Ugaś pożar w stawie

Ugaś pożar w stawie

Co roku 30 mln ludzi odwiedza lekarza skarżąc się na bóle stawów. Kolejne 40 mln do medyka sprowadza ból pleców. Ponadto pomocy medycznej wymaga jeszcze 14 mln cierpiących na dnę moczanową, fibromialgię, reumatoidalne zapalenie stawów oraz złamań osteoporotycznych.

Wysoki koszt życia bez bólu

Podstawową przyczyną bólów stawowych jest zła kondycja chrząstki stawowej. Chroni ona przestrzenie międzykręgowe i międzystawowe, dzięki czemu kości i kręgi nie ocierają się o siebie. Niestety z upływem lat chrząstka zużywa się i przestaje chronić stawy. Pojawia się ból. Wtedy w pierwszym odruchu sięgamy po niesteroidowe leki przeciwzapalne. N:PZ-y likwidują stan zapalny poprzez blokadę enzymu COX-2. Jednak równocześnie blokują tez działanie enzymu COX-1, którego zadaniem jest ochrona nabłonka układu pokarmowego i naczyń krwionośnych. Z tego powodu lwia część pacjentów oddziałów gastrologicznych to użytkownicy leków przeciwzapalnych. Ponadto środki te zaburzają pracę nerek, co może skutkować wzrostem ciśnienia krwi, 2- a nawet 3-krotnie zwiększając ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. To dość wysoka cena za chwilową ulgę w cierpieniu.

Złota alternatywa

Szczęśliwie natura wyposażyła nas w bezpieczny zamiennik środków przeciwbólowych. To kurkumina będąca składnikiem kurkumy. Choć działa przeciwzapalnie to okazuje się być bardziej wyspecjalizowana od NLPZ-ów – selektywnie blokuje aktywność COX-2 jednocześnie nie wpływając na poziom enzymu COX-1. Co więcej, kurkumina nie tylko likwiduje ból, ale również, jak dowiedli Kanadyjczycy, może pomóc odbudować zniszczoną tkankę chrzęstną. Badania wykazują, że likwiduje biologiczne wskaźniki stanu zapalnego w 99%! Poza tym jako antyoksydant doskonale sprawdza się w naprawianiu szkód oksydacyjnych wywołanych przez stan zapalny.

Ratunek w olibanum

Boswellia to drzewo kadzidłowe. Jego żywica od tysięcy lat stosowana jest w tradycyjnej medycynie indyjskiej w leczeniu stanów zapalnych stawów i kości. A badania naukowe na zwierzętach potwierdzają, że olibanum rzeczywiście zmniejsza stany zapalne w przebiegu reumatyzmu, działa przeciwbólowo, immunomodulująco, uspokajająco, przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie. Dzieje się to za sprawą kwasów bosweliowe, należące do chemicznej grupy pentacyklicznych triterpenoidów, nazywanych wymiennie metylo- lub pseudosteroidami. Oznacza to, że są podobne (również w działaniu) do steroidów, czyli szerokiej grupy hormonów ludzkiego organizmu. Kwasy bosweliowe działają podobnie do kortykosterydów – hormonów nadnerczowych o aktywności przeciwzapalnej, wykorzystywanych jako leki, m.in. w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Dlatego właśnie ekstrakty z boswellii są skuteczne w leczeniu problemów stawowych, przy czym – w przeciwieństwie do kortykosterydów – ich stosowanie nie wiąże się z przykrymi skutkami ubocznymi.

W jednym z badań 56 pacjentów, spełniających kryteria diagnostyczne choroby zwyrodnieniowej stawów, podzielono na 2 grupy. Pierwszej podawano codziennie 6 g żywicy bosweliowej w trzech dawkach, natomiast w drugiej grupie prócz kapsułek z olibanum żywicę stosowano również miejscowo (w postaci maści wcieranej w okolice stawów). Po 2 miesiącach, od zakończenia procesu terapeutycznego, okazało się, że bardziej obiecujące wyniki były widoczne u pacjentów z pierwszej grupy (Gupta, 2011).

