Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa fachowo nazywana jest chorobą niedokrwienną serca. Charakteryzuje się ona tym, że komórki mięśnia sercowego są niewystarczająco zaopatrzone w tlen lub inne substancje odżywcze.

Popularna nazwa „wieńcówka” pochodzi stąd, iż najczęstszym powodem (około 90 proc przypadków) niedostatecznego ukrwienia serca jest miażdżyca naczyń wieńcowych.

W naszym kraju około ośmiu milionów Polaków choruje na tę chorobę, a około 900 pacjentów żyje z nie swoim sercem. I mimo że najczęściej wieńcówka kojarzy nam się z przypadłością seniorów, obserwuje się coraz więcej zachorowań wśród ludzi młodych (dwudziesto- i trzydziestolatków). Problemy z sercem należą zatem do czołówki chorób, które mogą poważnie zagrażać życiu ludzi w Polsce, jak i na całym świecie.

W zdrowym organizmie ludzkim krew dopływa do serca tętnicami wieńcowymi, które tworzą sieć kanalików. Średnica zdrowej tętnicy wynosi maksymalnie 7 mm. Jednak drobniejsze kanaliki mają średnicę mikroskopową.  Dlatego właśnie, gdy tętnica wieńcowa ulega zwężeniu, do serca dopływa mniej krwi niż zazwyczaj i tak rozpoczyna się choroba niedokrwienna serca. W najgorszym wypadku dojść może nawet do całkowitego zamknięcia tętnicy wieńcowej, co powoduje zawał serca, czyli obumarcie tej części serca, do której tętnica doprowadzała krew.
Niestety, choroba niedokrwienna serca bywa bardzo podstępna. Początkowo bowiem osoba z już zwężonymi tętnicami wieńcowymi nie odczuwa żadnych dolegliwości. Mimo tego jednak, jej serce staje się coraz bardziej niedokrwione. W końcu mogą pojawić się bóle w klatce piersiowej, zwłaszcza na skutek dużego wysiłku fizycznego. Ból często objawia się promieniowaniem w kierunku szyi i lewej ręki. Z czasem, może objawiać się nawet, gdy osoba jest w stanie spoczynku.

Zazwyczaj właśnie wyżej opisane symptomy bólu jako pierwsze zwracają uwagę chorego na to, że coś jest nie tak i wtedy udajemy się do lekarza. Aby sprawdzić stan serca, w pierwszej kolejności wykonuje się badanie EKG (ElektroKardioGram), pomiar stężenia cholesterolu i cukru (badanie krwi) oraz badanie moczu. Popularna jest również, tak zwana, próba wysiłkowa. Polega ona na dawkowanym wysiłku (np. pacjent maszeruje po ruchomej bieżni) i jednoczesnym zapisie EKG. Dzięki tej próbie lekarz może z większą dokładnością ocenić zapis EKG, a także stan pacjenta w trakcie wykonywania aktywności fizycznej

U niektórych pacjentów konieczne jest jednak wykonanie badań bardziej specjalistycznych i niestety inwazyjnych. Jednym z nich jest koronarografia. W badaniu tym lekarz wprowadza do tętnicy udowej pacjenta cewnik (rurkę), którego końcówka dochodzi aż do samego serca. Przez cewnik wstrzykuje się do każdej tętnicy tzw. kontrast (płyn widoczny w promieniach rentgenowskich). Dzięki temu lekarze mogą z łatwością ocenić, które tętnice i w jakim miejscu są zwężone, a które są zdrowe. Jest to zdecydowanie najdokładniejsze badanie, jednakże niesie ono ze sobą ryzyko poważnych komplikacji i powikłań.
Po rozpoznaniu choroby, lekarz zapisuje choremu odpowiednio dobrane dla niego leki. Jeśli te okażą się jednak nieskuteczne, prawdopodobnie ponownie nasilą się bóle w klatce piersiowej. W takich przypadkach właśnie stosuje się leczenie operacyjne. Najpopularniejszymi zabiegami są: „balonikowanie”, czyli przezskórna angioplastyka wieńcowa (polega to na wprowadzeniu do zwężonej tętnicy wieńcowej balonika i napompowaniu go, by udrożnić przepływ krwi) oraz by-passy, czyli pomosty aortalno-wieńcowe (polega to na ominięciu zwężenia przez wszycie w odpowiednim miejscu fragmentu innego naczynia krwionośnego).

Bardzo ważne jest również to, by chorzy zawsze mieli przy sobie lek do stosowania doraźnego (np. tabletki pod język lub spray na śluzówkę jamy ustnej).

Warto też wiedzieć, kto jest szczególnie narażony na chorobę niedokrwienną serca. Przede wszystkim są to osoby, które już cierpią na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę lub zaburzenia lipidowe (miażdżycę). Poza tym, wieńcówce sprzyja także, tak zwana, osobowość typu A. Osoby o wzorze zachowania A działają bowiem nieustannie pod presją czasu. Są wyjątkowo punktualne i skoordynowane, jednak za cenę nieustającego napięcia.
Takie osoby muszą być aktywne, nieustannie coś robią. Dla nich wszystko jest ważne, dlatego nie potrafią odpoczywać. Są to również osoby niecierpliwe. Mają tendencję do przerywania w trakcie rozmowy, gestykulują (często mają zaciśnięte dłonie); lubią rywalizować. Podsumowując – osoby te narażone są nieustannie na silny stres, a to niestety sprzyja chorobie niedokrwiennej serca, jak i wielu innym chorobom.
Jak zatem należy postępować, by uchronić się przed chorobą wieńcową? Przede wszystkim należy prowadzić możliwie zdrowy ryb życia. Na pewno trzeba unikać palenia papierosów. Dym papierosowy bowiem uszkadza tętnice wieńcowe i przyspiesza ich zwężanie. Poza tym, wskazane jest gimnastykowanie się i ogólna aktywność fizyczna. Warto również zadbać o właściwą masę ciała, a zatem stosować dietę i ruch. Ruch mięśni wpływa pobudzająco na krążenie krwi, a tym samym poprawia ukrwienie serca. Pożywienie zaś powinno być bogate w błonnik i z małą zawartością cholesterolu.

I pamiętaj! Jeśli obawiasz się, że coś może dziać się z twoim sercem, nie zwlekaj i udaj się do lekarza.

Powiązane wpisy

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych


Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Lęk to normalna reakcja emocjonalna na zagrożenie lub potencjalne zagrożenie. Jednak gdy ta emocja jest niewłaściwa, ekstremalna i uporczywa, i nie jest proporcjonalna do natury zagrożenia, jest klasyfikowana jako patologiczna, czyli jako zaburzenie lękowe. Zaburzenia lękowe są grupą...

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni


Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Pieprzyca peruwiańska (Lepidium meyenii), znana szerzej jako maca lub żeń-szeń peruwiański, to jadalna dwuletnia roślina zielna z rodziny Brassicaceae, czyli spokrewniona z naszą kapustą i rzepą, która pochodzi z Ameryki Południowej a rośnie w wysokich partiach Andów peruwiańskich. Środowisko...

Kurkumina antydepresantem

Kurkumina antydepresantem


Kurkumina antydepresantem

Jak dowiadujemy się z najaktualniejszej publikacji naukowej (Ramaholimihaso, 2020), dotyczącej wykorzystania kurkuminy w walce z depresją, zaburzenia depresyjne są najczęstszymi zaburzeniami psychicznymi u ludzi. W 2017 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że rzeczywiście depresja jest...