Tokotrienole wspomagają wątrobę

Tokotrienole wspomagają wątrobę

Trudno kategorycznie stwierdzić, że jakiś jeden narząd czy organ jest ważniejszy od drugiego; wszystkie są nam niezbędne do życia. Możemy jednak powiedzieć, że wątroba to narząd o wyjątkowym znaczeniu życiowym. Wątrobę nazywamy czasami obrazowo – laboratorium chemicznym naszego organizmu. I słusznie… wątroba zajmuje się bowiem w pierwszej kolejności przetwarzaniem praktycznie wszystkich związków chemicznych, czy to pobranych przez organizm z otoczenia, czy też wytwarzanych we wnętrzu naszych tkanek. Jeżeli chodzi o składniki pożyteczne dla zdrowia – wątroba stoi niejako w centrum gospodarki nimi. Jeżeli mówimy natomiast o związkach szkodliwych czy wręcz toksycznych – wątroba pozbawia je aktywności i ułatwia ich usuwanie poza organizm.

Męczenie wątroby

W toku naszej ziemskiej egzystencji najczęściej nie rozpieszczamy wątroby. Nie ułatwiamy jej życia, korzystając pełnymi garściami z dobrodziejstw suto zastawionego stołu, obficie zakrapiając potrawy przednimi trunkami i nadużywając różnego rodzaju medykamentów. Nadużywanie alkoholu prowadzi bowiem, jak pewnie dobrze wiemy, do stłuszczenia i marskości wątroby. Ale nawet te ogólnie pożyteczne dla zdrowia składniki pokarmowe, jak cukry i tłuszcze, szkodzą wątrobie, kiedy spożywamy je w nierozsądnym nadmiarze. Szczególnie niebezpieczne są tutaj oparte na rafinowanym cukrze lub syropie glukozowo-fruktozowym słodycze oraz tłuste potrawy mięsne. Ich nadmiar w diecie nie tylko prowadzi bowiem do szybkiego przyrostu wagi ciała, ale również rozwoju tzw. niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, opatrzonej symbolem – NAFLD – pochodzącym od anglojęzycznego skrótu jej nazwy.

Leki stały się chlebem powszednim współczesnego człowieka. Nie da się zaprzeczyć, że leki ułatwiają nam życie. Gdy coś nas złości lub boli nas głowa – łykamy pigułkę na uspokojenie lub tabletkę przeciwbólową. Gdy podchodzimy planowo do liczby potomstwa w rodzinie lub tylko pragniemy poprawić sylwetkę czy wyniki sportowe – sięgamy po środki hormonalne. Pamiętajmy jednak, że różnica pomiędzy lekiem a trucizną tkwi tylko w dawce, a wątroba traktuje niemal każdy lek jak toksynę. I dlatego też leki uspokajające, przeciwbólowe i hormonalne są kolejną przyczyną rozwoju NAFLD.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, polegająca na nadmiernym gromadzeniu tłuszczu w komórkach wątrobowych (hepatocytach), przebiega zazwyczaj bezobjawowo i początkowo wygląda bardzo niewinnie. Problemy zaczynają się dopiero po pewnym czasie, kiedy to NAFLD przekształca się w NASH – niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby. Wtedy to bowiem zjawiska towarzyszące procesom zapalnym prowadzą do włóknienia, czyli zastępowania niefunkcjonalną tkanką łączną, miąższu wątrobowego, czego konsekwencją jest marskość, a w niektórych przypadkach bywa nawet rak wątroby.

Mówiąc jednak o lekach, nie mylmy ich z suplementami diety, czyli naturalnymi, pożytecznymi mikroskładnikami pokarmowymi, izolowanymi z ziół lub pożywienia. Te bowiem nie dość, że nie szkodzą wątrobie, niejednokrotnie ją nawet wspomagają, jak np. ekstrakty z karczocha czy ostropestu, fosfolipidy lub bohaterowie dzisiejszej opowieści – tokotrienole.

Wątroba uwielbia tokotrienole

Tokotrienole klasyfikowane są zwyczajowo jako molekuły z grupy witaminy E, złożonej przede wszystkim ze związków nazywanych tokoferolami. Możemy jednak uznać to za swego rodzaju zaszłość historyczną, dzisiaj bowiem już wiemy, że najszerzej rozpowszechniony w pożywieniu tokotrienol, pomimo zbliżonej budowy, wykazuje ledwie 1% aktywności najaktywniejszego tokoferolu jako witamina E. Tokotrienole występują zazwyczaj, obok tokoferoli, w olejach roślinnych, a najbogatszym ich źródłem jest czerwony olej palmowy. Choć dużo słabsze jako witamina E, czyli czynniki podtrzymujące płodność,  posiadają znacznie wyższe i lepiej udokumentowane zalety zdrowotne, w porównaniu z tokoferolami, szczególnie w obszarze aktywności skierowanej przeciwko nowotworom, miażdżycy, osteoporozie, stanom zapalnym, chorobom neurodegeneracyjnym oraz właśnie… dysfunkcjom wątroby.

