Pojedynek z glukozą

Pojedynek z glukozą

Karnozyna zapobiega wielu szkodliwym efektom procesów starzenia się, wspomaga leczenie cukrzycy, która do spółki ze swoimi powikłaniami uznawana jest za epidemię XXI wieku

Ze względu na swoje działanie antyoksydacyjne ten związek azotowy uważany jest za rozpuszczalny w wodzie odpowiednik witaminy E, chroniący błony komórkowe przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Przeciwdziała uszkodzeniom AGE, będącym efektem procesu glikacji białek – czyli przyłączania się cukrów, głównie glukozy, do wolnych grup aminowych białek, determinującego ich starzenie – która przyczynia się do rozwoju cukrzycy, alzheimera, chorób skóry i serca.

Ochrona dla mięśni

Karnozyna występuje w mięśniach szkieletowych, sercu oraz mózgu1. W mięśniach aktywuje ATPazę – enzym napędzający energią biologiczne skurcze włókien mięśniowych. Gdy mięśnie pracują, spalają glukozę, w efekcie czego wytwarzany jest kwas mlekowy. Im więcej go powstaje, tym większemu osłabieniu ulega siła skurczu włókien mięśniowych.

Warto przy tym wspomnieć, że szczególnie dużo kwasu mlekowego powstaje wówczas, gdy glukoza spalana jest przy ograniczonym dopływie tlenu (tzw. glikoliza beztlenowa), co ma miejsce w przypadku miażdżycy oraz choroby niedokrwiennej serca.

W obu wypadkach do akcji ponownie wkracza karnozyna, która tym razem działa jako bufor obniżający kwasowość włókien. Dzięki niej mięśnie odzyskują zdolność do pracy.

Neutralizacja kwasu mlekowego wyczerpuje rezerwy karnozyny. Co gorsza, jak dowodzą badania, poziom tego związku zmniejsza się wraz z wiekiem (już po 40 r.ż.)2. Zdaniem badaczy ma to związek z pogłębiającym się niedoborem hormonów płciowych. Inne badania wskazują również na fakt, że na zmniejszenie produkcji karnozyny wpływa zespół metaboliczny3. Również w komórkach diabetyków odnotowano mniejsze niż optymalne poziomy tego związku4. Być może wiąże się to z faktem, że cukrzyca sprzyja glikolizacji, co sprawia, że chorzy mają niedobór karnozyny. Ten deficyt sprawia, że arterie zaczynają mieć tendencję do twardnienia. Przez to u diabetyków 3 razy częściej niż zdrowych ludzi występują arterioskleroza, zawały serca i wylewy.

Niezbędna cukrzykom

Zdaniem akademików pomocne może okazać się dostarczanie karnozyny wraz z pożywieniem. Zwłaszcza istotne jest to dla diabetyków, bowiem jak pokazują kolejne badania, związek ten obniża poziom cukru we krwi, redukuje długotrwałą formację niebezpiecznych końcowych produktów zaawansowanej glikacji oraz ogranicza stan zapalny zarówno u diabetyków jak i zdrowych, starszych osób5.

Co więcej zapewnia narządom ochronę przed fizjologicznymi zniszczeniami cukrzycowymi, spowodowanymi przez wysoki poziom cukru we krwi6. Suplementacja nią zwłaszcza jest istotna dla oczu. Karnozyna bowiem redukuje sieciowanie białek w soczewce oka dzięki czemu zmniejsza ryzyko rozwoju zaćmy, która często towarzyszy cukrzycy7. A także zapobiega mikroskopijnym uszkodzeniem naczyń krwionośnych, które są przyczyną retinopatii cukrzycowej, która prowadzi do ślepoty8. Zmniejsza utlenianie i glikację lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), przyczyniając się do redukcji miażdżycy wywołanej przez cukrzycę. Ostatnie badania dowodzą, że u zwierząt z cukrzycą substancja ta zapobiega również uszkodzeniom neuronów czuciowych.

Profilaktycznie

Regularne ćwiczenia zmniejszą ryzyko cukrzycy. Karnozyna zwiększa kondycję fizyczną dzięki buforowaniu rosnących poziomów kwasu, który gromadzi się w pracujących mięśniach9. Logiczne jest zatem, że zwiększenie jej poziomu w mięśniach, poprawi kondycję fizyczną i zredukuje zmęczenie10. W pewnym badaniu obejmującym osoby w wieku 55-92 lat, zwiększenie zawartości tego związku w mięśniach podniosło ich próg zmęczenia o 29% (w grupie placebo nie zaobserwowano podobnej zmiany)11. Podobne próby przeprowadzone na osobach w wieku 60-80 lat wykazały znaczne wydłużenie czasu w którym badani mogli ćwiczyć zanim poczuli się zmęczeni12.

Destrukcyjne zmiany w ważnych enzymach i innych białkach, wywołanych przez glukozę w procesie glikacji są jedną z głównych przyczyn starzenia się i związanych z wiekiem zaburzeń tkankowych13. Proces ten jest przyśpieszony w cukrzycy z powodu stale podwyższonych poziomów glukozy14. Karnozyna, która może zapobiec lub odwrócić istniejącą już glikację protein, wydaje się być zatem silnym środkiem przeciwdziałającym procesom starzenia15.

Jak wykazały badania laboratoryjne, karnozyna może również odmładzać starzejące się komórki, tym samym wydłużając ich długość życia19. W pewnym badaniu naukowcy dodali karnozynę do kultur młodych komórek. Podczas gdy kontrolne komórki zaczęły przybierać typowy „stary” wygląd, te hodowane w dużych koncentracjach karnozyny zachowały młodość2. Gdy młodo wyglądające komórki zostały przeniesione do środowiska bez dodatku karnozyny, szybko zaczęły się starzeć. Natomiast kiedy stare komórki, zbliżające się do granicy swojego życia, przeniesiono do próbówek zawierających wysoką koncentrację karnozyny, okazało się, że szybko zostały odmłodzone20.

Powiązane wpisy

Zatrzymać czas – Pycnogenol i Gotu Kola

Zatrzymać czas - Pycnogenol i Gotu Kola

Odkrycie wolnych rodników sprawiło, ze bardziej zaczęliśmy rozumieć procesy starzenia organizmu. Najprościej mówiąc wolne rodniki to atomy, cząsteczki lub jony posiadające niesparowany elektron walencyjny, przez co są one bardzo reaktywe i prowadzą do uszkodzenia komórek – powodują bardzo...

Wąkrota azjatycka – zdrowa prostata, silna muskulatura

Wąkrota azjatycka – zdrowa prostata, silna muskulatura

Spektakularnym efektem postępu procesu starzenia się organizmu jest ubytek masy i siły mięśni, nazywany fachowo sarkopenią. Sarkopenia godzi szczególnie w męską dumę a ogólnie odbiera zazwyczaj seniorom samodzielność, lecz nie tylko, gdyż przyczynia się jednocześnie do rozwoju cukrzycy i innych...

Witamina K2 jako ochrona prostaty

Witamina K2 jako ochrona prostaty

Witamina K2, o której do niedawna nikt jeszcze nie słyszał, dziś bije rekordy popularności jako suplement diety. W przeciwieństwie do witaminy K1 (filochinonu), produkowanej przez rośliny i znanej tylko jako czynnik krzepliwości krwi, wytwarzana przez bakterie fermentacyjne witamina K2...