Spędzasz wiele godzin przed monitorem komputera? Dowiedz się jak możesz pomóc swoim oczom

Spędzasz wiele godzin przed monitorem komputera? Dowiedz się jak możesz pomóc swoim oczom

Autor: dr Gerald Cysewski

29 styczeń 2018

Niebieskie światło emitowane przez monitory komputerów, telefony czy telewizory ma szkodliwe działanie na oczy. Przenika bezpośrednio do siatkówki oka wywołując uszkodzenia, które mogą prowadzić do chorób degeneracyjnych czy utraty wzroku.

Pokarmy, które dbają o zdrowie twoich oczu

Dieta bogata w kolorowe owoce i warzywa, które zawierają antyoksydanty i karotenoidy, pomaga chronić oczy przed niebieskim światłem i innymi czynnikami stresogennymi. Trzy karotenoidy najlepsze dla zdrowych oczu to zeaksantyna, luteina i astaksantyna, ponieważ mogą przenikać barierę krew-siatkówka i chronić oczy.

Zeaksantyna występuje w zielonych warzywach tj. szpinak, jarmuż i brokuły. Luteinę znajdziemy zarówno w zielonych warzywach liściastych, a także żółtych i pomarańczowych owocach oraz warzywach tj. marchew, papryka, pomidory i kukurydza. Wysokie stężenie zeaksantyny i luteiny występuje w plamce żółtej. Związki te sprawiają, że niebieskie światło nie dociera do siatkówki oka. Karotenoidy te mogą również zmniejszać ryzyko uszkodzeń wywołanych przez światło i przyczyniających się do zwyrodnienia plamki żółtej.

Astaksantyna to naturalny, czerwony pigment z grupy karotenoidów. Jest również bardzo silnym antyoksydantem. Związek ten występuje w łososiach i krewetkach, a także algach Haematococcus pluvialis, które są wykorzystywane jako źródło astaksantyny w suplementach. Badania wykazały, że astaksantyna działa korzystnie na oczy w następujący sposób: zmniejsza zmęczenie oczu, pomaga poprawić możliwości akomodacyjne oka (dostosowanie się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach), pomaga szybciej usunąć zmęczenie oczu, a także zmniejsza ich ból, suchość oraz nieostre widzenie.

Astaksantyna, wraz z innymi antyoksydantami luteiną i zeaksantyną, wspomaga pracę oczu po długiej pracy przy komputerze i poprawia wydolność wzrokową po długotrwałej ekspozycji na niebieskie światło.

Źródło: https://www.mindbodygreen.com/articles/3-ways-to-protect-your-eyes-from-blue-light

 

Powiązane wpisy

SENOLITYKI i obietnica dłuższego życia

SENOLITYKI i obietnica dłuższego życia

Autor: Richard Basillico Źródło: „Senolytics and the Promise of a Longer Life - LifeExtension”, luty 2019 Badacze z Mayo Clinic odkryli główną przyczynę starzenia się i sposób na jej spowolnienie.1 Naukowcy wykazali, że istnieją szkodliwe "komórki zombie", które występują...

Potencjał przejściowy mięśni. Znaczenie cynamonu

Potencjał przejściowy mięśni. Znaczenie cynamonu

Tytuł tego artykułu zabrzmi zapewne dla wielu czytelników zagadkowo. Czym jest w ogóle coś takiego, jak potencjał przejściowy? Jak i gdzie pojawia się w mięśniach i jakie ma dla nich znaczenie? Czym skutkuje pojawienie się potencjału przejściowego w komórkach mięśni szkieletowych...

Spirulina w akcji

Spirulina w akcji

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała zakwaszeniu organizmu, ma działanie przeciwzapalne i immunostymulujące. A przy tym może także wspomóc leczenie alergii. Na małej hawajskiej wyspie w Kailua Kona przez większą część roku świeci słońce. Tu na brzegu...