Zwiększ biowchłanialność kurkumy

Zwiększ biowchłanialność kurkumy

Zwykle przy wyborze suplementów kierujemy się stosunkiem ceny do liczby tabletek. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, że aby preparat zadziałał nie wystarczy go zażyć.

W momencie połknięcia tabletka dopiero zaczyna swoją podróż. Droga jest niebezpieczna, kręta i długa – mierzy ok. 8 m – a wiedzie przez przełyk, żołądek, dwunastnicę i jelita. Każdy z tych odcinków nastawiony jest na strawienie pokarmu i pozyskanie z niego jak największej ilości składników odżywczych. I w tym właśnie tkwi problem. Preparat, aby zadziałał, musi uwolnić swoją substancję czynną we właściwym miejscu. Inaczej albo zostanie unieszkodliwiona gdzieś po drodze, albo nienaruszona przewędruje nasz układ pokarmowy.
Niektóre suplementy są łatwo wchłanialne, inne, jak np. kurkuminę, nasz organizm słabo przyswaja. Dlatego gdy decydujemy się na zakup jakiegoś farmaceutyku, zawsze warto sprawdzić, co badania mówią na temat jego absorbcji. I tak  np. preparaty magnezu sprzedawane są zazwyczaj w formie soli. Aby pierwiastek w nich zawarty został przyswojony, muszą się one rozpuścić, gdyż organizm absorbuje jedynie magnez w formie jonów, czyli w wolnej postaci. Lepiej też wchłania substancje organiczne niż syntetyczne. To zaś ogranicza wybór preparatów do cytrynianiu i mleczanu. Jako że lepiej rozpuszcza się cytrynian, gdy potrzebujemy suplementu magnezu, powinniśmy wybrać preparat, który go zawiera. Kurkuma na stół!
Substancje zawarte w kłączu kurkumy (Curcuma longa) wspomagają utrzymanie zdrowia wątroby, stawów i kości, a także wspierają funkcje układu immunologicznego. Kurkuma należy do jednych z najlepiej zbadanych roślin.

Zawarta w niej kurkumina łagodzi ból i zwiększa łatwość poruszania się u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, a także zmniejsza szereg markerów zapalnych. Ponadto powstrzymuje przekształcanie się zdrowych komórek w rakowe, pomaga zniszczyć zmutowane, zapobiega powstawaniu dodatkowych źródeł ukrwienia niezbędnych do powstawania komórek nowotworowych oraz uniemożliwia syntezę białka, które jest uważane za istotne w tworzeniu się raka.

Co jednak począć, skoro jej przyswajanie w większości niemal z automatu – w procesie zwanym glukuronidacją – hamuje wątroba? To zaś sprawia, że ten związek staje się o wiele mniej skuteczny, niż mógłby być. Na szczęście, gdy idzie o jedzenie potraw zawierających kurkuminę, można próbować oszukać wątrobę na przynajmniej 2 sposoby:

1. Dodaj tłuszczu

Potrawy z kurkumą wzbogacaj oliwą, awokado lub olejem kokosowym. Kurkumina rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu zostaje potem łatwiej wchłonięta z jelit do krwiobiegu.

2. Dodaj kaparów albo łącz kurkumę z cebulą, szpinakiem, słodką papryką, kapustą, jabłkami, czerwonym winem lub zieloną herbatą. Są one bogatymi źródłami kwercetyny, która hamuje działanie enzymu, dezaktywującego kurkuminę.

Biomatematyka

Kurkumina, która jest główną substancją aktywną kurkumy (i najbardziej znaną), stanowi ok. 2-6% składu kłącza. W niektórych suplementach znajdziesz jej znacznie więcej, np. BMC-95 zawiera aż 95% kurkuminoidów!
Rzecz w tym, że muszą być one wyprodukowane w konkretnych technologiach, które pozwolą z tego dobrodziejstwa skorzystać i przyswoić jak największe ilości tego cennego związku.
Jedną z opcji jest dodanie do farmaceutyku naturalnie występującego olejku eterycznego – ar-turmeron, który poprawia jej wchłanialność. W przypadku preparatu BCM-95 dodatkowo zyskuje się pewność, że uprawa surowca spełnia standardy organiczne, a każda jego partia jest badana na obecność metali ciężkich, tj. ołowiu, arsenu, kadmu i rtęci. Można też – jak producenci micelizowanej kurkumy – podpatrzeć rozwiązania naturalne i otoczyć kapsułki cząsteczkami tłuszczowymi. Dodatkowo, jako że substancja czynna została pozyskana w procesie solubilizacji micelarnej, która zwiększa jej rozpuszczalność, kurkumina zawarta w preparacie jest 185 razy lepiej biodostępna niż tradycyjny ekstrakt z kurkumy.Na podobnej zasadzie działa zamknięcie tej cennej substancji w liposomach. Są to małe pęcherzyki tłuszczowe, które powstają naturalnie, kiedy woda łączy się z lecytyną. Liposomy są z łatwością przyswajane przez organizm. Dodatkowo chronią związek przed rozkładem, zapewniając lepsze wchłanianie do krwioobiegu. To sprawia, że jest on 10 razy lepiej przyswajany w porównaniu ze standardową kurkuminą.

Innym rozwiązaniem zwiększającym wchłanialność jest mikronizacja, czyli zmniejszenie cząsteczek ekstraktu do takich rozmiarów, by jego przyswajanie było łatwiejsze, szybsze i tym samym bardziej efektywne. Absorpcja takiej formy jest ok. 8 razy większa niż zwykłej kurkumy.

Powiązane wpisy

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych


Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Lęk to normalna reakcja emocjonalna na zagrożenie lub potencjalne zagrożenie. Jednak gdy ta emocja jest niewłaściwa, ekstremalna i uporczywa, i nie jest proporcjonalna do natury zagrożenia, jest klasyfikowana jako patologiczna, czyli jako zaburzenie lękowe. Zaburzenia lękowe są grupą...

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!


Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

W aspekcie zdrowia najczęściej możemy spotkać się z doniesieniami na temat schorzeń, które bezpośrednio zagrażają życiu. Często zatem czytamy o zaleceniach dietetyczno-suplementacyjnych związanych ze wspieraniem zdrowia w aspekcie chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób cywilizacyjnych...

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni


Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Pieprzyca peruwiańska (Lepidium meyenii), znana szerzej jako maca lub żeń-szeń peruwiański, to jadalna dwuletnia roślina zielna z rodziny Brassicaceae, czyli spokrewniona z naszą kapustą i rzepą, która pochodzi z Ameryki Południowej a rośnie w wysokich partiach Andów peruwiańskich. Środowisko...