Zadbaj o prostatę

Zadbaj o prostatę

Profilaktyka

Wśród czynników żywieniowych największy wpływ na rozwój raka prostaty ma spożywanie zbyt dużych ilości czerwonego mięsa (zwłaszcza grillowanego i smażonego) oraz tłuszczów zwierzęcych1. Dlatego zaleca się zastąpienie go tłustymi rybami oraz drobiem przygotowywanym w piekarniku. Warto też wzbogacić dietę w warzywa, zwłaszcza z rodziny krzyżowych. Badania potwierdzają, że składniki obecne w brokule i kalafiorze zagłuszają sygnały nowotworowe docierające do prostaty, a ich spożywanie 2 razy w tygodniu zmniejsza nie tylko ryzyko raka, ale i jego progresję – w tym ostatnim przypadku nawet o 59%2. Jeszcze częściej (3-4 razy w tygodniu) na stole powinny gościć przetworzone pomidory. Są one najlepszym źródłem likopenu, który obniża ryzyko tego nowotworu3. Do diety włącz również seler oraz pietruszkę – zawarta w nich apigenina ma potencjalne zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu nowotworów oraz właściwości hamujące wzrost linii komórkowych wielu ludzkich nowotworów, w tym piersi, okrężnicy, skóry, tarczycy i właśnie prostaty4. W przypadku ostatniego apigenina zmniejsza również jego skłonność do przerzutów.

Unikaj odłtuszczonego mleka i nabiału, zwiększają ono bowiem ryzyko zachorowania na raka stercza5. Przy zapaleniu lub powiększeniu gruczołu krokowego Jednym z najlepszych przyjaciół prostaty jest kurkumina. Jak pokazują liczne badania związek ten chroni i wzmacnia gruczoł zarówno w zdrowiu jak i chorobie. W pewnym eksperymencie 61 pacjentów w wieku 55-65 lat ze zdiagnozowanym, łagodnym przerostem gruczołu krokowego podzielono na 2 grupy. Pierwsza była leczona przez 24 tygodnie, zgodnie ze standardami terapeutycznymi, drugiej natomiast codziennie dodatkowo podawana 200 mg kurkuminy. Wszystkie wyniki związane z ustępowaniem objawów chorobowych były lepsze w grupie suplementowanej kurkuminą. U jej członków odnotowano też znacznie mniejszą liczbę przypadków epizodów zatrzymania moczu6. Skutecznym wsparciem dla prostaty jest też palma sabałowa (Serenoa repens). Jej liście w przypadku kłopotów z tym gruczołem żuli już Indianie. 33 pacjentom ze zdiagnozowanym łagodnym jego rozrostem podawano finasteryd, flutamid i wyciąg z palmy sabalowej (320 mg/dobę przez 3 miesiące). Stosowanie wyciągu z rośliny oraz finasterydu zmniejszyło o 50% stężenie DHT (hormonu szkodliwego dla prostaty) w porównaniu z grupą nieleczoną oraz przyjmującą flutamid7.

Inne doniesienia potwierdzają, że wyciąg z tej rośliny selektywnie powoduje naturalną śmierć komórek rakowych8. Sugerowana dzienna dawka: Skuteczne dawki ekstraktu z palmy sabalowej wahają się w granicach 800-1200 mg na dobę. Niekiedy zaleca się dawki do 2 g na dobę. Terapia trwa przynajmniej 4-6 miesięcy. Nie powoduje on zaburzeń sprawności seksualnej Z kolei testy z udziałem 75 mężczyzn w wieku 55-75 lat dowiodły, że ekstrakt z kory sosny morskiej (pycnogenol) może zredukować objawy związane z powiększeniem prostaty. Suplementacja 150 mg pycnogenolu dziennie przez 8 tygodni zapewniła poprawę opróżniania pęcherza o 42% (9% poprawa w grupie kontrolnej i 6% poprawa w grupie otrzymującej leki), zmniejszenie częstości oddawania moczu o 37% (przy 12% poprawie w grupie kontrolnej i 14% poprawie w grupie lekowej) oraz usprawniła słaby przepływ. A przy tym nie stwierdzono zaburzeń erekcji, co jest kluczową kwestią w przypadku innych powszechnych metod leczenia prostaty9.

