Co musisz wiedzieć o stanach zapalnych

Co musisz wiedzieć o stanach zapalnych

Co musisz wiedzieć o stanach zapalnych
Nutrigenomika zajmuje się badaniem uwarunkowanych genetycznie różnic w reakcji organizmu na składniki pokarmowe obecne w codziennej diecie i ich wpływu na stan zdrowia. Może ona np. wyjaśnić dlaczego jedzenie utlenionych kwasów omega oraz rafinowanego cukru przyczynia się do stanów zapalnych oraz rozwoju nowotworów.

Jednak, dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 może zmniejszyć stany zapalne przy nowotworach. Podobne działanie mają kwasy tłuszczowe omega-6 tj. kwas gamma-linolenowy (GLA), występujący w wiesiołku, nasionach czarnej porzeczki oraz oleju z ogórecznika lekarskiego. GLA hamuje działanie receptora HER-2/neu komórek nowotworowych, który wykazuje nadekspresję 30% wszystkich nowotworów piersi sprawiając, że są one w szczególności śmiertelne.

Według Donalda Yance’a, schorzenia tj. rak czy choroby układu sercowo-naczyniowego są mocno związane z chronicznymi stanami zapalnymi, co przyczynia się do produkcji wolnych rodników.

Białko NfKB jest głównym induktorem stanów zapalnych. W przypadku raka, mutacja genu supresowego PTEN (ang. phosphatase and tensin homologue) prawdopodobnie aktywuje NfKB.

Niektóre fitozwiązki pochodzące z roślin mogą poprawić ekspresję PTEN lub zahamować jego mutację. Są to kwercetyna, resweratrol oraz różne izoflawony często określane jako fitoestrogeny. Dowody sugerują, że zastosowanie tych związków może i powinno odgrywać istotną rolę w zapobieganiu i leczeniu raka.

Modyfikaje w NfKB są konieczne w profilaktyce i leczeniu raka. Mogą one zachodzić dzięki:

  • kurkuminie wchodzącej w skład szafranu indyjskiego
  • stilbenom tj. resweratrol, który występuje w skórkach winogron
  • proantocyjanidynom z pestek winogron
  • katechinon tj. EGCG występującym w zielonej herbacie
  • kwasowi ursolowemu ze świętej bazylii, zwanej Tulsi oraz rozmarynu
  • NfKB może być również modyfikowane przez inne związki pochodzące z roślin.

Powiązane wpisy

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych


Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Lęk to normalna reakcja emocjonalna na zagrożenie lub potencjalne zagrożenie. Jednak gdy ta emocja jest niewłaściwa, ekstremalna i uporczywa, i nie jest proporcjonalna do natury zagrożenia, jest klasyfikowana jako patologiczna, czyli jako zaburzenie lękowe. Zaburzenia lękowe są grupą...

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni


Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Pieprzyca peruwiańska (Lepidium meyenii), znana szerzej jako maca lub żeń-szeń peruwiański, to jadalna dwuletnia roślina zielna z rodziny Brassicaceae, czyli spokrewniona z naszą kapustą i rzepą, która pochodzi z Ameryki Południowej a rośnie w wysokich partiach Andów peruwiańskich. Środowisko...

Kurkumina antydepresantem

Kurkumina antydepresantem


Kurkumina antydepresantem

Jak dowiadujemy się z najaktualniejszej publikacji naukowej (Ramaholimihaso, 2020), dotyczącej wykorzystania kurkuminy w walce z depresją, zaburzenia depresyjne są najczęstszymi zaburzeniami psychicznymi u ludzi. W 2017 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że rzeczywiście depresja jest...