Olej z kryla dla zdrowego serca

Olej z kryla dla zdrowego serca

Kiedyś używany jako przynęta, dziś ten malutki skorupiak może obniżać cholestrol
Autor: Cathlene Smith, 10 luty 2010

Kiedyś uważano, że kryl znajduje się na końcu łańcucha pokarmowego w morzach, a teraz odkryto, że jego właściwości wpływają korzystnie na zdrowie układu krążenia i nerwowego.

Olej z kryla powstaje ze skorupiaka występującego głównie w Oceanie Południowym i Pacyfiku. Kiedyś służył za przynętę oraz pokarm, dziś wytwarza się z niego olej, ze względu na jego korzyści prozdrowotne.

Olej z kryla, bogaty w kwasy omega-3, pomaga obniżyć poziom cholesterolu
Olej z kryla zawiera dużo kwasów tłuszczowych omega-3, dzięki czemu jest on nowym suplementem diety, który pomaga walczyć z wysokim cholesterolem. Podobnie jak olej z ryb, olej z kryla zawiera dużo kwasów tłuszczowych. Osoby przyjmujące olej z kryla zauważyły niższy poziom „złego” cholesterolu LDL oraz wzrost „dobrego” HDL. Suplement ten zmienił przemysł hodowli kryla z niewielkiej przynęty w interes przynoszący wiele miliardów dolarów.
Kwasy omega-3 występują przeważnie w tłustych rybach tj. tuńczyk, makrela i łosoś. Występują one również w awokado i orzechach. Atakują lepkie płytki w arteriach pozwalając na niezakłócony przepływ krwi. Lepszy przepływ krwi do serca, płuc oraz systemu nerwowego zmniejszył prawdopodobieństwo zawału serca, udaru i pewnych nowotworów. Olej z kryla przyjmowany w formie suplementu jest łatwo wchłaniany oraz zwiększa poziom czynników obniżających cholesterol.
Antyoksydanty z kryla pomagają walczyć z chorobami centralnego układu nerwowego

Olej z kryla zawiera antyoksydant astaksantynę. Antyoksydanty zwalczają wolne rodniki oraz niestabilne substancje w organizmie, które przyczyniają się do chorób. Uważa się, że astaksantyna działa w układzie nerwowym oraz, że może zapobiegać chorobom oczu, mózgu oraz centralnego systemu nerwowego.
Pacjentki cierpiące na zespół napięcia przedmiesiączkowego (ang. PMS) odczuły ulgę po zastosowaniu oleju z kryla. Uważa się, że antyoksydanty w krylu zwalczają bakterie, które mogą rozwijać się w macicy i jajowodach. Kwasy omega-3 pomagają kontrolować stany zapalne stawów, tkanek oraz krwiobiegu. Ponadto mogą łagodzić nadpobudliwość, zmęczenie oraz wzdęcia, a także skurcze związane z PMS. U pacjentek przyjmujących olej z kryla przed menstruacją występowały mniejsze bóle.
Pacjenci cierpiący na zapalenie stawów i fibromialgię zauważyli ulgę po zastosowaniu oleju z kryla. Właściwości przeciwzapalne oraz te kwasów omega-3 pomogły zredukować ból, sztywność oraz skurcze mięśni. Producenci oleju z kryla nie twierdzą, że kryl leczy artretyzm lub inne schorzenia, ale że pomaga złagodzić skutki uboczne często występujące z chorobami.
Tak jak w przypadku każdego suplementu lub zioła, przed zastosowaniem oleju z kryla należy skonsultować się z lekarzem. Mogą wystąpić interakcje niektórych leków. Jeśli przyjmujesz leki na receptę zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą zanim zaczniesz przyjmować olej z kryla lub inny suplement.

Powiązane wpisy

Spirulina w akcji

Spirulina w akcji

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała zakwaszeniu organizmu, ma działanie przeciwzapalne i immunostymulujące. A przy tym może także wspomóc leczenie alergii. Na małej hawajskiej wyspie w Kailua Kona przez większą część roku świeci słońce. Tu na brzegu...

Wasabi – młodości czar

Wasabi – młodości czar

Tkanka łączna rozpowszechniona jest w strukturach naszego organizmu, przede wszystkim tworzy jednak skórę właściwą oraz bierne elementy aparatu ruchu, takie jak ścięgna, więzadła i stawy. Głównymi komórkami tkanki łącznej są fibroblasty, produkujące molekuły odpowiedzialne za jej sprężystość i...

Zwiększ biowchłanialność kurkumy

Zwiększ biowchłanialność kurkumy

Zwykle przy wyborze suplementów kierujemy się stosunkiem ceny do liczby tabletek. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, że aby preparat zadziałał nie wystarczy go zażyć. W momencie połknięcia tabletka dopiero zaczyna swoją podróż. Droga jest niebezpieczna, kręta i długa – mierzy ok. 8 m – a...