Złoto Indii

Złoto Indii

Pochodzące z dalekich Indii rośliny mają działanie przeciwzapalne porównywalne z popularnymi lekami niesteroidowymi

W suchych regionach Indii, na Półwyspie Arabskim oraz w Afryce Wschodniej można spotkać karłowate drzewo, które rodzi żółte rodzynkowate owoce o oleisto-gumiastej konsystencji. Kadzidłowiec indyjski (Boswellia serrata) znany był już w starożytnym Egipcie. W późniejszym czasie stał się przedmiotem handlu między krajami arabskimi a Chinami. Stało się tak za sprawą zawartych w nim aromatycznych substancji żywicznych, zwłaszcza olibanum, które są nieodzowne do produkcji kadzideł. Niemniej cenny był wyciąg z żywicy kadzidłowca, który ze względu na jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe z powodzeniem stosowano w medycynie ajurwedyjskiej do leczenia zapalenia stawów, biegunki, dyzenterii, grzybicy a nawet chorób płuc.

Ziołowe wspomaganie stawów

To o czym wiedzieli hinduscy medycy wieki temu, dziś potwierdzają badania: żywica tego drzewa hamuje wytwarzanie leukotrienów i prostaglandyn – dwóch substancji wywołujących stan zapalny w organizmie. Natomiast wyciąg z kory zawiera 35-65% kwasów boswelliowych o silnym działaniu przeciwzapalnym, porównywalnym do działania ibuprofenu. Obniżają one procesy kataboliczne tkanki łącznej i chronią chrząstkę stawową przed destrukcyjnym działaniem niektórych enzymów. Poza tym poprawiają ukrwienie stawów dotkniętych zapaleniem.

Mechanizm jest podobny do sposobu działania grup niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ale roślina ma nad nimi tę przewagę, że nie powoduje podrażnienia żołądka ani nie przyczynia się do rozwoju wrzodów. Potwierdza to seria badań przeprowadzona przez Komitet do Badań Naukowych i Przemysłowych. Jej celem było znalezienie substancji roślinnej o właściwościach przeciwzapalnych, która nie powodowałaby żadnych skutków ubocznych i była skuteczna w leczeniu reumatyzmu. Wynik był jednoznaczny – kwasy boswelliowe pochodzące z kadzidłowca indyjskiego mogą przynieść lepsze efekty, ponieważ są mniej szkodliwe, a przy tym bardziej skuteczne niż lek z wyboru, ketoprofen.

Badania naukowe potwierdziły również, że kadzidłowiec ma zdolność do poprawy ukrwienia stawów oraz przywrócenia integralności osłabionych naczyń. Wykazuje też właściwości uśmierzające ból i uspokajające, a w dużych dawkach może obniżać ciśnienie krwi. Ponadto wpływa na zmniejszenie obrzęku stawów i ich porannej sztywności, poprawę ruchomości stawów oraz siły chwytu.

Ztych powodów zalecany jest osobom zmagającym się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, reumatyzmem tkanek miękkich, jak również cierpiącym z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów, układu ruchu lub chroniczne zapalenia jelita grubego.

Siła współdziałania

Medycyna ajurwedyjska od wieków łączy działanie kadzidłowca z szafranem indyjskim, popularnie nazywanym kurkumą jako środek wspomagający prawidłowe funkcjonowanie stawów. I znów, jak dowodzą liczne analizy i eksperymenty, ma rację, doceniając siłę ich synergicznego działania.

Sto gram kurkumy zawiera 3-5 g kurkuminy. To jej szafran zawdzięcza swą intensywną żółtą barwę oraz… ogromną moc. Kurkumina jest bowiem trzy razy silniejszym antyoksydantem, niż pestki winogron lub ekstrakt z kory sosny. Usuwa rodniki hydroksylowe, które uważane są za najbardziej reaktywne ze wszystkich wolnych rodników.

Na łamach czasopisma Phytotherapy Research uczeni dowodzą, że jest ona zarówno bezpieczna, jak i skuteczna w leczeniu bolesnej choroby zapalnej, jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów. W eksperymencie udział wzięło 45 osób cierpiących na to schorzenie. Podzielono je na 3 grupy. Pierwsza leczona była 500 mg kurkuminy, druga otrzymywała przepisane leki – 50 mg soli sodowej diklofenaku, niesteroidowego leku przeciwzapalnego, trzecia zaś przyjmowała kombinację tych dwóch środków. U pacjentów zażywających jedynie kurkuminę zaobserwowano procentowo największą poprawę. Ponadto w grupie tej nie pojawiły się efekty uboczne.

Na tym nie koniec! Kurkumina potrafi zahamować zarówno aktywność, jak i syntezę enzymów, które są związane ze procesami zapalnymi w organizmie. Chroniczne stany zapalne są przyczyną większości przewlekłych chorób m.in. cukrzycy, artretyzmu, chorób serca czy łuszczycy. Badacze wykazali, że kurkumina wpływa na ponad 700 genów oraz może zahamować zarówno aktywność, jak i syntezę enzymów, które są związane ze stanami zapalnymi, m.in. łuszczycą.

W najnowszym doświadczeniu – przeprowadzonym przez włoskich badaczy i opublikowanym w Alternative Medicine Review – wykazano, że kurkumina u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów nie tylko łagodzi ból i zwiększa łatwość poruszania się, ale także zmniejsza szereg markerów. 100 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów podzielono na dwie grupy. Wobec pierwszej grupy, zastosowano „najlepsze dostępne metody leczenia”, a drugiej grupie dodatkowo podawano 200 mg kurkuminy dziennie.

Wyniki dowiodły, że w grupie, w której podawano kurkuminę, wystąpiło znaczne zmniejszenie wszystkich pierwotnych punktów końcowych wyników oceny (wg skali WOMAC, skali wydolności Karnofskiego KPS oraz próby wysiłkowej na bieżni). Zbadano poza tym markery przeciwzapalne, które też były znacznie mniejsze w grupie przyjmującej kurkuminę. Tymczasem u osób, które nie przyjmowały antyutleniacza – nie wystąpiły żadne znaczne zmiany.

Patrząc na wyniki powyższych badań, sięgając po preparaty wspomagające leczenie chorób stawów, warto wybierać te, które mają w składzie zarówno ekstrakty z kadzidłowca jak i kurkuminę.

Powiązane wpisy

Japoński sposób na zakrzepicę

Japoński sposób na zakrzepicę

Zakrzepica żył głębokich rozwija się po cichu, u 50% pacjentów nie daje widocznych objawów a gdy już zaatakuje, czyni to z całą mocą i często prowadzi do śmierci. Co roku, z powodu zatoru tętnicy płucnej umiera w Polsce około 45 tysięcy osób. Zawał serca, który rocznie przechodzi ponad 80...

Likopen dla kobiet dojrzałych i aktywnych

Likopen dla kobiet dojrzałych i aktywnych

Likopen to barwnik roślinny, spokrewniony z popularnym beta karotenem marchewki i przez to zaliczany do grupy barwników roślinnych, zwanych karotenoidami. Występuje przede wszystkim, jak pewnie wszyscy wiemy, w pomidorach i arbuzach. Likopen znany jest głównie ze swoich właściwości ochronnych...

Kurkumina – broń w walce ze stanami zapalnymi

Kurkumina – broń w walce ze stanami zapalnymi

Kurkumina jest otrzymywana z kłączy tropikalnej byliny – ostryżu długiego. Jest nutroceutykiem, czyli zawiera substancje, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu i zmniejszają ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych. Wykazuje silne działanie antyoksydacyjne i...