Recepta Japończyków na długowieczność

Recepta Japończyków na długowieczność

Sfermentowana soja Natto od tysięcy lat stanowi podstawowy element diety Japończyków. Produkt wykazuje silne właściwości prozdrowotne. Enzym Nattokinaza stanowi remedium na choroby układu sercowo-naczyniowego. Wspiera procesy krzepnięcia, normalizuje ciśnienie i obniża stężenie poziomu cukru we krwi.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną umieralności oraz jedną z głównych i narastających przyczyn utraconej długości życia. Są najpoważniejszym problemem zdrowotnym – w Polsce choroby kardiologiczne są przyczyną blisko 48% wszystkich zgonów. Najczęściej zmiany w naczyniach krwionośnych spowodowane są nadciśnieniem, podwyższonym poziomem cholesterolu czy cukrzycą. Należy zadbać o: prowadzenie zdrowego stylu życia, prawidłową wagę ciała – pilnować, aby wskaźnik BMI nie przekraczał wartości 25 oraz zapewnić sobie aktywność fizyczną przez przynajmniej przez 30 minut każdego dnia. W nowym modelu żywieniowym, czyli nowej piramidzie żywienia to właśnie aktywność fizyczna zajmuje pierwsze miejsce i ma ogromne znaczenie w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Zaleca się minimum 30-45 minut dziennie ruchu w dowolnej formie. Należy także unikać używek – palenia papierosów, picia alkoholu wysokoprocentowego i unikać nadmiernego stresu. Warto zadbać o urozmaiconą, lekkostrawną dietę bogatą w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik i warzywa. Odpowiednia suplementacja także przeciwdziała chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Natto to tradycyjna japońska potrawa. Jest przygotowywana ze sfermentowanych ziaren soi nie poddawanych modyfikacji genetycznej. Przez sześć godzin ziarna soi są gotowane, a następnie dodaje się do nich pożyteczne bakterie Bacillus subtilis. Potrawa fermentuje i dojrzewa przez tydzień. Można ją podawać z sosem sojowym, musztardą, jajkiem czy ryżem. Ma doskonałe właściwości odżywcze i zdrowotne. Zawiera drogocenne składniki mineralne takie jak potas, magnez, żelazo, wapń czy selen, witaminy z grupy B, PP, E, K, A i C. W wyniku fermentacji powstaje enzym nattokinaza, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego oraz wykazuje silne działanie przeciwzakrzepowe. Danie ma jednak specyficzny, silny i nieprzyjemny zapach; mocny, wyraźny smak oraz kleistą i śluzowatą konsystencję. Z tych powodów pomimo silnych wartości odżywczych potrawa jest mało zachęcająca do delektowania się nią.

W wyniku procesu fermentacji czysty enzym nattokinaza jest przekształcany w ekstrakt w postaci proszku i sprzedawany. Suplement zwiększa aktywność fibrynolityczną, dzięki czemu zmniejsza ryzyko powstawania skrzepów krwi. Dobrotliwy wpływ nattokinazy mogą odczuwać osoby cierpiące na choroby układu krążenia, a w szczególności osoby z: nadciśnieniem tętniczym, wysokim poziomem cholesterolu, miażdżycą, udarem mózgu, problemami z mięśniem sercowym czy niewydolnością nerek.

Przeciwdziała miażdżycy

Miażdżyca jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną układu krążenia. Choroba rozwija się w uśpieniu – początkowo dolegliwości nie są zauważalne. W błonie wewnętrznej naczyń tętniczych stopniowo odkłada się cholesterol, jego estry i lipidy. Komórki śródbłonka naczyń tętnic tworzą pasma tłuszczowe. Zmniejsza się elastyczność tętnic. Światło naczynia zwęża się, co upośledza odżywianie tkanek i narządów zaopatrywanych przez miażdżycowo zmienione tętnice. Z upływem czasu następuje całkowite zamknięcie światła tętnicy oraz w wyniku niedotlenienia może dojść do martwicy zaopatrywanego w tlen i substancje odżywcze fragmentu narządu.

Suplement diety reguluje prawidłowe krążenie krwi. Wpływa pozytywnie na elastyczność ścian naczyń krwionośnych i poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych. Zapobiega odkładaniu się w naczyniach złogów, a tym samym przeciwdziała rozwojowi blaszek miażdżycowych. Może być stosowany wspomagająco w farmakologicznym leczeniu miażdżycy.

