednak, z praktycznego punktu widzenia, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć niedobór B12, lepiej będzie uzupełnić codzienną dietę w tę witaminę i sprawdzić czy objawy mijają. Suplementacja witaminy B12 jest całkowicie nietoksyczna i niedroga, zwłaszcza w porównaniu z kosztownymi testami laboratoryjnymi. W rzeczywistości, większość lekarzy i specjalistów w przypadku potwierdzonych wyników niedoboru B12 poradzi zastosować suplementację tej witaminy. Dlatego, rozsądniej będzie najpierw uzupełnić niedobór B12 i sprawdzić czy objawy ustępują.

Naturalne źródła witaminy B12

Jednym z najlepszych źródeł witaminy B12 są różne owoce morza oraz algi Spirulina. Niestety, bardzo trudno jest kupić niezanieczyszczone ryby i według mnie ryzyko związane z zanieczyszczeniem owoców morza przez rtęć przewyższa jego korzyści zdrowotne. Kolejnym źródłem witaminy B12 są kurczaki. Tradycyjnie hodowane kurczaki mogą ukrywać szczep bakterii odporny na antybiotyki.

Pijąc mleko również przyjmujesz witaminę B12. Jednak, unikaj mleka pasteryzowanego, nawet jeśli jest ono organiczne. Polecam świeże mleko. Szukaj mleka z certyfikatem, wyprodukowanym pod nadzorem państwowym co gwarantuje jego czystość. Jajka to również źródło B12. Dodatkowo są one jednym z najzdrowszych pokarmów na świecie. Najlepiej, jeśli będziesz kupować wiejskie jajka od lokalnych rolników. Tak jak w przypadku innych pokarmów, sposób w jaki przyrządzisz jajka wpłynie na ich wartości odżywcze. Polecam jeść surowe jajka, a jeśli chcesz je ugotować radzę przyrządzić je na miękko. Jajecznica jest najmniej polecana, zwłaszcza przy wysokim cholesterolu.

Podsumowując, jeśli zaliczasz do jednej z poniższych kategorii, powinieneś sprawdzić czy masz niedobór witaminy B12:

  • Jesteś weganinem lub wegetarianinem
  • Masz ponad 50 lat
  • Przyjmujesz leki neutralizujące kwas oraz na wrzody
  • Przyjmujesz Metformin© przy cukrzycy
  • Przyjmujesz inne leki na receptę obniżające poziom B12 (patrz lista wyżej)
  • Pijesz cztery lub więcej filiżanek kawy dziennie
  • Przechodzisz lub przechodziłeś infekcję bakteryjną H. pylori
  • Przeszedłeś operację w leczeniu otyłości
  • Miałeś kontakt z podtlenkiem azotu (gazem rozweselającym)
  • Cierpisz na niestrawność, zgagę lub refluks żołądkowy

Jeśli nie przyjmujesz właściwych ilości B12 w swojej diecie lub sądzisz, że twój organizm nie jest w stanie wchłonąć odpowiedniej ilości, polecam zacząć uzupełniać tę witaminę natychmiast w formie sprayu pod język lub zastrzyków. Zapewnienie odpowiedniej ilości witaminy B12 w organizmie może znacznie polepszyć już dziś jakość twojego życia oraz zapobiec wycieńczającym lub nawet zagrażającym życiu chorobom wynikającym z niedoboru tego bardzo ważnego składnika odżywczego.

Powiązane wpisy

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych


Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Lęk to normalna reakcja emocjonalna na zagrożenie lub potencjalne zagrożenie. Jednak gdy ta emocja jest niewłaściwa, ekstremalna i uporczywa, i nie jest proporcjonalna do natury zagrożenia, jest klasyfikowana jako patologiczna, czyli jako zaburzenie lękowe. Zaburzenia lękowe są grupą...

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!


Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

W aspekcie zdrowia najczęściej możemy spotkać się z doniesieniami na temat schorzeń, które bezpośrednio zagrażają życiu. Często zatem czytamy o zaleceniach dietetyczno-suplementacyjnych związanych ze wspieraniem zdrowia w aspekcie chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób cywilizacyjnych...

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni


Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Pieprzyca peruwiańska (Lepidium meyenii), znana szerzej jako maca lub żeń-szeń peruwiański, to jadalna dwuletnia roślina zielna z rodziny Brassicaceae, czyli spokrewniona z naszą kapustą i rzepą, która pochodzi z Ameryki Południowej a rośnie w wysokich partiach Andów peruwiańskich. Środowisko...