Apigenina hamuje stłuszczenie wątroby

Apigenina hamuje stłuszczenie wątroby

Takie składniki pokarmowe, jak cholesterol, cukry i tłuszcze, szkodzą wątrobie, kiedy spożywamy je w nierozsądnym nadmiarze. Szczególnie niebezpieczne są tutaj oparte na rafinowanym cukrze lub syropie glukozowo-fruktozowym słodycze oraz tłuste pokarmy zwierzęce. Ich nadmiar w diecie nie tylko prowadzi do szybkiego przyrostu wagi ciała, ale również rozwoju tzw. niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, opatrzonej symbolem – NAFLD – pochodzącym od anglojęzycznego skrótu jej nazwy.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, polegająca na nadmiernym gromadzeniu tłuszczu w komórkach wątrobowych (hepatocytach), przebiega zazwyczaj bezobjawowo i początkowo wygląda bardzo niewinnie. Problemy zaczynają się dopiero po pewnym czasie, kiedy to NAFLD przekształca się w NASH – niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby. Wtedy to bowiem zjawiska towarzyszące procesom zapalnym prowadzą do włóknienia, czyli zastępowania niefunkcjonalną tkanką łączną, miąższu wątrobowego, czego konsekwencją jest marskość, a w niektórych przypadkach bywa nawet rak wątroby.

Wystarczy powiedzieć, że wg ogólnoświatowych danych szacunkowych, NAFLD jest najczęstszym ze schorzeń wątroby i najczęstszą przyczyną umieralności na skutek przypadłości związanych z wątrobą. Pomimo powagi sytuacji, nie znaleziono dotąd środka farmakologicznego, skutecznie leczącego NAFLD. Niemniej od dawna wiadomo, że przy problemach wątrobowych pomocne są naturalne środki ziołowe, szczególnie obfitujące w związki polifenolowe, m.in. flawonoidy, takie jak przykładowo ekstrakty z ostropestu. Dlatego też niedawno wykonano badanie (Lv, 2019), w którym wykorzystano model zwierzęcej NAFLD indukowanej dietą wysokotłuszczową, w celu zbadania chroniącego przed stłuszczeniem wpływu na wątrobę apigeniny oraz mechanizmu leżącego u podstaw jej potencjalnie ochronnego działania. Apigenina to bowiem związek z grupy flawonoidów, występujący m.in. w pietruszce, selerze, tymianku, rumianku, papryce i grejpfrutach, a także w karczochach i zielu świętej bazylii, roślinach znanych z dobroczynnego wpływu na wątrobę. Ogólnie warzywa są też podstawą diety przy NAFLD, a większość z nich zawiera mniejsze lub większe ilości apigeniny.

A w wynikach wyżej wspomnianego badania wykazano, że podawanie apigeniny przez zgłębnik myszom żywionym dietą wysokotłuszczową, powodującą rozwój NAFLD, łagodzi uszkodzenie wątroby i znacznie zmniejsza akumulację lipidów wątrobowych. Analiza histologiczna wykazała, że w grupie gryzoni leczonych apigeniną powstrzymane zostało stłuszczenie wątroby i towarzysząca mu reakcja immunologiczna, w porównaniu z myszami karmionymi dietą wysokotłuszczową bez dodatku apigeniny. Co ważne, apigenina odwracała wywoływaną przez dietę wysokotłuszczową aktywację i uwalnianie czynników  prozapalnych. Apigenina hamowała bowiem aktywności enzymu oksydazy ksantynowej, który katalizuje proces produkcji kwasu moczowego i reaktywnych form tlenu, które to związki aktywują czynniki prozapalne i pobudzają ich wydzielanie. Rola farmakologiczna apigeniny jako środka wątrobowego została dodatkowo potwierdzona w tym badaniu za pomocą zwierzęcego modelu NAFLD indukowanego wolnymi kwasami tłuszczowymi.

Podsumowując wyniki tego badania, jego autorzy zakomunikowali, że apigenina może chronić przed niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby, wynikającą z nadmiernego spożywania tłuszczu, na drodze hamowania akumulacji lipidów i rozwoju stanów zapalnych. Dlatego też, według opinii autorów badania, apigenina jest potencjalnym środkiem terapeutycznym, zapobiegającym rozwojowi NAFLD.

Artykuł opracowany na podstawie materiałów dostępnych na stronie www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl

Powiązane wpisy

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych


Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Lęk to normalna reakcja emocjonalna na zagrożenie lub potencjalne zagrożenie. Jednak gdy ta emocja jest niewłaściwa, ekstremalna i uporczywa, i nie jest proporcjonalna do natury zagrożenia, jest klasyfikowana jako patologiczna, czyli jako zaburzenie lękowe. Zaburzenia lękowe są grupą...

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!


Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

W aspekcie zdrowia najczęściej możemy spotkać się z doniesieniami na temat schorzeń, które bezpośrednio zagrażają życiu. Często zatem czytamy o zaleceniach dietetyczno-suplementacyjnych związanych ze wspieraniem zdrowia w aspekcie chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób cywilizacyjnych...

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni


Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Pieprzyca peruwiańska (Lepidium meyenii), znana szerzej jako maca lub żeń-szeń peruwiański, to jadalna dwuletnia roślina zielna z rodziny Brassicaceae, czyli spokrewniona z naszą kapustą i rzepą, która pochodzi z Ameryki Południowej a rośnie w wysokich partiach Andów peruwiańskich. Środowisko...