Orientalny miks

Orientalny miks

Zwyrodnienie stawów zmusza chorych do sięgania po leki przeciwbólowe, tymczasem równie skuteczne, a mniej niebezpieczne mogą być rośliny pochodzące z Indii
Z powodu choroby zwyrodnieniowej, czyli osteoartrozy, cierpi aż 2 miliony Polaków. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ograniczenia ich sprawności ruchowej. Wiele osób chcąc chronić się przed niesprawnością, uprawia sport. Aktywność ruchowa, faktycznie, z jednaj strony opóźnia nadejście starości i bardzo poprawia zdrowie metaboliczne, z drugiej jednak naraża na urazy i przeciążenia stawów. Dlatego najważniejsze jest, aby – będąc aktywnym – nie dopuścić do degradacji stawów. Pomóc w tym mogą kurkuma oraz kadzidłowiec indyjski (Boswellia serrata).

Równie dobra jak tabletka

W wytwarzanej przez to drzewo żywicy znajdują się aktywne fizjologicznie kwasy bosweliowe, należące do chemicznej grupy pentacyklicznych triterpenoidów, nazywanych wymiennie metylo- lub pseudosteroidami. Działają one podobnie do kortykosterydów – hormonów nadnerczowych o aktywności przeciwzapalnej, wykorzystywanych jako leki, m.in. w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Obniżają one procesy kataboliczne tkanki łącznej i chronią chrząstkę stawową przed destrukcyjnym działaniem niektórych enzymów. Poza tym poprawiają ukrwienie stawów dotkniętych zapaleniem. Dlatego właśnie ekstrakty z boswellii korzystnie wpływają na stawy, w dodatku nie dając niepożądanych skutków zdrowotnych. Na tym nie koniec żywica kadzidłowca hamuje wytwarzanie leukotrienów i prostaglandyn – dwóch substancji wywołujących stan zapalny w organizmie.
W jednym z badań testowano wyciąg z boswellii. Do badania zakwalifikowano 75 pacjentów cierpiących z powodu osteoartrozy. Pacjentów podzielono na 3 grupy, które przez 3 miesiące otrzymywały 100 mg (25 osób) lub 250 mg (25 osób) ekstraktu na dobę albo placebo (25 osób). Każdy pacjent był oceniany pod względem funkcji bólowych i fizycznych przy użyciu standardowych narzędzi diagnostycznych (wizualnej skali analogowej, indeksu funkcjonalnego i indeksu choroby zwyrodnieniowej) na początku badania, a następnie po tygodniu i na koniec każdego miesiąca trwania eksperymentu. Dodatkowo badacze oceniali poziom metaloproteinazy-3 – enzymu degradującego chrząstkę stawową w jej macierzy. Wyniki pokazały, że obie dawki ekstraktu kadzidłowca zmniejszają ból i znacznie poprawiają funkcjonalność, pozostając przy tym całkowicie bezpieczne dla ludzi. Co ciekawe, znaczącą poprawę w punktacji bólu i zdolności funkcjonalnych odnotowano w grupie leczonej dawką 250 mg ekstraktu już w 7. dniu od rozpoczęcia leczenia. Obiektywne potwierdzenie subiektywnej poprawy punktacji bólu w leczonych grupach znaleziono również w postaci znacznego spadku stężenia metaloproteinazy-3 w macierzy chrząstki i płynie stawowym. W porównaniu z placebo, parametry bezpieczeństwa terapii nie uległy zmianie w obu grupach eksperymentalnych (Sengupta, 2008).
W innym badaniu klinicznym chorzy cierpiący z powodu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego przez 30 dni otrzymywali codziennie 100 mg ekstraktu bosweliowego (30 osób) albo placebo (30 osób). Każdy pacjent był oceniany pod względem funkcji bólowych i fizycznych przy użyciu standardowych narzędzi diagnostycznych. Poczynione w trakcie eksperymentu obserwacje sugerują, że ekstrakt bosweliowy daje klinicznie i statystycznie istotną poprawę w obszarze nasilenia bólu oraz funkcyjności fizycznej u pacjentów z osteoartrozą – i to już w 5. dniu leczenia! Zdaniem badaczy ekstrakt kadzidłowca jest bezpieczną, szybkodziałającą i skuteczną alternatywą dla standardowych środków farmakologicznych, stosowanych rutynowo w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów (Vishal, 2011).
To jeszcze nie koniec badania naukowe potwierdziły również, że kadzidłowiec wpływa na zmniejszenie obrzęku stawów i ich porannej sztywności, poprawę ruchomości stawów oraz siły chwytu. Dlatego zalecany jest osobom zmagającym się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, reumatyzmem tkanek miękkich, jak również cierpiącym z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów.