W badaniach wykonanych na gryzoniach oraz z wykorzystaniem izolowanych komórek wątrobowych dowiedziono, że tokotrienole są zdolne niemal w 100. procentach ochraniać wątrobę przed szkodliwą aktywnością leków, toksyn oraz substancji rakotwórczych. Zaobserwowano przy tym, że tokotrienole pobudzają tutaj produkcję enzymów odtruwających, neutralizujących i eliminujących toksyny, a także powiększają wątrobowe zasoby energetyczne zdrowego narządu. Jeżeli natomiast chodzi o wątrobę dotkniętą procesem nowotworowym, tokotrienole zdecydowanie hamują rozmnażanie i ograniczają przeżywalność komórek rakowych, nasilając przy tym prawie o 45% proces ich samozniszczenia (Ngah, 1991; Shamaan, 1993; Ong, 1993 i 1994; Adam, 1996; Zhu, 2004; Brigelius-Flohe, 2005; Har, 2005; Wada, 2005; Wu, 2008; Sazli, 2015).

Najważniejsze jednak, że równie obiecująco wypadają w przypadku tokotrienoli badania z udziałem ochotników. Kiedy np. podzielono 87. pacjentów ze zdiagnozowaną niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD) na dwie grupy, w których to grupach podawano przez rok odpowiednio – albo 2 razy dziennie po 200 mg mieszanki tokotrienoli w postaci produktu Suprabio, albo placebo, dokładnie u połowy pacjentów (50%) wspomaganych tokotrienolami doszło do całkowitej normalizacji stanu wątroby, podczas gdy w grupie placebo normalizacja nastąpiła jedynie u 23.5% pacjentów (Magosso, 2013).

Z powyższego badania wynika więc ewidentnie, że osoby cierpiące z powodu NAFLD, włączając do diety suplement zawierający tokotrienole, ponad 2-krotnie zwiększają swoją szansę na całkowite pozbycie się tej przypadłości.

W jednym z badań pokuszono się o ocenę wpływu tokotrienoli na tzw. skalę MELD. Wyjaśnijmy, że w diagnostyce medycznej MELD jest skalą punktową, pozwalającą ocenić stopień zaawansowania przewlekłej choroby wątroby. Maksymalna liczba dopuszczonych tutaj punktów – to 40. Skala MELD jest stosowana przez United Network for Organ Sharing i Eurotransplant do oceny wskazań do przeszczepu wątroby, a wynik powyżej 25 punktów jest wskazaniem do pilnej transplantacji narządu. Okazuje się jednak, jak wynika ze wspomnianego wyżej badania, że podawanie pacjentom 400 mg tokotrienoli dziennie w postaci preparatu Suprabio, w miarę czasu suplementacji tłumi wzrost punktacji w skali MELD. Jednocześnie postępowanie takie prowadzi w połowie przypadków (50%) do wyraźnego obniżenia punktacji. Przy czym efekt ten uwidacznia się najwyraźniej w przypadkach wirusowej marskości wątroby, w których tokotrienole obniżając punktację u 67% pacjentów (Patel, 2012).

Znowu mamy więc tutaj bardzo podobny wynik… znowu widzimy, że włączenie tokotrienoli do diety osób z ciężkimi schorzeniami wątroby zwiększa przynajmniej 2-krotnie ich szanse na wyleczenie i uniknięcie przykrego zabiegu transplantacji narządu.

Artykuł opracowany na podstawie materiałów dostępnych na stronie www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl

Powiązane wpisy

Tajemniczy śródbłonek

Tajemniczy śródbłonek

Jest taka tkanka, określana jako narząd rozproszony, która znajduje się dosłownie w całym ciele człowieka, od czubka głowy po mały palec u nogi. Codziennie 10 bilionów budujących ją komórek czuwa nad utrzymaniem równowagi w organizmie. Kontroluje ona ciśnienie i przepływ krwi, dba o prawidłowe...

Zwiększ biowchłanialność kurkumy

Zwiększ biowchłanialność kurkumy

Zwykle przy wyborze suplementów kierujemy się stosunkiem ceny do liczby tabletek. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, że aby preparat zadziałał nie wystarczy go zażyć. W momencie połknięcia tabletka dopiero zaczyna swoją podróż. Droga jest niebezpieczna, kręta i długa – mierzy ok. 8 m – a...

Wyścig z czasem

Wyścig z czasem

Poznajcie kwas alfa-liponowy i zaprzyjaźnijcie się. Jak donoszą naukowcy, ten przeciwutleniacz pomaga zapobiegać cukrzycy, zaburzeniom neurodegeneracyjnym i nowotworom, spowalnia powstawanie zmian miażdżycowych, a jako bonus dorzuca skuteczną walkę z nadwagą. Kwas alfa-liponowy (ALA) jest...