Wyścig z czasem

Wyścig z czasem

Poznajcie kwas alfa-liponowy i zaprzyjaźnijcie się. Jak donoszą naukowcy, ten przeciwutleniacz pomaga zapobiegać cukrzycy, zaburzeniom neurodegeneracyjnym i nowotworom, spowalnia powstawanie zmian miażdżycowych, a jako bonus dorzuca skuteczną walkę z nadwagą.

Kwas alfa-liponowy (ALA) jest organicznym związkiem chemicznym, który zalicza się do grona nasyconych kwasów tłuszczowych. Wykazuje bardzo dobrą rozpuszczalność zarówno w tłuszczach, jak i wodzie. Jest m.in. odpowiedzialny za transformację spożytego pokarmu w energię oraz przeciwdziała procesom wywołanym przez wolne rodniki. Głęboka regeneracja Szacuje się, że 85% tlenu z każdego oddechu pochłaniają mitochondria obecne w każdej komórce Twojego ciała. Można je przyrównać do biologicznych elektrociepłowni, które przetwarzają energię pochodzącą ze składników pokarmowych na energię użyteczną dla organizmu. Nieustannie prowadzą przy tym niebezpieczną grę z tlenem – który, choć życiodajny, może też być toksyczny. Mniej więcej 2% tego pierwiastka – zamiast przekształcić się w efekcie procesów spalania w wodę – ulega przemianie w reaktywne rodniki ponadtlenkowe, uszkadzające m.in. mitochondrialne DNA (mtDNA).
Z wiekiem słabnie sprawność naszych mechanizmów naprawczych, a liczba uszkodzeń mtDNA kumuluje się, aż uruchomiona zostaje mitoptoza, czyli program samobójstwa mitochondriów.
Naukowcy podejrzewają, że liczba sprawnych mitochondriów oraz ich funkcjonowanie determinują długość życia ludzkiego, zaś zaburzenia, takie jak mutacje mtDNA, mają związek z  wszelkimi, zarówno przewlekłymi, jak i śmiertelnymi chorobami, począwszy od wad serca, przez cukrzycę typu 2, po alzheimera.
W eksperymentalnych modelach badających mitochondrialną teorię starzenia wykazano, że komórki z mitochondriami wyizolowanymi ze starych zwierząt degenerują się znacznie szybciej niż te, którym wszczepiono pochodzące od młodych osobników1. Na szczęście jest też inna opcja. W czasie testów naukowcy zaobserwowali, że podanie kwasu alfa-liponowego (ALA) powoduje głęboką regenerację mitochondriów, obejmującą poprawę funkcji metabolicznych i wyraźny spadek stresu oksydacyjnego2. ALA potrafi też złagodzić dysfunkcje mitochondrialne w starzejących się komórkach, poprawiając tym samym funkcjonowanie mitochondriów4.

Cukrzyco, znikaj!

Kwas alfa-liponowy nasila transformację glukozy do postaci glikogenu, który jest naszym rezerwuarem energii w momentach wzmożonego wysiłku fizycznego. Odpowiada też za wzrost wrażliwości na insulinę i stymuluje pobieranie cukru z krwi, co pomaga doprowadzić do normalizacji jego poziomu5 – w ten sposób zapobiega rozwojowi cukrzycy typu 2. Dodatkowo ALA silnie ogranicza nadmierny apetyt oraz niekontrolowane napady głodu6, a przy tym stymuluje również zwiększony wydatek energetyczny, co pozwala na łatwiejsze spalenie nadmiaru kalorii w badaniach na osobach, które mają nadwagę, kwas liponowy zmniejszył masę ciała o 8%, redukując obwód talii o więcej niż 5 cm7.

Strażnik wątroby

Z kolei w wątrobie ALA zmniejsza wytwarzanie tłuszczu i jego gromadzenie, pomagając w zapobieganiu rozwojowi niebezpiecznej niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD)8. Co więcej, z powodzeniem chroni ten organ poprzez zwiększenie stężenia cysteiny – aminokwasu, który pozwala na usuwanie szkodliwych metali ciężkich z ludzkiego ustroju.

Obrońca serca

Kwas liponowy pomaga chronić śródbłonek (wyściółkę naczyń krwionośnych), zwiększając wytwarzanie cząsteczek związanych z napięciem naczyniowym, takich jak śródbłonkowa syntaza tlenku azotu9. Poprawia zdolność naczyń krwionośnych do rozluźnienia, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi oraz  usprawnia jej przepływ. To zaś skutkuje zmniejszeniem ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca i udar. Obniża też poziom cholesterolu całkowitego i lipoprotein o małej gęstości (LDL) oraz zmniejsza rozmiar i liczbę blaszek miażdżycowych.

Dwa oblicza

Związek ten może występować pod 2 postaciami: S-ALA i R-ALA. Forma S jest stosowana w syntetycznych preparatach. Natomiast kwas R-ALA jest najbardziej zbliżony do naturalnie występującego w roślinach. Jak wynika z badań, jest też bardziej biologicznie aktywny aniżeli S-ALA.

Powiązane wpisy

Sproszkowane Glukozynolaty o Silnej Mocy

Sproszkowane Glukozynolaty o Silnej Mocy

SaWasabi 100% czysta sproszkowana wasabia japońska (Wasabia japonica) zawiera najwyższy poziom naturalnych związków chemicznych zwalczających raka, jaki został dotychczas znaleziony w produkcie naturalnym. Dlaczego wysoki poziom glukozynolanów jest ważny? Ponieważ po spożyciu glukozynolany...

Chlorella przy bolesnym miesiączkowaniu

Chlorella przy bolesnym miesiączkowaniu

Pierwotne bolesne miesiączkowanie, występujące bez jakiegokolwiek związanego z nim stanu chorobowego, jest jednym z najczęstszych problemów egzystencjalnych kobiet, postrzeganych jako te o szczególnie niekorzystnym wpływie na jakość ich życia. Szacuje się, że bolesne miesiączkowanie dotyka...

NAC, siarka i młodość

NAC, siarka i młodość

Jakiś czas temu naukowcy zostali zaskoczeni faktem, że taki prosty związek, jak produkowany w naszym organizmie gaz – tlenek azotu (NO), pełni w tkankach funkcję cząsteczki sygnałowej, podobnej do hormonu. Od tamtej pory zaczęli inaczej patrzeć na wytwarzane przez nas gazy i sprawdzać, czy...