Żółte wsparcie

Medycyna ajurwedyjska w leczeniu stawów od wieków łączy działanie kadzidłowca z szafranem indyjskim, popularnie nazywanym kurkumą. I, jak dowodzą liczne analizy i eksperymenty, ma rację, doceniając siłę ich synergicznego działania.
Sto gram kurkumy zawiera 3-5 g kurkuminy. To jej szafran zawdzięcza swą intensywną żółtą barwę oraz… ogromną moc. Kurkumina jest bowiem trzy razy silniejszym antyoksydantem, niż pestki winogron lub ekstrakt z kory sosny. Usuwa rodniki hydroksylowe, które uważane są za najbardziej reaktywne ze wszystkich wolnych rodników.
W najnowszym doświadczeniu – przeprowadzonym przez włoskich badaczy i opublikowanym w Alternative Medicine Review – wykazano, że kurkumina u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów nie tylko łagodzi ból i zwiększa łatwość poruszania się, ale także zmniejsza szereg markerów. 100 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów podzielono na dwie grupy. Wobec pierwszej grupy, zastosowano „najlepsze dostępne metody leczenia”, a drugiej grupie dodatkowo podawano 200 mg kurkuminy dziennie.
Na łamach czasopisma Phytotherapy Research uczeni dowodzą, że jest ona zarówno bezpieczna, jak i skuteczna w leczeniu bolesnej choroby zapalnej, jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów. W eksperymencie udział wzięło 45 osób cierpiących na to schorzenie. Podzielono je na 3 grupy. Pierwsza leczona była 500 mg kurkuminy, druga otrzymywała przepisane leki – 50 mg soli sodowej diklofenaku, niesteroidowego leku przeciwzapalnego, trzecia zaś przyjmowała kombinację tych dwóch środków. U pacjentów zażywających jedynie kurkuminę zaobserwowano procentowo największą poprawę. Ponadto w grupie tej nie pojawiły się efekty uboczne.
Na tym nie koniec! Kurkumina potrafi zahamować zarówno aktywność, jak i syntezę enzymów, które są związane ze procesami zapalnymi w organizmie. Chroniczne stany zapalne są przyczyną większości przewlekłych chorób m.in. cukrzycy, artretyzmu, chorób serca czy łuszczycy. Badacze wykazali, że kurkumina wpływa na ponad 700 genów oraz może zahamować zarówno aktywność, jak i syntezę enzymów, które są związane ze stanami zapalnymi, m.in. łuszczycą.
Wyniki dowiodły, że w grupie, w której podawano kurkuminę, wystąpiło znaczne zmniejszenie wszystkich pierwotnych punktów końcowych wyników oceny (wg skali WOMAC, skali wydolności Karnofskiego KPS oraz próby wysiłkowej na bieżni). Zbadano poza tym markery przeciwzapalne, które też były znacznie mniejsze w grupie przyjmującej kurkuminę. Tymczasem u osób, które nie przyjmowały antyutleniacza – nie wystąpiły żadne znaczne zmiany.
Patrząc na wyniki powyższych badań, sięgając po preparaty wspomagające leczenie chorób stawów, warto wybierać te, które mają w składzie zarówno ekstrakty z kadzidłowca jak i kurkuminę.

Powiązane wpisy

SENOLITYKI i obietnica dłuższego życia

SENOLITYKI i obietnica dłuższego życia

Autor: Richard Basillico Źródło: „Senolytics and the Promise of a Longer Life - LifeExtension”, luty 2019 Badacze z Mayo Clinic odkryli główną przyczynę starzenia się i sposób na jej spowolnienie.1 Naukowcy wykazali, że istnieją szkodliwe "komórki zombie", które występują we wszystkich...

Kwas laurynowy – pokarm siłaczy i sprinterów

Kwas laurynowy – pokarm siłaczy i sprinterów

Wszyscy doskonale wiemy, że tłuszcze albo mogą być pożyteczne, albo szkodliwe dla zdrowia. Wszystko zależy tutaj od składu kwasów tłuszczowych, tworzących dane źródło spożywcze tłuszczu. Za zdrowe uznajemy kwasy nienasycone, głównie takie jak omeg 3 i omega 6, oraz sprzężone izomery kwasu...

Potencjał przejściowy mięśni. Znaczenie cynamonu

Potencjał przejściowy mięśni. Znaczenie cynamonu

Tytuł tego artykułu zabrzmi zapewne dla wielu czytelników zagadkowo. Czym jest w ogóle coś takiego, jak potencjał przejściowy? Jak i gdzie pojawia się w mięśniach i jakie ma dla nich znaczenie? Czym skutkuje pojawienie się potencjału przejściowego w komórkach mięśni szkieletowych...