Niedobór wit.B12 wywołany przez stosowanie popularnego leku

Niedobór wit.B12 wywołany przez stosowanie popularnego leku

Autor: dr Mercola

Witamina B12 jest rozpuszczalna w wodzie. Organizm ludzki jej nie produkuje, dlatego należy ją przyjmować w diecie lub w postaci suplementów. Wit.B12, wraz z innymi witaminami z grupy B, przekształca spożywane węglowodany w glukozę wykorzystywaną do produkcji energii. B12 uczestniczy również w produkcji DNA i RNA. Ponadto współdziała z folianami w produkcji czerwonych krwinek oraz SAMe, który wpływa na odporność i nastrój. Witamina B12 odgrywa również istotną rolę w funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego m.in. przewodnictwa impulsów nerwowych oraz produkcji otoczki mielinowej, która chroni komórki nerwowe.
Trudno jest wykryć niedobór wit.B12. Może on prowadzić do wielu, czasem nieodwracalnych problemów zdrowotnych m.in. uszkodzeń nerwów. Osoby przyjmujące lek przeciwcukrzycowy Metformin powinny wiedzieć, że występuje u nich podwyższone ryzyko niedoboru wit. B12.

Lek przeciwcukrzycowy Metformin ma związek z niedoborem wit. B12

Badacze z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku w oparciu o programy zapobiegania cukrzycy (ang. Diabetes Prevention Program i Diabetes Prevention Program Outcomes Study) badali wpływ Metforminu na stężenie wit.B12 w organizmie. Przeanalizowano również dane od uczestników badania, którzy przyjmowali Metformin dwa razy dziennie lub placebo. Następnie zbadano poziom wit.B12 w odstępie 5 i 13 lat. Wyniki badania wykazały znaczne różnice w stężeniu wit.B12. U osób przyjmujących Metformin średni poziom wit.B12 był niższy i odnotowano 4% niedoboru w porównaniu z 2% w grupie placebo.

Ponadto u prawie 20% osób przyjmujących Metformin wystąpił bardzo niski poziom B12 w porównaniu z 10% w grupie placebo. U większości osób przyjmujących Metformin wystąpiła również niedokrwistość, co ma związek z niedoborem wit. B12.

Jak często występuje niedobór wit.B12?

Badania przeprowadzone w Framingham wykazały, że u prawie 40% Amerykanów występuje tak niski poziom wit. B12, że może wywołać objawy ze strony układu neurologicznego. U 9% odnotowano deficyt wit.B12, a u 16% poziom zbliżony do niedoboru. Niedobór wit.B12 często występuje u osób starszych. Przyczyną tego jest spadek poziomu kwasu żołądkowego, który jest niezbędny do absorpcji wit.B12. Jednak badanie Framingham wykazało niski poziom wit.B12 typowy dla młodych i starszych osób.

Wiele objawów związanych ze starzeniem się organizmu może występować w wyniku niedoboru wit.B12. Należą do nich m.in. utrata pamięci, spadek funkcji kognitywnych, osłabienie mięśni.

Objawy i etapy niedoboru witaminy B12

 • Etap 1: spadek stężenia wit.B12 z powodu problemów z wchłanianiem
 • Etap 2: wyczerpanie zasobów wit. B12 na poziomie komórkowym
 • Etap 3: spadek zdolności syntetyzowania nowych czerwonych krwinek
 • Etap 4: makrocytowa niedokrwistość to późny objaw niedoboru wit.B12

Przykładowe, początkowe objawy niedoboru wit.B12 to niedokrwistość, zaburzenia neuropsychiczne i żołądkowo-jelitowe tj. choroba Leśniowskiego-Crohna lub infekcje wywołane przez Helicobacter pylori.

