Berberyna chroni prostatę przed przerostem

Berberyna chroni prostatę przed przerostem

Statystyki nie kłamią: łagodny rozrost prostaty to najczęstsze schorzenie układu moczowego starszych panów. Zwykle w okolicy 45-ego roku życia stopniowo zaczyna powiększać się gruczoł krokowy, co nazywane jest łagodnym rozrostem prostaty (BPH). U części mężczyzn stanowi to przyczynę trudności w oddawaniu moczu. Przyczyny samego BPH nie zostały dokładnie poznane, choć ogólnie mówi się tutaj o postępującej z wiekiem utracie równowagi hormonalnej. Głównym sprawcą tej nierównowagi jest dihydrotestosteron (DHT) – męski hormon płciowy z grupy androgenów, powstający w nadmiarze z innego androgenu – testosteronu, przy współudziale enzymu 5alfa-reduktazy. DHT jest silnym androgenem, którego aktywność skupia się głównie na wiązaniu receptora androgenowego (AR) w prostacie, co indukuje syntezę białek oraz rozmnażanie komórek w tym gruczole i sprzyja utrzymaniu właściwej masy prostaty przy fizjologicznych stężeniach hormonu, lecz jednocześnie indukuje nadmierny jej przerost, gdy poziom wytwarzania DHT jest przez 5alfa-reduktazę nieprawidłowo podwyższony.

W związku z tym hamowanie 5alfa-reduktazy może pomóc w zapobieganiu BPH. Przykładowo więc finasteryd, silny inhibitor tego enzymu, jest powszechnie stosowany jako skuteczny środek w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Wiadomo jednak, że wszystkie tego typu leki generują działania niepożądane, m.in. upośledzają czynności wątroby i mięśni. Realną alternatywę może tworzyć tu jednak żywność funkcjonalna, czyli naturalne produkty spożywcze, wykazujące zdolność hamowania 5alfa-reduktazy. Na listę takich produktów, za sprawą niedawno opublikowanego badania (Youn, 2018), trafiły ostatnio owoce berberysu. Za sprzyjające prostacie działanie tych owoców ma odpowiadać ich najważniejszy składnik bioaktywny – berberyna.

Berberyna jest naturalnym alkaloidem roślinnym, zasadniczo pozbawionym uchwytnej toksyczności. Poza owocami berberysu (Berberis vulgaris), występuje jeszcze w kilku innych roślinach leczniczych, takich jak Coptis chinensis, Hydrastis canadensis, Coptidis rhizoma, Xanthoriza simplicissima, Phellodendron amurense i Chelidonium majus . Berberyna prezentuje niezwykłe szeroki zakres aktywności biochemicznej i farmakologicznej, wykazując m.in. właściwości przeciwcukrzycowe, przeciwcholesterolowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, hepatoprotekcyjne, przeciwdepresyjne, przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Natomiast we wspomnianym wyżej badaniu, wykonanym na szczurach, oceniono zdolność berberyny do hamowania rozrostu prostaty powodowanego testosteronem. Naukowcy wywołali tutaj eksperymentalny rozrost gruczołu krokowego za pomocą wstrzykiwania przez 4 tygodnie propionianu testosteronu w pachwiny zwierząt, a następnie albo podawali im przez następne 4 tygodnie berberynę, albo stosowany rutynowo w leczeniu BPH finasteryd, jako tzw. kontrolę pozytywną.

Podawanie zarówno jednego, jak też drugiego środka, doprowadziło do wyraźnego zahamowania aktywności 5alfa-reduktazy; finasteryd hamował ten enzym w ok. 60-ciu, podczas gdy berberyna w ok. 40-tu procentach. Widzimy więc, że berberyna niewiele ustępuje finasterydowi w hamowaniu aktywności 5alfa-reduktazy.

Zarówno jeden, jak też i drugi środek obniżył poziom PSA – antygenu gruczołu krokowego, będącego wskaźnikiem złego stanu zdrowotnego prostaty; finasteryd o 43.5, a berberyna o 47.5%. A jeżeli chodzi konkretnie o masę prostaty, to finasteryd obniżył ją o 56, zaś berberyna o 18.5%.

Nie da się również dyskutować z faktem, że wprawdzie berberyna również obniża masę przerośniętej prostaty, to finastedy zdecydowanie wyprzedza ją w tym aspekcie. Berberyna wykazuje za to wyższą skuteczność od finasterydu w obniżaniu poziomu PSA, co z kolei pokazuje, że jest od niego skuteczniejsza w przywracaniu prawidłowego stanu zdrowotnego przerośniętej prostaty. Co jednak najważniejsze, w odróżnieniu do finasterydu, berberyna nie generuje niepożądanych efektów działania. Wręcz przeciwnie – korzystając z suplementacji berberyny, oprócz pozytywnego wpływu na prostatę, możemy spodziewać się wystąpienia całej gamy rozlicznych, wymienionych na wstępie, korzystnych efektów zdrowotnych działania tego niezwykle bioaktywnego, naturalnego składnika żywności.

Sławomir Ambroziak      

Powiązane wpisy

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych


Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Lęk to normalna reakcja emocjonalna na zagrożenie lub potencjalne zagrożenie. Jednak gdy ta emocja jest niewłaściwa, ekstremalna i uporczywa, i nie jest proporcjonalna do natury zagrożenia, jest klasyfikowana jako patologiczna, czyli jako zaburzenie lękowe. Zaburzenia lękowe są grupą...

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!


Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

W aspekcie zdrowia najczęściej możemy spotkać się z doniesieniami na temat schorzeń, które bezpośrednio zagrażają życiu. Często zatem czytamy o zaleceniach dietetyczno-suplementacyjnych związanych ze wspieraniem zdrowia w aspekcie chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób cywilizacyjnych...

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni


Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Pieprzyca peruwiańska (Lepidium meyenii), znana szerzej jako maca lub żeń-szeń peruwiański, to jadalna dwuletnia roślina zielna z rodziny Brassicaceae, czyli spokrewniona z naszą kapustą i rzepą, która pochodzi z Ameryki Południowej a rośnie w wysokich partiach Andów peruwiańskich. Środowisko...