Borututu – lider ziół wątrobowych

Borututu – lider ziół wątrobowych

Swojej wątrobie szkodzimy w szczególny sposób, zjadając zbyt dużo cukrów i tłuszczów. Ich nadmiar w diecie prowadzi bowiem do rozwoju tzw. niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, opatrzonej symbolem – NAFLD – pochodzącym od anglojęzycznego skrótu jej nazwy. Choroba ta  przebiega zazwyczaj bezobjawowo i początkowo wygląda bardzo niewinnie. Problemy zaczynają się dopiero po pewnym czasie, kiedy to NAFLD przekształca się w NASH – niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby. Wtedy to bowiem zjawiska towarzyszące procesom zapalnym prowadzą do włóknienia, którego konsekwencją jest marskość, a bywa rak wątroby.

Za zioła najskuteczniej przeciwdziałające tym zjawiskom uznano popularny karczoch i ostropest, a także niemal nieznane u nas borututu. Borututu to drzewo rozpowszechnione w Angoli, którego korę stosuje się w formie naparów, w miejscowej tradycji ludowej, jako środek ziołowy w przypadkach chorób wątroby i w profilaktyce malarii.  Natomiast już jakiś czas temu opublikowano badanie rozstrzygające, które z tych trzech ziół jest najskuteczniejsze w ochronie wątroby (Pereira, 2014).

We wspomnianym badaniu naukowcy posłużyli się ekstraktami z karczocha, ostropestu i borututu oraz wychodowanymi poza organizmem komórkami zdrowej wątroby i raka wątroby. Dodawali ekstrakty do podłoża hodowlanego jednych i drugich komórek – i obserwowali, przy jakich stężeniach komórki te giną. W ten sposób z jednej strony byli w stanie określić aktywność przeciwrakową ziółek wątrobowych, z drugiej zaś bezpieczeństwo ich stosowania.   

Ostropest okazał się tutaj pożyteczny i całkowicie bezpieczny dla normalnych komórek wątrobowych, ale jednocześnie pozbawiony aktywności względem komórek raka wątroby. Najsilniej niszczył komórki wątrobowe karczoch, ale ten już w stężeniu niewiele większym od potrzebnego do aktywności przeciwrakowej szkodził ewidentnie zdrowym komórkom wątrobowym. Natomiast optimum aktywności wykazało tu borututu, które potrzebowało wprawdzie większego stężenia od karczocha do zwalczania komórek rakowych, niemniej pozostawało pożyteczne i całkowicie bezpieczne dla normalnych komórek wątrobowych, nawet w stężeniach przekraczających możliwość jego realnej koncentracji w warunkach życiowych, w tkankach.

Dlatego też autorzy badania wnioskowali, że spośród tych trzech uznawanych za najskuteczniejsze ziółek wątrobowych – ostropestu, karczocha i borututu – właśnie to ostatnie wykazuje optimum aktywności w obszarze ochrony wątroby.

Artykuł opracowany na podstawie materiałów dostępnych na stronie www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl 

Powiązane wpisy

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych


Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Lęk to normalna reakcja emocjonalna na zagrożenie lub potencjalne zagrożenie. Jednak gdy ta emocja jest niewłaściwa, ekstremalna i uporczywa, i nie jest proporcjonalna do natury zagrożenia, jest klasyfikowana jako patologiczna, czyli jako zaburzenie lękowe. Zaburzenia lękowe są grupą...

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!


Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

W aspekcie zdrowia najczęściej możemy spotkać się z doniesieniami na temat schorzeń, które bezpośrednio zagrażają życiu. Często zatem czytamy o zaleceniach dietetyczno-suplementacyjnych związanych ze wspieraniem zdrowia w aspekcie chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób cywilizacyjnych...

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni


Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Pieprzyca peruwiańska (Lepidium meyenii), znana szerzej jako maca lub żeń-szeń peruwiański, to jadalna dwuletnia roślina zielna z rodziny Brassicaceae, czyli spokrewniona z naszą kapustą i rzepą, która pochodzi z Ameryki Południowej a rośnie w wysokich partiach Andów peruwiańskich. Środowisko...