Spędzasz wiele godzin przed monitorem komputera? Dowiedz się jak możesz pomóc swoim oczom

Spędzasz wiele godzin przed monitorem komputera? Dowiedz się jak możesz pomóc swoim oczom

Autor: dr Gerald Cysewski

29 styczeń 2018

Niebieskie światło emitowane przez monitory komputerów, telefony czy telewizory ma szkodliwe działanie na oczy. Przenika bezpośrednio do siatkówki oka wywołując uszkodzenia, które mogą prowadzić do chorób degeneracyjnych czy utraty wzroku.

Pokarmy, które dbają o zdrowie twoich oczu

Dieta bogata w kolorowe owoce i warzywa, które zawierają antyoksydanty i karotenoidy, pomaga chronić oczy przed niebieskim światłem i innymi czynnikami stresogennymi. Trzy karotenoidy najlepsze dla zdrowych oczu to zeaksantyna, luteina i astaksantyna, ponieważ mogą przenikać barierę krew-siatkówka i chronić oczy.

Zeaksantyna występuje w zielonych warzywach tj. szpinak, jarmuż i brokuły. Luteinę znajdziemy zarówno w zielonych warzywach liściastych, a także żółtych i pomarańczowych owocach oraz warzywach tj. marchew, papryka, pomidory i kukurydza. Wysokie stężenie zeaksantyny i luteiny występuje w plamce żółtej. Związki te sprawiają, że niebieskie światło nie dociera do siatkówki oka. Karotenoidy te mogą również zmniejszać ryzyko uszkodzeń wywołanych przez światło i przyczyniających się do zwyrodnienia plamki żółtej.

Astaksantyna to naturalny, czerwony pigment z grupy karotenoidów. Jest również bardzo silnym antyoksydantem. Związek ten występuje w łososiach i krewetkach, a także algach Haematococcus pluvialis, które są wykorzystywane jako źródło astaksantyny w suplementach. Badania wykazały, że astaksantyna działa korzystnie na oczy w następujący sposób: zmniejsza zmęczenie oczu, pomaga poprawić możliwości akomodacyjne oka (dostosowanie się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach), pomaga szybciej usunąć zmęczenie oczu, a także zmniejsza ich ból, suchość oraz nieostre widzenie.

Astaksantyna, wraz z innymi antyoksydantami luteiną i zeaksantyną, wspomaga pracę oczu po długiej pracy przy komputerze i poprawia wydolność wzrokową po długotrwałej ekspozycji na niebieskie światło.

Źródło: https://www.mindbodygreen.com/articles/3-ways-to-protect-your-eyes-from-blue-light

 

Powiązane wpisy

Zatrzymać czas – Pycnogenol i Gotu Kola

Zatrzymać czas - Pycnogenol i Gotu Kola

Odkrycie wolnych rodników sprawiło, ze bardziej zaczęliśmy rozumieć procesy starzenia organizmu. Najprościej mówiąc wolne rodniki to atomy, cząsteczki lub jony posiadające niesparowany elektron walencyjny, przez co są one bardzo reaktywe i prowadzą do uszkodzenia komórek – powodują bardzo...

Wąkrota azjatycka – zdrowa prostata, silna muskulatura

Wąkrota azjatycka – zdrowa prostata, silna muskulatura

Spektakularnym efektem postępu procesu starzenia się organizmu jest ubytek masy i siły mięśni, nazywany fachowo sarkopenią. Sarkopenia godzi szczególnie w męską dumę a ogólnie odbiera zazwyczaj seniorom samodzielność, lecz nie tylko, gdyż przyczynia się jednocześnie do rozwoju cukrzycy i innych...

Tajemniczy śródbłonek

Tajemniczy śródbłonek

Jest taka tkanka, określana jako narząd rozproszony, która znajduje się dosłownie w całym ciele człowieka, od czubka głowy po mały palec u nogi. Codziennie 10 bilionów budujących ją komórek czuwa nad utrzymaniem równowagi w organizmie. Kontroluje ona ciśnienie i przepływ krwi, dba o prawidłowe...