Okazuje się, że pomocny jest też wyciąg z kory innego drzewa – śliwy afrykańskiej (Pygeum africanum). Hamuje on produkcję prolaktyny odpowiedzialnej za przerost prostaty. Badania in vitro i in vivo potwierdziły jego skuteczność w leczeniu zarówno łagodnego przerostu prostaty jak i zmian nowotworowych. U badanych mężczyzn nokturia zmniejszyła się o 19%, pozostała objętość moczu o 24%, a maksymalny przepływ moczu wzrósł o 23%10. Wsparcie w walce z rakiem Jak na łamach pisma Precision Oncology informują naukowcy z Uniwersytetu Teksasu w Austin związki zawarte m.in. w skórce jabłek, kurkumie i czerwonych winogron mogą zahamować rozwój raka gruczołu krokowego. Zawierają one odpowiednio kwas ursolowy, kurkuminę oraz resweratrol. Połączenie pierwszego z którymkolwiek z pozostałych związków hamowało absorbowanie glutaminy przez komórki nowotworowe. Pozbawione tego paliwa guzy rozwijały się znacznie wolniej.

Ba, jak piszą badacze: „Analizując bazę związków naturalnych, zaobserwowaliśmy kombinacje składników, które skuteczniej wpływają na hamowanie rozwoju nowotworu niż dostępne leki. Dzięki nim udało nam się w sposób nietoksyczny zatrzymać rozwój guzów u myszy. Te składniki mają potencjalne właściwości przeciwnowotworowe i mamy do nich łatwy dostęp. Należy jedynie zwiększyć ich koncentrację do poziomu przekraczającego ten, który dostarczamy z pożywieniem”11.

A skoro mowa już o kwasie ursolowym, jego doskonałym źródłem jest również wąkrota azjatycka (znana też pod nazwą gotu kola). Uczeni potwierdzili – modelu szczurzym – że hamuje on rozrost stercza i obniża poziom testosteronu i DHT zarówno we krwi, jak też w prostacie, w porównaniu ze zwierzętami z grupy kontrolnej. W innych badaniach stwierdzono, że kwas ursolowy uczula komórki rakowe prostaty na czynniki prowadzące do ich uśmiercania, a także, że indukuje ich programowaną śmierć komórkową (apoptozę) oraz silnie hamuje proces rozmnażania się komórek raka stercza12.

Gotu kola skrywa jeszcze jedną broń: kwas azjatykowy (jego nazwa pochodzi właśnie od tej rośliny). W badaniu wykonanym z jego użyciem na hodowlach komórkowych dowiedziono, że szybko uśmierca komórki raka prostaty, osiągając szczyt aktywności przeciwnowotworowej ok. ósmej godziny od podania13. Piperyna, czyli substancja aktywna odpowiadająca za ostry smak pieprzu, również może być istotnym orężem w walce z rakiem prostaty. Okazuje się bowiem, że zwiększa biodostępność leków stosowanych w terapii raka stercza, nie zwiększając przy tym efektów ubocznych14.
Kolejną przyprawą chroniącą gruczoł krokowy jest kozieradka (łac. Trigonella foenum-graecum). Uważa się, że to zasługa dużej zawartości fitosteroli, które hamują przekształcanie testosteronu w DTH, co prowadzi do rozrostu prostaty. Sięgnij również po miodlę indyjską, stosowaną w medycynie ajurwedyjskiej. W jednym z badań, którego wyniki opublikowano w ubiegłym roku, roślina ta w zaledwie 12 tygodni znacząco o 70% – zmniejszyła guzy nowotworowe i o połowę obniżyła tempo ich wzrostu u zwierząt, i to bez żadnych działań niepożądanych15.

