Korzystne właściwości berberyny

Korzystne właściwości berberyny

Ceniła ją św. Hildegarda. Dziś zaczynają doceniać medycy i naukowcy na całym świecie.

Stosowana dotychczas w leczeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych berberyna ma wiele zalet.Działa antybakteryjne, przeciwzapalne oraz wspomaga odporność. Jednak to, co sprawiło, że zainteresowali się nią naukowcy, to fakt, że silnie obniża poziom cukru we krwi., pomaga zrzucić zbędne kilogramy oraz zmniejsza stężenie cholesterolu. To zaś czyni z niej istotny oręż w walce z cukrzycą oraz chorobami serca.

Jeśli wierzyć statystykom w 2035 r. liczba diabetyków na świecie wyniesie 592 mln. Gdy ciało przegra walkę z nadmiarem cukru we krwi, konieczne jest przyjmowanie leków. Nie są one obojętne dla organizmu, powodują przybieranie na wadze, są toksyczne dla serca, a czasami wywołują groźne napady hipoglikemii (obniżonego poziomu cukru we krwi).

Berberyna podobnie jak resweratrol jest jednym z niewielu związków, które aktywują enzym AMPK. Aktywacja tego enzymu u osób z cukrzycą stymuluje wchłanianie glukozy, poprawia wrażliwość na insulinę i zmniejsza produkcję glukozy w wątrobie. To zaś przynosi takie same korzyści dla zdrowia jak ćwiczenia, zbilansowana dieta i spadek wagi ciała. W organizmie człowieka aktywują go dwa hormony – leptyna i adiponektyna. Przyjmując berberynę, można osiągnąć właśnie ten efekt!

Jak lek

Zdaniem chińskich uczonych berberyna ma tak silne działanie jak metformina, a dodatkowo korzystnie wpływała na poziom lipidów we krwi (Glucophage, Meformax). Badacze porównali działanie 500 mg wyciągu z berberysu przyjmowanego 2 lub 3 razy dziennie przez 3 miesiące z metforminą. Zauważyli, że berberyna oddziaływała nie tylko na świeżo zdiagnozowanych chorych, ale również tych diabetyków, którym nie udało się okiełznać choroby w ramach standardowego leczenia. Dotyczyło to zarówno poziomu cukru na czczo, po posiłku, jak i wskaźnika Hb1Ac, który ilustruje średni poziom glukozy na przestrzeni 3 miesięcy. Ma też jedną przewagę nad toksyczną dla wątroby metforminą – jest bezpieczna dla tego organu.

Osobna metaanaliza wykazała także, że berberyna posiada podobne działanie lecznicze w przypadku cukrzycy typu II, hiperlipidemii (podwyższonego poziomu cholesterolu i trójglicerydów) oraz nadciśnienia, nie wykazując przy tym poważnych skutków ubocznych. Jak podaje The International Journal of Endocrinology  berberyna m.in. wspomaga wydzielanie insuliny, glikolizę w obwodowych tkankach, reguluje równowagę mikroflory jelitowej, redukuje wchłanianie jelitowe glukozy oraz reguluje metabolizm tłuszczów. Z uwagi na właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne berberynę stosuje się w leczeniu nefropatii, neuropatii i kardiomiopatii cukrzycowej.

Waga w dół!

Berberyna może być również wsparciem dla osób, które walczą z nadwagą. W czasie 12-tygodniowego eksperymentu uczestnicy, którzy przyjmowali 500 mg berberyny 3 razy dziennie stracili średnio 2,5 kg, a ich cholesterol spadł o ponad 12%. Nastąpiło też obniżenie trójglicerydów. Badanie pokazało, że berberyna może redukować tłuszcz wewnątrzbrzuszny i kontrolować otyłość brzuszną. Jest to możliwe ze względu na to, że poprawia działanie insuliny, leptyny i adiponektyny oraz hamuje gromadzenie się tłuszczu. W innym badaniu po 3 miesiącach podawania berberyny osoby zaliczane do otyłych (BMI 31,5), cierpiących na zespół metaboliczny, osiągnęły BMI 27,4 – czyli nadwagę. Poza tym polepszyli swoje wyniki badań laboratoryjnych oraz utracili dużą ilość tłuszczu z brzuchu.

Ochrona dla serca

Z przedstawionych wyników badań wyraźnie wynika, że berberyna korzystnie wpływa również na poziom trójglicerydów i cholesterolu. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że redukuje także apolipoproteiny B, będące czynnikami ryzyka chorób serca, o prawie 15%. Ponadto wspomaga spalanie tłuszczu w mitochondriach oraz stymuluje uwalnianie tlenku azotu, który rozluźnia tętnice, zwiększa przepływ krwi, obniża ciśnienie krwi i chroni przed miażdżycą naczyń krwionośnych. Jasno więc widać, że sercowcy i nadciśnieniowcy powinni sięgać po wyciąg z berberysu.

Być może…

Pozostałe właściwości berberyny nie doczekały się dotąd potwierdzenia w badaniach na ludziach. Jednak doświadczenia na zwierzętach, sugerują, że berberyna może mieć korzystny wpływ na leczenie:

  • infekcji ze względu na działanie przeciwwirusowe;
  • niealkoholowego stłuszczenia wątroby gdyż pomaga zredukować nagromadzony w tym narządzie tłuszcz;
  • depresji, bo podnosi poziom serotoniny i noradrenaliny;
  • nowotworów, z uwagi na możliwość hamowania rozwoju guzów oraz przerzutów.

Powiązane wpisy

Zwiększ biowchłanialność kurkumy

Zwiększ biowchłanialność kurkumy

Zwykle przy wyborze suplementów kierujemy się stosunkiem ceny do liczby tabletek. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, że aby preparat zadziałał nie wystarczy go zażyć. W momencie połknięcia tabletka dopiero zaczyna swoją podróż. Droga jest niebezpieczna, kręta i długa – mierzy ok. 8 m – a...

Benfotiamina – hamulec glikacji

Benfotiamina – hamulec glikacji

Ostatnio coraz częściej słyszymy o tym, że dieta obfitująca w cukry (węglowodany) jest szkodliwa dla zdrowia i przyspiesza proces starzenia się organizmu. A wszystko z tego powodu, że glukoza i fruktoza, czyli podstawowe składniki cukrów, są dla organizmu w większych ilościach...

Wpływ astaksantyny na obniżenie ciśnienia krwi może pomóc osobom z cukrzycą typu II – badanie kliniczne z randomizacją przeprowadzone w Iranie

Wpływ astaksantyny na obniżenie ciśnienia krwi może pomóc osobom z cukrzycą typu II - badanie kliniczne z randomizacją przeprowadzone w Iranie

Badacze z Iranu podają, że suplementacja astaksantyną może przynieść korzyści dla osób z cukrzycą typu II obniżając ciśnienie krwi i poprawiając metabolizm glukozy. Astaksantyna to związek należący do grupy karotenoidów. Wcześniejsze badania wykazały, że jej aktywność antyoksydacyjna i wpływ...