Zwiększ biowchłanialność kurkumy

Zwiększ biowchłanialność kurkumy

Zwykle przy wyborze suplementów kierujemy się stosunkiem ceny do liczby tabletek. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, że aby preparat zadziałał nie wystarczy go zażyć.

W momencie połknięcia tabletka dopiero zaczyna swoją podróż. Droga jest niebezpieczna, kręta i długa – mierzy ok. 8 m – a wiedzie przez przełyk, żołądek, dwunastnicę i jelita. Każdy z tych odcinków nastawiony jest na strawienie pokarmu i pozyskanie z niego jak największej ilości składników odżywczych. I w tym właśnie tkwi problem. Preparat, aby zadziałał, musi uwolnić swoją substancję czynną we właściwym miejscu. Inaczej albo zostanie unieszkodliwiona gdzieś po drodze, albo nienaruszona przewędruje nasz układ pokarmowy.
Niektóre suplementy są łatwo wchłanialne, inne, jak np. kurkuminę, nasz organizm słabo przyswaja. Dlatego gdy decydujemy się na zakup jakiegoś farmaceutyku, zawsze warto sprawdzić, co badania mówią na temat jego absorbcji. I tak  np. preparaty magnezu sprzedawane są zazwyczaj w formie soli. Aby pierwiastek w nich zawarty został przyswojony, muszą się one rozpuścić, gdyż organizm absorbuje jedynie magnez w formie jonów, czyli w wolnej postaci. Lepiej też wchłania substancje organiczne niż syntetyczne. To zaś ogranicza wybór preparatów do cytrynianiu i mleczanu. Jako że lepiej rozpuszcza się cytrynian, gdy potrzebujemy suplementu magnezu, powinniśmy wybrać preparat, który go zawiera. Kurkuma na stół!
Substancje zawarte w kłączu kurkumy (Curcuma longa) wspomagają utrzymanie zdrowia wątroby, stawów i kości, a także wspierają funkcje układu immunologicznego. Kurkuma należy do jednych z najlepiej zbadanych roślin.

Zawarta w niej kurkumina łagodzi ból i zwiększa łatwość poruszania się u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, a także zmniejsza szereg markerów zapalnych. Ponadto powstrzymuje przekształcanie się zdrowych komórek w rakowe, pomaga zniszczyć zmutowane, zapobiega powstawaniu dodatkowych źródeł ukrwienia niezbędnych do powstawania komórek nowotworowych oraz uniemożliwia syntezę białka, które jest uważane za istotne w tworzeniu się raka.

Co jednak począć, skoro jej przyswajanie w większości niemal z automatu – w procesie zwanym glukuronidacją – hamuje wątroba? To zaś sprawia, że ten związek staje się o wiele mniej skuteczny, niż mógłby być. Na szczęście, gdy idzie o jedzenie potraw zawierających kurkuminę, można próbować oszukać wątrobę na przynajmniej 2 sposoby:

1. Dodaj tłuszczu

Potrawy z kurkumą wzbogacaj oliwą, awokado lub olejem kokosowym. Kurkumina rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu zostaje potem łatwiej wchłonięta z jelit do krwiobiegu.

2. Dodaj kaparów albo łącz kurkumę z cebulą, szpinakiem, słodką papryką, kapustą, jabłkami, czerwonym winem lub zieloną herbatą. Są one bogatymi źródłami kwercetyny, która hamuje działanie enzymu, dezaktywującego kurkuminę.

Biomatematyka

Kurkumina, która jest główną substancją aktywną kurkumy (i najbardziej znaną), stanowi ok. 2-6% składu kłącza. W niektórych suplementach znajdziesz jej znacznie więcej, np. BMC-95 zawiera aż 95% kurkuminoidów!
Rzecz w tym, że muszą być one wyprodukowane w konkretnych technologiach, które pozwolą z tego dobrodziejstwa skorzystać i przyswoić jak największe ilości tego cennego związku.
Jedną z opcji jest dodanie do farmaceutyku naturalnie występującego olejku eterycznego – ar-turmeron, który poprawia jej wchłanialność. W przypadku preparatu BCM-95 dodatkowo zyskuje się pewność, że uprawa surowca spełnia standardy organiczne, a każda jego partia jest badana na obecność metali ciężkich, tj. ołowiu, arsenu, kadmu i rtęci. Można też – jak producenci micelizowanej kurkumy – podpatrzeć rozwiązania naturalne i otoczyć kapsułki cząsteczkami tłuszczowymi. Dodatkowo, jako że substancja czynna została pozyskana w procesie solubilizacji micelarnej, która zwiększa jej rozpuszczalność, kurkumina zawarta w preparacie jest 185 razy lepiej biodostępna niż tradycyjny ekstrakt z kurkumy.Na podobnej zasadzie działa zamknięcie tej cennej substancji w liposomach. Są to małe pęcherzyki tłuszczowe, które powstają naturalnie, kiedy woda łączy się z lecytyną. Liposomy są z łatwością przyswajane przez organizm. Dodatkowo chronią związek przed rozkładem, zapewniając lepsze wchłanianie do krwioobiegu. To sprawia, że jest on 10 razy lepiej przyswajany w porównaniu ze standardową kurkuminą.

Innym rozwiązaniem zwiększającym wchłanialność jest mikronizacja, czyli zmniejszenie cząsteczek ekstraktu do takich rozmiarów, by jego przyswajanie było łatwiejsze, szybsze i tym samym bardziej efektywne. Absorpcja takiej formy jest ok. 8 razy większa niż zwykłej kurkumy.

Powiązane wpisy

Sproszkowane Glukozynolaty o Silnej Mocy

Sproszkowane Glukozynolaty o Silnej Mocy

SaWasabi 100% czysta sproszkowana wasabia japońska (Wasabia japonica) zawiera najwyższy poziom naturalnych związków chemicznych zwalczających raka, jaki został dotychczas znaleziony w produkcie naturalnym. Dlaczego wysoki poziom glukozynolanów jest ważny? Ponieważ po spożyciu glukozynolany...

Chlorella przy bolesnym miesiączkowaniu

Chlorella przy bolesnym miesiączkowaniu

Pierwotne bolesne miesiączkowanie, występujące bez jakiegokolwiek związanego z nim stanu chorobowego, jest jednym z najczęstszych problemów egzystencjalnych kobiet, postrzeganych jako te o szczególnie niekorzystnym wpływie na jakość ich życia. Szacuje się, że bolesne miesiączkowanie dotyka...

NAC, siarka i młodość

NAC, siarka i młodość

Jakiś czas temu naukowcy zostali zaskoczeni faktem, że taki prosty związek, jak produkowany w naszym organizmie gaz – tlenek azotu (NO), pełni w tkankach funkcję cząsteczki sygnałowej, podobnej do hormonu. Od tamtej pory zaczęli inaczej patrzeć na wytwarzane przez nas gazy i sprawdzać, czy...