Normy dietetyczne na wapń i witaminę d

Normy dietetyczne na wapń i witaminę d

Oświadczenie IOF na temat nowych zalecanych norm dietetycznych na wapń i wit. D wydanych przez IOM
Źródło: Nutrition Horizon Data: 02 grudzień 2010

Streszczenie: Te zalecane normy znajdują się poniżej bezpiecznych wyższych norm wit. D zalecanych przez IOM tj. 4000IU/dziennie dla tej grupy wiekowej.
2 grudzień 2010 – Institute of Medicine of the National Academy of Sciences (IOM) w USA wydał nowe zalecenia dotyczące norm dietetycznych na wit.D i wapń we wszystkich grupach wiekowych. Raport opiera się na dowodach pochodzących z literatury, wysokiej jakości badaniach, popierających wpływ tych składników pokarmowych na stan kości. Deficyt wit.D stanowi poważny problem, którym należy się zająć i ma on związek z patogenezą osteoporozy oraz złamań stawu biodrowego jak również innych schorzeń układu kostnego.

Zalecane dzienne normy na wit. D są wyższe od ostatnich zaleceń IOM z 1997r., a Międzynarodowa Fundacja Osteoporozy (IOF) udziela pochwały IOM za pomoc w ograniczaniu deficytu wit.D poprzez zwiększenie zalecanych norm.

W kwietniu tego roku, IOF opublikowała ogólne zalecenia dla wit.D u osób starszych, zwiększając dzienną normę z 800 do 1000 IU/dziennie. Należy zauważyć, że zalecana dawka będzie się różnić zależnie od jej poziomu początkowego, ich BMI, ekspozycji na słońce oraz innych czynników. Te zalecane normy znajdują się znacznie poniżej bezpiecznych górnych norm wit. D wskazanych przez IOM i wynoszących 4000IU/dziennie dla tej grupy wiekowej.
Chociaż zalecenia IOM dot. wit. D mogą być odpowiednie dla osób starszych w średniej grupie ryzyka, prawdopodobnie nie będą pokrywały zapotrzebowania tych w wysokiej grupie ryzyka. Dotyczy to osób otyłych, z osteoporozą, z niską ekspozycją na słońce (przebywających w pomieszczeniach),  z nieprawidłowym wchłanianiem pokarmu, mieszkających w rejonach o wysokim ryzyku deficytu wit. D tj. Środkowych Wschód i Południowa Azja oraz imigrantów z tych rejonów w Europie. W celu zaspokojenia zapotrzebowania na wit. D u osób starszych w grupie wysokiego ryzyka, IOF zaleca badać u nich poziom 25OHD, podawać suplementy tej witaminy, aby poziom wzrósł do 75nmol/L, a następnie ponownie sprawdzić czy poziom wit. D jest prawidłowy.

Powiązane wpisy

Spirulina w akcji

Spirulina w akcji

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała zakwaszeniu organizmu, ma działanie przeciwzapalne i immunostymulujące. A przy tym może także wspomóc leczenie alergii. Na małej hawajskiej wyspie w Kailua Kona przez większą część roku świeci słońce. Tu na brzegu...

Wasabi – młodości czar

Wasabi – młodości czar

Tkanka łączna rozpowszechniona jest w strukturach naszego organizmu, przede wszystkim tworzy jednak skórę właściwą oraz bierne elementy aparatu ruchu, takie jak ścięgna, więzadła i stawy. Głównymi komórkami tkanki łącznej są fibroblasty, produkujące molekuły odpowiedzialne za jej sprężystość i...

Zwiększ biowchłanialność kurkumy

Zwiększ biowchłanialność kurkumy

Zwykle przy wyborze suplementów kierujemy się stosunkiem ceny do liczby tabletek. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, że aby preparat zadziałał nie wystarczy go zażyć. W momencie połknięcia tabletka dopiero zaczyna swoją podróż. Droga jest niebezpieczna, kręta i długa – mierzy ok. 8 m – a...