Dobroczynny kolagen

Stanowi  30% całkowitej masy białka ludzkiego i jest odpowiedzialny za sprężystość, jędrność, właściwe nawilżenie skóry oraz ciągłą odnowę jej komórek. Kolagen bierze udział w funkcjach życiowych niemal wszystkich układów, narządów i tkanek. Niestety z upływem lat ludzki organizm traci zdolność odbudowy tego białka. Zaburzenia w jego metabolizmie objawiają się nie tylko dysfunkcjami w obrębie aparatu ruchu (sztywność, bóle około-stawowe), ale również w tych tkankach i narządach, dla których kolagen i substancje bliźniacze pełnią funkcje strategiczne. Przy niedoborze kolagenu pojawiają się starcze zmiany ciała: zmarszczki, przebarwienia, cellulitis, suchość skóry, matowienie paznokci i włosów, przykurczenie sylwetki. Najgroźniejsze dla zdrowia i życia są zaburzenia w układzie odpornościowym, gdzie kolagen sprawuje bardzo ważną funkcję obronną – ogranicza wnikanie i rozprzestrzenianie się ciał patogennych, toksyn środowiskowych, drobnoustrojów i komórek nowotworowych.

Na szczęście nie musimy się z tym biernie godzić. Możemy skutecznie zapobiegać kłopotom przyjmując kolagen w formie suplementu diety. Jednym z najnowszych osiągnięć nauki jest UC-II®. To specjalny niezdenaturowany kolagen, który pomaga naszemu organizmowi chronić i odżywiać stawy. Jego istotną cechą jest budowa. Powstał z łańcuchów polipeptydowych połączonych ze sobą w taki sposób, że tworzą trójwymiarową strukturę przypominającą budowę elektrycznego kabla. Dzięki temu zabiegowi białko to nie ulega zniszczeniu przez kwasy i peptydy w czasie wędrówki przez układ pokarmowym. I w niezmienionym stanie dociera kępki Peyera w jelicie cienkim. Jest to zbiór komórek immunologicznych, których głównym zadaniem jest neutralizowanie przechodzącej przez jelito treści, w tym białek. Kiedy molekuły UC-II osiądą na kępce Peyera, zainicjowana zostaje reakcja immunologiczna. Pobudzone przez nie limfocyty T regulatorowe opuszczają jelito i przechodzą do krwi i naczyń limfatycznych, a następnie wędrują przez organizm, dochodząc ostatecznie do stawów. Tu wydzielają dwa rodzaje cytokin – TGF-β oraz IL-10, które zmuszają chondrocyty do przejścia z fazy „oczyszczania” w fazę „naprawy”. Chodzi o to, że gdy dochodzi do mikrouszkodzeń w chrząstce stawowej, my czujemy ból w chorym stawie, a tam wre praca. Wydzielają się chondrocyty, komórki odpowiedzialne za wytwarzanie kolagenu oraz innych pozakomórkowych białek, tworzących macierz budowy stawu. Usuwają one uszkodzone komórki. Mogłyby tak sprzątać długo, gdyby nie cytokiny wytwarzane przez limfocyty T regulatorowe, które dają im sygnał do przystąpienia do serwisu chorego stawu. Chondrocyty teraz zaczynają układać w stawie warstwy m.in. kolagenu typu II oraz proteoglikanów. Badania z podwójną ślepą próbą, kontrolowane placebo wykazały, że zaledwie 40 mg kolagenu UC-II pozyskiwanego z mostku kurczaka znacznie przewyższa działanie połączonej glukozaminy i chondroityny albo placebo w zakresie pracy i elastyczności stawów, a także sprawności ruchowej. Jak więc widać przyjmowanie naturalnego i bezpiecznego UC-II skutecznie ułatwia i przyspiesza odbudowę zużywających się stawów.

Powiązane wpisy

SENOLITYKI i obietnica dłuższego życia

SENOLITYKI i obietnica dłuższego życia

Autor: Richard Basillico Źródło: „Senolytics and the Promise of a Longer Life - LifeExtension”, luty 2019 Badacze z Mayo Clinic odkryli główną przyczynę starzenia się i sposób na jej spowolnienie.1 Naukowcy wykazali, że istnieją szkodliwe "komórki zombie", które występują...

Kwas laurynowy – pokarm siłaczy i sprinterów

Kwas laurynowy – pokarm siłaczy i sprinterów

Wszyscy doskonale wiemy, że tłuszcze albo mogą być pożyteczne, albo szkodliwe dla zdrowia. Wszystko zależy tutaj od składu kwasów tłuszczowych, tworzących dane źródło spożywcze tłuszczu. Za zdrowe uznajemy kwasy nienasycone, głównie takie jak omeg 3 i omega 6, oraz sprzężone izomery kwasu...

Potencjał przejściowy mięśni. Znaczenie cynamonu

Potencjał przejściowy mięśni. Znaczenie cynamonu

Tytuł tego artykułu zabrzmi zapewne dla wielu czytelników zagadkowo. Czym jest w ogóle coś takiego, jak potencjał przejściowy? Jak i gdzie pojawia się w mięśniach i jakie ma dla nich znaczenie? Czym skutkuje pojawienie się potencjału przejściowego w komórkach mięśni szkieletowych...