Spędzasz wiele godzin przed monitorem komputera? Dowiedz się jak możesz pomóc swoim oczom

Spędzasz wiele godzin przed monitorem komputera? Dowiedz się jak możesz pomóc swoim oczom

Autor: dr Gerald Cysewski

29 styczeń 2018

Niebieskie światło emitowane przez monitory komputerów, telefony czy telewizory ma szkodliwe działanie na oczy. Przenika bezpośrednio do siatkówki oka wywołując uszkodzenia, które mogą prowadzić do chorób degeneracyjnych czy utraty wzroku.

Pokarmy, które dbają o zdrowie twoich oczu

Dieta bogata w kolorowe owoce i warzywa, które zawierają antyoksydanty i karotenoidy, pomaga chronić oczy przed niebieskim światłem i innymi czynnikami stresogennymi. Trzy karotenoidy najlepsze dla zdrowych oczu to zeaksantyna, luteina i astaksantyna, ponieważ mogą przenikać barierę krew-siatkówka i chronić oczy.

Zeaksantyna występuje w zielonych warzywach tj. szpinak, jarmuż i brokuły. Luteinę znajdziemy zarówno w zielonych warzywach liściastych, a także żółtych i pomarańczowych owocach oraz warzywach tj. marchew, papryka, pomidory i kukurydza. Wysokie stężenie zeaksantyny i luteiny występuje w plamce żółtej. Związki te sprawiają, że niebieskie światło nie dociera do siatkówki oka. Karotenoidy te mogą również zmniejszać ryzyko uszkodzeń wywołanych przez światło i przyczyniających się do zwyrodnienia plamki żółtej.

Astaksantyna to naturalny, czerwony pigment z grupy karotenoidów. Jest również bardzo silnym antyoksydantem. Związek ten występuje w łososiach i krewetkach, a także algach Haematococcus pluvialis, które są wykorzystywane jako źródło astaksantyny w suplementach. Badania wykazały, że astaksantyna działa korzystnie na oczy w następujący sposób: zmniejsza zmęczenie oczu, pomaga poprawić możliwości akomodacyjne oka (dostosowanie się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach), pomaga szybciej usunąć zmęczenie oczu, a także zmniejsza ich ból, suchość oraz nieostre widzenie.

Astaksantyna, wraz z innymi antyoksydantami luteiną i zeaksantyną, wspomaga pracę oczu po długiej pracy przy komputerze i poprawia wydolność wzrokową po długotrwałej ekspozycji na niebieskie światło.

Źródło: https://www.mindbodygreen.com/articles/3-ways-to-protect-your-eyes-from-blue-light

 

Powiązane wpisy

NAC, siarka i młodość

NAC, siarka i młodość

Jakiś czas temu naukowcy zostali zaskoczeni faktem, że taki prosty związek, jak produkowany w naszym organizmie gaz – tlenek azotu (NO), pełni w tkankach funkcję cząsteczki sygnałowej, podobnej do hormonu. Od tamtej pory zaczęli inaczej patrzeć na wytwarzane przez nas gazy i sprawdzać, czy...

Zwiększ biowchłanialność kurkumy

Zwiększ biowchłanialność kurkumy

Zwykle przy wyborze suplementów kierujemy się stosunkiem ceny do liczby tabletek. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, że aby preparat zadziałał nie wystarczy go zażyć. W momencie połknięcia tabletka dopiero zaczyna swoją podróż. Droga jest niebezpieczna, kręta i długa – mierzy ok. 8 m – a...

Wyścig z czasem

Wyścig z czasem

Poznajcie kwas alfa-liponowy i zaprzyjaźnijcie się. Jak donoszą naukowcy, ten przeciwutleniacz pomaga zapobiegać cukrzycy, zaburzeniom neurodegeneracyjnym i nowotworom, spowalnia powstawanie zmian miażdżycowych, a jako bonus dorzuca skuteczną walkę z nadwagą. Kwas alfa-liponowy (ALA) jest...