Zapobiega powstawaniu skrzepów

Skrzep to zator, który wstrzymuje przepływ krwi do tętnic mniejszych. Tworzy fibrynę odpowiadającą za wiązanie razem płytek krwi i decydującą o jej lepkości i gęstości. Nadmierna ilość fibryny prowadzi do powstawania skrzepów. Zjawisko jest bardzo niebezpieczne, ponieważ tętnice dostarczają krew do głównych organów: mózgu, płuc i serca. Zator odcina dopływ krwi do narządów, co może doprowadzić do poważnych uszkodzeń organów, inwalidztwa i przedwczesnych zgonów. Najgroźniejsze są skrzepy zamykające naczynie mózgu oraz mięśnia sercowego. Skrzepy pojawiają się także często w kończynach dolnych. Organizm wytwarza tylko jeden enzym – plazminę, która redukuje poziom fibryny w organizmie oraz posiada zdolność rozpuszczania i rozkładania skrzepów. Enzym ten pomaga utrzymywać normalny przepływ krwi. Niestety z upływem wieku produkcja plazminy maleje.

Nattokinaza rozpuszcza nitki białka fibryny, która odpowiada za tworzenie się skrzepów w ścianach tętnic głównych. Krew zachowuje swoją naturalną fizjologiczną lepkość. Nie wykazuje skłonności do nadmiernej agregacji (zlepiania) krwinek oraz powstawania skrzepów. Suplement dotlenia i dostarcza ważnych składników odżywczych, dzięki czemu ułatwia prawidłowe funkcjonowanie ważnych organów. Zastępuje plazminę, dzięki temu fibryna jest rozkładana bezpośrednio. Dodatkowo wzmaga naturalną produkcję tego enzymu w organizmie. Nattokinaza jest skuteczniejsza w regulowaniu gęstości krwi od stosowanych popularnie leków na bazie kwasu acetylosalicylowego. Jest środkiem bezpiecznym, nie wywołuje reakcji alergicznych i nie daje niepożądanych skutków ubocznych.

Normalizuje ciśnienie krwi

Suplement nattokinaza normalizuje ciśnienie krwi w organizmie poprzez obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego i złego cholesterolu LDL, a HDL, czyli dobry cholesterol utrzymuje się na stałym poziomie. Według japońskich badań naukowych, regularne i systematyczne spożywanie potrawy natto już po miesiącu, może obniżyć wartość poziomu cholesterolu aż o 10%.

Niezbędna dla kobiet

Nattokinaza, jest doskonała dla kobiet szczególnie w okresie klimakterium i menopauzy. Poprawia przyswajalność fitoestrogenów. Są to związki pochodzenia roślinnego, które wykazują podobne działanie do żeńskich hormonów płciowych- estrogenów. Osłabiają dolegliwości związane z klimakterium takie jak uderzenia gorąca, wahania nastroju, bóle głowy czy spadek libido.

Wspomaga metabolizm

Dzięki izoflawonom sojowym nattokinaza oczyszcza i usuwa złogi znajdujące się w jelitach, dzięki czemu skutecznie przyśpiesza metabolizm i fizjologicznie obniża masę ciała. Przywraca naturalną mikroflorę jelitową, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i ułatwia wypróżnienia. Odtruwa organizm i usuwa toksyny zalegające z powodu palenia papierosów i alkoholu. Produkuje pożyteczne probiotyki-czyli bakterie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, które ułatwiają trawienie i wchłanianie składników odżywczych.

Przeciwwskazania

Suplementu diety nie powinny zażywać dzieci, kobiety w ciąży i karmiące oraz osoby ze stwierdzoną alergią na soje. Osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi przed zażyciem suplementu powinny skonsultować się z lekarzem.

Powiązane wpisy

SENOLITYKI i obietnica dłuższego życia

SENOLITYKI i obietnica dłuższego życia

Autor: Richard Basillico Źródło: „Senolytics and the Promise of a Longer Life - LifeExtension”, luty 2019 Badacze z Mayo Clinic odkryli główną przyczynę starzenia się i sposób na jej spowolnienie.1 Naukowcy wykazali, że istnieją szkodliwe "komórki zombie", które występują...

Kwas laurynowy – pokarm siłaczy i sprinterów

Kwas laurynowy – pokarm siłaczy i sprinterów

Wszyscy doskonale wiemy, że tłuszcze albo mogą być pożyteczne, albo szkodliwe dla zdrowia. Wszystko zależy tutaj od składu kwasów tłuszczowych, tworzących dane źródło spożywcze tłuszczu. Za zdrowe uznajemy kwasy nienasycone, głównie takie jak omeg 3 i omega 6, oraz sprzężone izomery kwasu...

Potencjał przejściowy mięśni. Znaczenie cynamonu

Potencjał przejściowy mięśni. Znaczenie cynamonu

Tytuł tego artykułu zabrzmi zapewne dla wielu czytelników zagadkowo. Czym jest w ogóle coś takiego, jak potencjał przejściowy? Jak i gdzie pojawia się w mięśniach i jakie ma dla nich znaczenie? Czym skutkuje pojawienie się potencjału przejściowego w komórkach mięśni szkieletowych...