Powyższe symptomy u osób starszych i wegetarian mogą być rezultatem niedoboru wit.B12. Niski poziom tej witaminy może również prowadzić do przymglenie świadomości, problemów z pamięcią, osłabieniem mięśni oraz zmęczenia. Dodatkowo wit.B12 jest odpowiedzialna za:

 • prawidłowe trawienie, wchłanianie, wykorzystanie żelaza, metabolizm węglowodanów i tłuszczów
 • prawidłowe funkcje układu nerwowego
 • prawidłowy wzrost i rozwój komórek nerwowych
 • pomoc w regulowaniu tworzenia czerwonych krwinek
 • tworzenie komórek i długowieczność
 • prawidłowe krążenie
 • produkcję hormonu nadnercza
 • prawidłowe funkcje układu immunologicznego
 • wspomaga funkcje układu rozrodczego kobiet oraz organizmu w okresie ciąży
 • dobre samopoczucie i nastrój
 • jasność umysłu, koncentrację i pamięć

Wpływ wit. B12 na zdrowe kości

Wiele badań sugeruje, że niski poziom wit. B12 może mieć negatywne działanie na zdrowie kości. Badanie opublikowane w piśmie New England Journal of Medicine (NEJM) wykazało, że niedobór tej witaminy u myszy spowodował spowolnienie wzrostu i mniejszą ilość komórek kościotwórczych (osteoblastów). Badacze sugerują, że niedobór wit.B12 może ingerować w procesy odpowiedzialne za wzrost kości. Co więcej niski poziom wit.B12 może zwiększyć ryzyko złamania kości u mężczyzn w starszym wieku. U kobiet w starszym wieku z niskim poziomem wit.B12 (poniżej 208 pg/ml) wystąpiła znacznie szybsza utrata tkanki kostnej w kości biodrowej – objaw osteoporozy – w porównaniu z kobietami z wyższym poziomem tej witaminy w osobnym badaniu. Metaanaliza wykazała, że wyższy poziom wit.B12 u osób starszych zmniejszył ryzyko złamań kości.

Wit.B12 jest niezbędna dla prawidłowych funkcji poznawczych i umysłowych

Rola wit.B12 w utrzymaniu prawidłowych funkcji mózgu oraz umysłowych jest bardzo ważna. Może wywołać różne zaburzenia neurologiczne, które przypominają depresję, otępienie i dezorientację, a także poważne choroby umysłowe. Niewielkie badanie opublikowane w piśmie Neurology wykazało, że spożywanie pokarmów bogatych w wit.B12 może zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera w wieku późniejszym. Ponadto witaminy z grupy B mogą siedmiokrotnie spowolnić kurczenie się mózgu w rejonach, które szczególnie dotyka alzheimer. U uczestników badania przyjmujących wysokie dawki kwasu foliowego, witamin B6 i B12 odnotowano niższy poziom homocysteiny we krwi, podobnie jak kurczenia się mózgu – do 90%.

Kto jest najbardziej narażony na niedobór wit.B12?

U wegan, którzy nie jedzą produktów pochodzenia zwierzęcego, występuje wysokie ryzyko deficytu wit.B12, gdyż witamina ta występuje w formie naturalnej tylko w ww. pokarmach.  Najbogatsze źródła wit.B12 to:

 • dziki łosoś alaskański
 • produkty mleczne od zwierząt karmionych trawą
 • organiczne, wiejskie jajka
 • wątróbka wołowa i wołowina od krów karmionych trawą

Dzieci będące wcześniej na diecie wegańskiej, nadal mogą cierpieć na niedobór wit.B12, kiedy zaczną spożywać pokarmy zwierzęce. Bardzo ważne jest, aby dzieci przyjmowały odpowiednie ilości wit.B12 w okresie wzrostu. Jedno z badań wykazało, że u dzieci na diecie wegańskiej do 6 r.ż. u których wystąpił skrajnie niski poziom wit.B12 może dojść do pogorszenia funkcji poznawczych w wieku nastoletnim. Wraz z wiekiem wyściółka żołądka stopniowo traci zdolność do produkcji kwasu solnego, który uwalnia wit.B12 z pokarmów. Przyjmuje się, że osoby powyżej 50 r.ż. nie wchłaniają wit.B12 na właściwym poziomie. Inne czynniki, które wpływają na prawidłową zdolność organizmu do wchłaniania wit.B12 to m.in.:

 • dysbakterioza jelitowa (naruszeniem normalnej mikroflory jelit)
 • cieknące jelito lub zapalenie jelit
 • niskie stężenie kwasu żołądkowego
 • anemia złośliwa
 • leki m.in. środki neutralizujące kwas i Metformin
 • alkohol
 • ekspozycja na podtlenek azotu

Osoby najbardziej narażone na niedobór wit.B12 to:

 • wegetarianie i weganie
 • osoby, które regularnie stosują inhibitory pompy protonowej (IPP)
 • osoby cierpiące na chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, celiakię lub zespół jelita drażliwego
 • osoby starsze
 • osoby przyjmujące Metformin
 • kobiety, które poroniły lub są bezpłodne

Doustne suplementy wit.B12 są trudno wchłaniane

Wiele osób, w tym te narażone szczególnie na deficyt wit.B12, może skorzystać z suplementacji wit.B12. Jednak doustne suplementy tej witaminy mogą mieć niski stopień wchłanialności. Cząsteczka wit.B12 jest bardzo duża. Z tego powodu większość suplementów B12 przyjmowanych doustnie jest źle wchłaniana przez organizm. Osobom z zaburzeniami wchłaniania jest ona podawana dożylnie. Spraye pod język są skuteczniejsze, gdyż B12 jest bezpośrednio wchłaniana do krwioobiegu.

Czy przyjmujesz Metformin w leczeniu lub zapobieganiu cukrzycy?

Podczas 3-letniego badania Diabetes Prevention Program wykazano, że zmiany stylu życia skuteczniej zapobiegały lub opóźniały rozwój cukrzycy niż Metformin. Badacze po kolejnym etapie leczenia obserwowali grupę badanych przez 15 lat i wykazali, że zmiany stylu życia nadal skuteczniej zapobiegały rozwojowi cukrzycy niż Metformin. Wstępne badanie trwające 3 lata wykazało, że u osób, które zmieniły swoje nawyki żywieniowe oraz wprowadziły umiarkowane ćwiczenia przez 15 minut dziennie wystąpiło o 58% mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy w porównaniu z grupą placebo. U osób przyjmujących Metformin prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy było mniejsze o 31%.

Powiązane wpisy

SENOLITYKI i obietnica dłuższego życia

SENOLITYKI i obietnica dłuższego życia

Autor: Richard Basillico Źródło: „Senolytics and the Promise of a Longer Life - LifeExtension”, luty 2019 Badacze z Mayo Clinic odkryli główną przyczynę starzenia się i sposób na jej spowolnienie.1 Naukowcy wykazali, że istnieją szkodliwe "komórki zombie", które występują...

Kwas laurynowy – pokarm siłaczy i sprinterów

Kwas laurynowy – pokarm siłaczy i sprinterów

Wszyscy doskonale wiemy, że tłuszcze albo mogą być pożyteczne, albo szkodliwe dla zdrowia. Wszystko zależy tutaj od składu kwasów tłuszczowych, tworzących dane źródło spożywcze tłuszczu. Za zdrowe uznajemy kwasy nienasycone, głównie takie jak omeg 3 i omega 6, oraz sprzężone izomery kwasu...

Potencjał przejściowy mięśni. Znaczenie cynamonu

Potencjał przejściowy mięśni. Znaczenie cynamonu

Tytuł tego artykułu zabrzmi zapewne dla wielu czytelników zagadkowo. Czym jest w ogóle coś takiego, jak potencjał przejściowy? Jak i gdzie pojawia się w mięśniach i jakie ma dla nich znaczenie? Czym skutkuje pojawienie się potencjału przejściowego w komórkach mięśni szkieletowych...