Spędzasz wiele godzin przed monitorem komputera? Dowiedz się jak możesz pomóc swoim oczom

Spędzasz wiele godzin przed monitorem komputera? Dowiedz się jak możesz pomóc swoim oczom

Autor: dr Gerald Cysewski

29 styczeń 2018

Niebieskie światło emitowane przez monitory komputerów, telefony czy telewizory ma szkodliwe działanie na oczy. Przenika bezpośrednio do siatkówki oka wywołując uszkodzenia, które mogą prowadzić do chorób degeneracyjnych czy utraty wzroku.

Pokarmy, które dbają o zdrowie twoich oczu

Dieta bogata w kolorowe owoce i warzywa, które zawierają antyoksydanty i karotenoidy, pomaga chronić oczy przed niebieskim światłem i innymi czynnikami stresogennymi. Trzy karotenoidy najlepsze dla zdrowych oczu to zeaksantyna, luteina i astaksantyna, ponieważ mogą przenikać barierę krew-siatkówka i chronić oczy.

Zeaksantyna występuje w zielonych warzywach tj. szpinak, jarmuż i brokuły. Luteinę znajdziemy zarówno w zielonych warzywach liściastych, a także żółtych i pomarańczowych owocach oraz warzywach tj. marchew, papryka, pomidory i kukurydza. Wysokie stężenie zeaksantyny i luteiny występuje w plamce żółtej. Związki te sprawiają, że niebieskie światło nie dociera do siatkówki oka. Karotenoidy te mogą również zmniejszać ryzyko uszkodzeń wywołanych przez światło i przyczyniających się do zwyrodnienia plamki żółtej.

Astaksantyna to naturalny, czerwony pigment z grupy karotenoidów. Jest również bardzo silnym antyoksydantem. Związek ten występuje w łososiach i krewetkach, a także algach Haematococcus pluvialis, które są wykorzystywane jako źródło astaksantyny w suplementach. Badania wykazały, że astaksantyna działa korzystnie na oczy w następujący sposób: zmniejsza zmęczenie oczu, pomaga poprawić możliwości akomodacyjne oka (dostosowanie się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach), pomaga szybciej usunąć zmęczenie oczu, a także zmniejsza ich ból, suchość oraz nieostre widzenie.

Astaksantyna, wraz z innymi antyoksydantami luteiną i zeaksantyną, wspomaga pracę oczu po długiej pracy przy komputerze i poprawia wydolność wzrokową po długotrwałej ekspozycji na niebieskie światło.

Źródło: https://www.mindbodygreen.com/articles/3-ways-to-protect-your-eyes-from-blue-light

 

Powiązane wpisy

Fikocyjanina – skuteczna ochrona mózgu

Fikocyjanina – skuteczna ochrona mózgu

Każdy z nas słyszał o niebezpiecznych cząsteczkach, jakimi są reaktywne formy tlenu, zwane popularnie wolnymi rodnikami tlenowymi lub krótko – wolnymi rodnikami. Wolne rodniki powstają najczęściej podczas normalnych procesów pozyskiwania energii przez organizm, albowiem te przebiegają w...

Dlaczego ludzie jedzący algi są bardziej szczęśliwi?

Dlaczego ludzie jedzący algi są bardziej szczęśliwi?

Algi, inaczej zwane glonami czy też wodorostami, to proste organizmy, nie mające wykształconych tkanek i żyjące w środowisku wodnym. Można je spotkać zarówno w jeziorach, morzach jak i oceanach. Jest to duża i różnorodna grupa a wśród nich wyróżniamy około 100 gatunków jadalnych, spożywanych na...

Japoński sposób na zakrzepicę

Japoński sposób na zakrzepicę

Zakrzepica żył głębokich rozwija się po cichu, u 50% pacjentów nie daje widocznych objawów a gdy już zaatakuje, czyni to z całą mocą i często prowadzi do śmierci. Co roku, z powodu zatoru tętnicy płucnej umiera w Polsce około 45 tysięcy osób. Zawał serca, który rocznie przechodzi ponad 80...