Tajemnica zdrowego układu sercowo-naczyniowego

Tajemnica zdrowego układu sercowo-naczyniowego

Nie tylko wspomaga serce, ale również utrzymuje ciśnienie na optymalnym poziomie

Od 1901r. Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny jest przyznawana każdego roku (z kilkoma wyjątkami) wybitnym osobom z całego świata. Wiele z tych osób przez dziesiątki lat przeprowadza skomplikowane badania laboratoryjne i kliniczne. Przez lata Nagrody Nobla za osiągnięcia w medycynie zostały przyznane za niezwykłe odkrycia m.in.:

 • Insuliny (1923r.)
 • Wit. K (1943)
 • Peniciliny (1945)
 • Cewnikowania serca (1956)
 • Dot. Obrazowania rezonansu magnetycznego (2003)

W 1998r. nagroda Nobla została przyznana trzyosobowej grupie badaczy za odkrycie „tlenku azotu jako cząsteczki sygnałowej w układzie sercowo-naczyniowym.” Choć nie wygląda to na poważne odkrycie zapewniam, że jest inaczej. Aby spojrzeć na istotę tej nagrody w szerszym kontekście musimy najpierw przyjrzeć się sercu.

Wg American Heart Association (AHA), wiele osób w różnych przedziałach wiekowych cierpi na zaburzenia układu sercowo-naczyniowego.

Jest oczywiste, że należy dbać, aby układ ten działał możliwie jak najskuteczniej. Przepływ krwi jest kluczowy dla układu sercowo-naczyniowego. Jest to „odżywczy olej”, który odżywia wszystkie główne organy i sprawia, że organizm działa sprawnie. Kiedy przepływ krwi jest poniżej poziomu optymalnego serce i inne organy mogą nie funkcjonować prawidłowo.

Co sprawia, że przepływ krwi jest prawidłowy – naczynia krwionośne rozluźnione i elastyczne?

Kilka z odpowiedzi na powyższe pytania ma związek z Nagrodą Nobla w medycynie z 1998r.

W jaki sposób gaz zanieczyszczający powietrze rozluźnia naczynia krwionośne?

W 1998r. zdobywcy nagrody Nobla odkryli niezwykły sposób w który naczynia krwionośne są otwarte zapewniając optymalny przepływ krwi. Jednak nikt wtedy nie wiedział jak wielką rolę odgrywał azot przed odkryciami za które przyznano nagrodę Nobla. Furchgott, Murid oraz Ignarro odkryli, że:

 • związki rozszerzające naczynia uwalniają gaz, który pomaga rozluźnić komórki mięśniowe w żyłach.
 • komórki śródbłonka wyściełające naczynia krwionośne produkują ten gaz i wspomagają prawidłowy przepływ krwi.
 • tlenek azotu to gaz uwalniany jako komórkowa cząsteczka sygnałowa, który wspomaga prawidłową elastyczność i rozszerzanie naczyń krwionośnych.

Zaskakujący jest fakt, że tlenek azotu to również polutant powstający podczas spalania azotu, np. podczas wytwarzania spalin samochodowych. Zastosowanie tego gazu, w tym przypadku tlenku azotu w przekazie między komórkami, to zupełnie nowa koncepcja przynosząca potencjalne korzyści naukowe i zdrowotne, obecnie jak i w przyszłości.

Tlenek azotu:

 • wytworzony przez naczynia krwionośne wspomaga przepływ krwi
 • pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi
 • pełni rolę cząsteczki sygnałowej w mózgu i układzie odpornościowym

Co się dzieje z tlenkiem azotu kiedy się starzejemy?

Najpierw dowiedzmy się jak Alfred Nobel mógł nieświadomie odegrać rolę w tym nadzwyczajnym odkryciu.

Fundator nagrody Nobla i tlenek azotu

Oprócz fundowania Nagród Nobla, Alfred Nobel wynalazł również dynamit – materiał wybuchowy powstały ze związku na bazie azotu i ziemi okrzemkowej. Jego lekarz zalecił mu przyjmować pewien związek, który przyczynia się do uwolnienia tlenku azotu, ale on odmówił. W latach 1800, musiano co nieco wiedzieć o ważności produktów, które uwalniają tlenek azotu. Ale dopiero 100 lat później odkryto w jaki sposób te produkty zachowują się uwalniając tlenek azotu jako cząsteczkę sygnałową.

Wtedy Alfred Nobel nic nie wiedział:

 • co dzieje się z naczyniami krwionośnymi wraz z wiekiem?
 • co dzieje się z produkcją tlenku azotu kiedy organizm się starzeje?

Podobnie jak w przypadku innych funkcji w organizmie, zawartość tlenku azotu spada jako typowy objaw procesu starzenia się. Komórki śródbłonka produkują ten gaz, aby naczynia były rozluźnione i otwarte dla swobodnego przepływu krwi. Kiedy spada wydajność produkcji tlenku azotu, organizm potrzebuje wsparcia, aby zapewnić optymalny przepływ krwi.
Wiedza jak działa tlenek azotu i jaki ma on wpływ na wydajność naczyń krwionośnych jest bardzo istotna dla naszego zdrowia jak i nauki. Jak wspomniałem wcześniej miliony ludzi na całym świecie mogliby skorzystać z suplementy diety, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
Z pewnością odkrycie tlenku azotu mogłoby odegrać istotną rolę w tym procesie.