Sugerowana dzienna dawka: 10-20 ml (2-4 łyżeczki) 3 razy na dobę. natomiast kurkumina w połączeniu z kwercetyną, powoduje obumieranie komórek raka prostaty lub spowalnia ich wzrost16

Sugerowana dzienna dawka: 3-12 g preparatu zawierającego 95% kurkuminoidów. Astaksantyna: Podobnie jak kurkumina ten barwnik, obecny m.in. w mięsie dzikiego łososia, hamuje aktywność 5 alfa reduktazy i produkcję DHT. Istotną rolę w profilaktyce raka prostaty odgrywa sok z owocu granatu – wystarczy 60-90 ml dziennie, by znacząco zmniejszyć ryzyko jego rozwoju. Może go też zastąpić suplement diety z ekstraktem z suszonych owoców granatowca. Jednak to nie wszystko. Jak dowiedli dr Ludwig Manfred Jacob i dr Karl Friedrich Klippel, urolodzy z Kliniki Urologii na Uniwersytecie w Mainz, polifenole owocu granatu wykazały w badaniach in vitro, in vivo oraz klinicznych przekonujące działanie hamujące kancerogenezę (inicjacja, promocja, progresja), wzrost i naciekanie poprzez oddziaływanie antyangiogenetyczne, antyproliferacyjne, proapoptotyczne oraz powodujące ponowne różnicowanie się komórek. Medycy przeprowadzili badanie z udziałem 250 mężczyzn. Badanym podawali codziennie 240 ml soku przez 33 miesiące17.

BIBLIOGRAFIA

 1. Cancer Epidemiol. Biomarkers Prev., 2008; 17:. 930-937
 2. Int J Cancer2012; 131: 201-210
 3. Medicine (Baltimore) 2015; 94: e1260
 4. Life Sciences 2005; 76: 1367-1379
 5. Asia Pac. J. Clin. Nutr. 2007; 16: 467-476
 6. Panminerva medica 54(4):17-22 · December 2012
 7. Urology 1999; 53(4):671-8
 8. BJU Int 2009; 103: 1275-1285
 9. Minerva Medica 2018 August;109(4):280-284
 10. Cochrane Database Syst Rev. 2002;(1):CD001044
 11. npj Precision Oncology volume 1,
 12. Article number: 18 (2017)
 13. Oncol Lett. 2018 Mar; 15(3): 3202–3206
 14. Apoptosis. 2006 Sep;11(9):1463-71
 15. Prostate 2012; 72 (6): 661-667
 16. AntioxidRedoxSignal 2016; 24: 575-589
 17. Mol Cell Endocrinol 2016; 431: 12-2
 18. Przegląd Urologiczny 2009/5 (57)

Powiązane wpisy

Królowa jest tylko jedna

Królowa jest tylko jedna

Prawda jest taka, że z kwercetyną, jak z cebulą – choć na oko niepozorna, to każde kolejne badanie odsłania coraz to nowsze oblicze tego związku i jego następne lecznicze właściwości, sprawiając, że trudno sobie wyobrazić zdrowe życie bez niej Niektórzy uczeni właśnie ten flawonol...

Młodzi do późnej starości? 

Młodzi do późnej starości? 

Choć upływ lat nieubłaganie odciska swoje piętno na naszych organizmach, to jednak od nas zależy jak szybko damy mu się naznaczyć. Zdaniem naukowców mamy wpływ na prędkość zużywania się swoich organizmów. W skrócie rzecz ujmując tak długo pozostajemy młodzi, jak długo nasze komórki się...

Młodość tkwi w komórkach 

Młodość tkwi w komórkach 

Trzeba ją tylko w nich zatrzymać, a wtedy upływ lat będzie nam niestraszny. Choć do nieśmiertelności jeszcze daleka droga, to jednak coraz skuteczniej możemy powstrzymywać oznaki starości.   W każdym momencie w naszym organizmie dochodzi do setek procesów chemicznych. Wydzielane są...