Czarny imbir – uniwersalne czarne złoto?

Czarny imbir – uniwersalne czarne złoto?

Już chyba na dobre przyzwyczailiśmy się do tego, że wiele ekstraktów roślinnych wykorzystywanych może być do wspierania zachowania zdrowia człowieka.

Współczesna medycyna, poza odkrywaniem nowych leków, garściami czerpie także z wielowiekowej, a czasem nawet wielotysięcznej, mądrości ludów, zamieszkujących wszelkie zakątki świata. Zanim jednak nowoczesna medycyna poleci stosowanie ekstraktu z konkretnej rośliny do wspierania walki o zachowanie zdrowszego ciała, naukowcy wykonują szereg badań, aby mieć pewność, że faktycznie tradycyjne zastosowania, znajdą potwierdzenie za pomocą nowoczesnych metod weryfikacji.

Dodatkowo poza sprawdzaniem samych właściwości, mogących wspierać zdrowie człowieka, naukowcy badają także bezpieczeństwo stosowania poszczególnych ekstraktów. Jeśli bowiem skutki uboczne przeważałyby nad potencjalnymi korzyściami, które można, za pomocą danego ekstraktu uzyskać, z pewnością nie trafiłby on na szeroki rynek.

Wszystkie te cechy spełnia bohater tego artykułu, czyli czarny imbir.

Czarny imbir (łac. Kaempferia parviflora) swoje „korzenie” zapuszcza w krajach Azji Południowo-Wschodniej i Tajlandii. Z łatwością znajdziemy go zatem w Malezji, Indonezji, Indiach, Sumatrze i wspomnianej już Tajlandii. Ze względu na miejsce pochodzenia i wielorakość potencjalnych zastosowań, nazywany jest także „tajskim żeń-szeniem”. W literaturze można spotkać się również z określeniem „Krachaidum”.

Dla przykładu, plemiona zamieszkujące górzyste, północnej regiony Tajlandii (Hmong) tradycyjnie stosowały czarny imbir do wspomagania aktywności ruchowych i niwelowania odczucia zmęczenia, z jakim często borykali się podczas długich wędrówek po górach.

W tradycji stosowania ludów Azji Południowo-Wschodniej czarny imbir zasłynął nie tylko jako pomoc wspierająca wydolność fizyczną, ale także jako środek do wspomagania zdrowia tamtejszych mieszkańców w takich stanach chorobowych jak: wrzody żołądka, dolegliwości związane z dną moczanową, czy chorobami stawów, jako środek przeciwzapalny oraz przeciwalergiczny.

Istnieją również doniesienia o tradycyjnym wykorzystaniu czarnego imbiru w aspekcie walki z nadciśnieniem, dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, a także wspierania sprawności seksualnej mężczyzn – poprawy erekcji.

Z kolei w Japonii ekstrakt z czarnego imbiru jest wykorzystywany do leczenia zaburzeń metabolicznych.

Jak wspomniano na początku, zanim nowoczesna medycyna „przekuje” tradycyjne wierzenia i zastosowania danego ekstraktu w oficjalne zalecenia, wskazujące na ewentualne potencjalne korzyści dla zdrowia człowieka, muszą one zostać potwierdzone w badaniach. W przypadku czarnego imbiru – tajskiego żeń-szenia – naukowcy zdołali potwierdzić następujące potencjalne korzyści dla ludzkiego organizmu.

Czarny imbir może wykazywać właściwości:

  • przeciwzapalne,
  • antyalergiczne,
  • antymutagenne,
  • przeciwgrzybiczne,
  • przeciwbakteryjne,
  • wspierające leczenie ran,
  • ochronne na układ sercowo-naczyniowy, w tym mogące normalizować nadciśnienie,
  • wspierające leczenie choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.

Dodatkowo czarny imbir może wykazywać właściwości ochronne na układ nerwowy oraz może oznaczać się zdolnościami do wzmacniania funkcji poznawczych. Część naukowców upatruje w nim nawet zdolność do wspierania leczenia choroby Alzheimera.

Stosowanie, w postaci suplementacji, czarnego imbiru może również zmniejszyć tempo przyrostu masy ciała oraz potencjalnie zmniejszać oporność tkanek na działanie insuliny, a także przeciwdziałać procesom stłuszczenia wątroby.

Naukowcy raportują również o możliwej poprawie wydajności fizycznej, w tym siły i wytrzymałości mięśni. Istnieją również silne przesłanki wskazujące na to, że stosowanie tajskiego żeń-szenia może wspierać sferę seksualną mężczyzny, m.in. poprzez poprawę zdolności do osiągnięcia i utrzymania erekcji.

Widzimy zatem, że w przypadku czarnego imbiru doświadczenia setek lat ludów stosujących go, znajdują potwierdzenia przez współczesną medycynę. Przy okazji testowania możliwych przydatnych dla zdrowia, aspektów zastosowań wspierania ludzkiego ciała, czarnym imbirem, naukowcy sprawdzali również bezpieczeństwo celowej suplementacji. Tutaj również wyniki są bardzo obiecujące.

Tak dalece obiecujące, że część naukowców spekuluje, iż ekstrakty z czarnego imbiru mogą być stosowane nawet przez osoby starsze. Wiele przesłanek wskazuje zatem na to, że czarny imbir może zyskać wkrótce jeszcze jedno określenie – uniwersalne czarne złoto!

Autor: Zbyszko Tarczewski www.tarczewski.fitdietetyk.pl

www.kenay.com.pl

Powiązane wpisy

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych


Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Lęk to normalna reakcja emocjonalna na zagrożenie lub potencjalne zagrożenie. Jednak gdy ta emocja jest niewłaściwa, ekstremalna i uporczywa, i nie jest proporcjonalna do natury zagrożenia, jest klasyfikowana jako patologiczna, czyli jako zaburzenie lękowe. Zaburzenia lękowe są grupą...

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!


Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

W aspekcie zdrowia najczęściej możemy spotkać się z doniesieniami na temat schorzeń, które bezpośrednio zagrażają życiu. Często zatem czytamy o zaleceniach dietetyczno-suplementacyjnych związanych ze wspieraniem zdrowia w aspekcie chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób cywilizacyjnych...

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni


Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Pieprzyca peruwiańska (Lepidium meyenii), znana szerzej jako maca lub żeń-szeń peruwiański, to jadalna dwuletnia roślina zielna z rodziny Brassicaceae, czyli spokrewniona z naszą kapustą i rzepą, która pochodzi z Ameryki Południowej a rośnie w wysokich partiach Andów peruwiańskich. Środowisko...