Jak powstaje tlenek azotu w naczyniach krwionośnych?

Badania kliniczne podają jak powstaje tlenek azotu w naczyniach krwionośnych. Aminokwas L-arginina wydaje się pełnić tu bardzo istotną rolę.

L-arginina to:

 • prekursor tlenku azotu
 • niezbędna substancja, aby wyściółka naczyń (śródbłonek) mogła wytworzyć ten gaz
 • jedyna znana substancja odżywcza wyściółki naczyń pozwalająca na produkcję tlenku azotu przez śródbłonek

Poniżej kilka przykładów badań nad właściwościami L-argininy.

2005: dr Rainer H. Boger, i dr Eval S. Ron,


Cel: ocena funkcji śródbłonka i wpływ L-argininy

Wnioski: L-arginina o przedłużonym działaniu poprawia i wspomaga funkcje naczyń śródbłonka


Cel: ocena ciśnienia krwi i zmian metabolicznych podczas suplementacji L-argininą u ludzi

Wnioski: średni wzrost L-argininy może wspomagać utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi
Journal of Nutrition American Society for Nutritional Sciences (2004) Heather L. Gornik  i Mark A. Creager


Cel: ocena zastosowania L-argininy w różnych badaniach i próbach klinicznych

Wnioski: w wielu badaniach na zwierzętach i ludziach L-arginina poprawia funkcje śródbłonka i wspomaga zdrowy układ sercowo-naczyniowy Wyniki badań podają, że L-arginina to główny składnik odżywczy wspomagający skuteczny przepływ krwi i zdrowy układ sercowo-naczyniowy.


Co to jest L-arginina i skąd wiadomo, że organizm produkuje jej odpowiednią ilość?
Jak uniknąć niedoboru L-argininy?

L-arginina to aminokwas stanowiący podstawę białek.

Organizm wytwarza L-argininę, która odgrywa istotną rolę w wielu obszarach fizjologii i metabolizmu. Jednym z ważnych obszarów, na który ma ona znaczny wpływ to układ sercowo-naczyniowy, a dokładniej żywotność naczyń krwionośnych. Naturalne, prawidłowe funkcje śródbłonka naczyń krwionośnych są uzależnione od wystarczającej ilości L-argininy.
Śródbłonek naczyń krwionośnych wytwarza tlenek azotu z L-argininy, który jest niezbędny dla rozluźnienia naczyń krwionośnych i ich elastyczności.

Niewystarczająca ilość L-argininy może powodować niedostateczną ilość tlenku azotu, który wspomaga optymalny przepływ krwi i zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
Do deficytu L-argininy może przyczynić się:

 • zbyt mało białka w diecie
 • genetyczne uwarunkowania
 • podatność na niższy poziom antyoksydantów i nadmiar wolnych rodników

Aby temu zapobiec należy przyjmować dostateczną ilość białek i naturalnych pokarmów.

Dlaczego kontrola szybkości wchłaniania jest tak istotna?

Podobnie jak w przypadku innych suplementów obecnie dostępnych na rynku, preparaty z L-argininą bardzo się od siebie różnią. Jednym z największych problemów tego związku jest szybkość jej wchłaniania. Organizm bardzo szybko wchłania i przetwarza L-arginine. Należałoby często przyjmować ją w formie suplementu, aby zachować wyższy jej poziom w organizmie.
Z pewnością nie jest to dobre rozwiązanie dla nikogo. Dlatego powstał unikalny, opatentowany preparat z L-argininą o przedłużonym działaniu.
Regularne uwalnianie tego związku pomaga zachować optymalny poziom L-argininy w organizmie przez 24 h bez konieczności częstego łykania tabletek.

Powiązane wpisy

Zatrzymać czas – Pycnogenol i Gotu Kola

Zatrzymać czas - Pycnogenol i Gotu Kola

Odkrycie wolnych rodników sprawiło, ze bardziej zaczęliśmy rozumieć procesy starzenia organizmu. Najprościej mówiąc wolne rodniki to atomy, cząsteczki lub jony posiadające niesparowany elektron walencyjny, przez co są one bardzo reaktywe i prowadzą do uszkodzenia komórek – powodują bardzo...

Wąkrota azjatycka – zdrowa prostata, silna muskulatura

Wąkrota azjatycka – zdrowa prostata, silna muskulatura

Spektakularnym efektem postępu procesu starzenia się organizmu jest ubytek masy i siły mięśni, nazywany fachowo sarkopenią. Sarkopenia godzi szczególnie w męską dumę a ogólnie odbiera zazwyczaj seniorom samodzielność, lecz nie tylko, gdyż przyczynia się jednocześnie do rozwoju cukrzycy i innych...

Na odsiecz mitochondriom

Na odsiecz mitochondriom

Stres oksydacyjny może przyczyniać się m.in. do rozwoju miażdżycy, chorób Parkinsona i Alzheimera. Na szczęście znamy substancje, które pozwalają skutecznie zapobiegać jego niszczycielskiej działalności. Tak jak urządzenia mają baterie, tak komórki mają mitochondria. To takie mini-elektrownie...