Kwasy omega-3 mają związek z niższym wiekiem biologicznym!

Kwasy omega-3 mają związek z niższym wiekiem biologicznym!

Według najnowszego badania, wysoki poziom kwasów omega-3 we krwi może spowolnić starzenie się komórek u ludzi cierpiących na choroby wieńcowe.

Naukowcy z University of California w San Francisco przyjrzeli się długości telomerów, sekwencji DNA na końcach chromosomów, które ulegają skracaniu podczas replikacji i starzenia się komórek. Starzenie się i długość życia typowych, zdrowych komórek są związane z tzw. mechanizmem telomerazy, który ogranicza ilość komórek do określonej liczby. Podczas replikacji komórek, telomery pilnują, aby chromosomy nie łączyły się sobą lub zmieniały kolejność, co może prowadzić do nowotworów. Elizabeth Blackburn, która zaczęła się zajmować telomerami na University of California w San Francisco, porównała telomery do końcówek sznurowadeł, bez których będą one strzępić się.
Telomery skracają się podczas każdej replikacji, a kiedy zupełnie znikną, dochodzi do zniszczenia komórki (apoptoza). Wcześniejsze badania wykazały, że telomery są bardzo podatne na stres oksydacyjny. Eksperci zauważyli również, że długość telomeru może być markerem biologicznego starzenia się.

“Wśród pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową występował odwrotny związek między początkowym poziomem kwasów omega-3 z ryb i zwierząt morskich we krwi oraz tempem skracania się telomerów w ciągu 5 lat,” podają badacze, pod kierownictwem Ramin Farzaneh-Far.
“Według tych wyników istnieje prawdopodobieństwo, że kwasy omega-3 mogą chronić przed starzeniem komórkowym u pacjentów cierpiących na choroby wieńcowe,” dodają naukowcy.
Badanie to potwierdza korzyści prozdrowotne kwasów omega-3, w szczególności dla serca.

Badanie

Kilka badań wykazało wzrost przeżywalności wśród osób z chorobami krążenia, których dieta była bogata w kwasy tłuszczowe omega-3. Mechanizmy mające ten ochronny wpływ nie są dokładnie znane. Naukowcy z UCSF przyjrzeli się długości telomerów w komórkach krwi u 608 pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową. Ich długość była mierzona w leukocytach na początku badania oraz po 5 latach.
Porównując stężenie kwasów omega-3, EPA i DNA, ze zmianami w długości telomeru, naukowcy zauważyli, że u osób z najniższym średnim stężeniem DHA i EPA miało miejsce najszybsze skracanie się telomeru. Natomiast, u ludzi, u których stężenie to było najwyższe wystąpiło najwolniejsze skracanie telomeru.
“Każdy wzrost stężenia DHA i EPA był związany ze zmniejszeniem o 32% prawdopodobieństwa skrócenia telomeru,” dodają badacze.

Dr Farzaneh-Far i współpracownicy zauważyli, że może to być związane ze stresem oksydacyjny, który jak wiadomo prowadzi do skracania się telomerów. Kwasy omega-3 redukują stężenie F2-izoprostanów, markera stresu oksydacyjnego, a także zwiększają stężenie enzymów antyoksydacyjnych: katalazy oraz dysmutazy ponadtlenkowej, tym samym zmniejszając stres oksydacyjny. Telomeraza może brać również udział w innych mechanizmach. Enzym ten ma za zadanie utrzymać długość telomerów, a kwasy omega-3 mogą zwiększyć jego aktywność.

Naukowcy dodają, że konieczne byłoby przeprowadzenie badania randomizowanego, podwójnie ślepego, kontrolowanego placebo, aby potwierdzić związek między kwasami tłuszczowymi omega-3, a starzeniem komórkowym.

Multiwitaminy i zielona herbata

Badanie naukowców z UCSF ograniczało się do osób z chorobą wieńcową, tym samym ograniczając ogólne wyniki. Inne badania na zdrowych ludziach wykazały związek między konkretnymi składnikami odżywczymi, a długością telomeru, a następnie z niższym wiekiem biologicznym.
Naukowcy z amerykańskiego National Institute of Environmental Health Sciences podali, że telomery były dłuższe u ludzi, którzy regularnie przyjmowali multiwitaminy, na podstawie badań w grupie 586 kobiet w wieku 35-74 lat, które nie chorowały na choroby wieńcowe.
W American Journal of Clinical Nutrition amerykańscy naukowcy podali, że było to ich pierwsze badanie epidemiologiczne nad zastosowaniem multiwitamin i długością telomeru.
Naukowcy dodają, że osoby regularnie przyjmujące te suplementy diety, multiwitaminy zwykle prowadzą zdrowy tryb życia oraz przyjmują więcej składników odżywczych, co czasem utrudnia interpretację obserwacji epidemiologicznych nad tymi witaminami.
W zeszłym roku naukowcy z Chinese University of Hong Kong wykazali związek między piciem zielonej herbaty, a długością telomeru. W British Journal of Nutrition naukowcy podają, że u osób pijących średnio trzy filiżanki herbaty dziennie telomery były o ok. 4,6 kpz (tysiąc par zasad) dłuższe niż u ludzi, którzy pili średnio ćwierć filiżanki tej herbaty dziennie.
Badacze pod kierownictwem Ruth Chan podają, że średnie różnice w długości telomerów odpowiadają różnicy ok. 5 lat życia.
Dr Chan w rozmowie z NutraIngredients z sierpnia 2009r. podaje, że „chińska herbata” w ich badaniu odnosi się zarówno do czarnej jak i zielonej herbaty. Ponadto, większość osób biorących udział w tym badaniu piła zieloną herbatę.

Źródło: Journal of the American Medical Association 2010, Volume 303, Issue 3, Pages 250-257 “Association of Marine Omega-3 Fatty Acid Levels With Telomeric Aging in Patients With Coronary Heart Disease”

Powiązane wpisy

Benfotiamina – hamulec glikacji

Benfotiamina – hamulec glikacji

Ostatnio coraz częściej słyszymy o tym, że dieta obfitująca w cukry (węglowodany) jest szkodliwa dla zdrowia i przyspiesza proces starzenia się organizmu. A wszystko z tego powodu, że glukoza i fruktoza, czyli podstawowe składniki cukrów, są dla organizmu w większych ilościach...

Konopie chronią stawy

Konopie chronią stawy

Choroba zwyrodnieniowa stawów, znana również jako osteoartroza (OA), jest najczęstszą przewlekłą chorobą stawów, dotykającą miliony osób na całym świecie, ok. 2.7 miliona osób w Stanach Zjednoczonych i ok. 2 miliony w Polsce. Osteoartroza jest najczęstszą przyczyną ograniczenia sprawności...

Japoński sposób na zakrzepicę

Japoński sposób na zakrzepicę

Zakrzepica żył głębokich rozwija się po cichu, u 50% pacjentów nie daje widocznych objawów a gdy już zaatakuje, czyni to z całą mocą i często prowadzi do śmierci. Co roku, z powodu zatoru tętnicy płucnej umiera w Polsce około 45 tysięcy osób. Zawał serca, który rocznie przechodzi ponad 80...