Co musisz wiedzieć o stanach zapalnych
Co musisz wiedzieć o stanach zapalnych
Nutrigenomika zajmuje się badaniem uwarunkowanych genetycznie różnic w reakcji organizmu na składniki pokarmowe obecne w codziennej diecie i ich wpływu na stan zdrowia. Może ona np. wyjaśnić dlaczego jedzenie utlenionych kwasów omega oraz rafinowanego cukru przyczynia się do stanów zapalnych oraz rozwoju nowotworów.
Jednak, dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 może zmniejszyć stany zapalne przy nowotworach. Podobne działanie mają kwasy tłuszczowe omega-6 tj. kwas gamma-linolenowy (GLA), występujący w wiesiołku, nasionach czarnej porzeczki oraz oleju z ogórecznika lekarskiego. GLA hamuje działanie receptora HER-2/neu komórek nowotworowych, który wykazuje nadekspresję 30% wszystkich nowotworów piersi sprawiając, że są one w szczególności śmiertelne.
Według Donalda Yance’a, schorzenia tj. rak czy choroby układu sercowo-naczyniowego są mocno związane z chronicznymi stanami zapalnymi, co przyczynia się do produkcji wolnych rodników.
Białko NfKB jest głównym induktorem stanów zapalnych. W przypadku raka, mutacja genu supresowego PTEN (ang. phosphatase and tensin homologue) prawdopodobnie aktywuje NfKB.
Niektóre fitozwiązki pochodzące z roślin mogą poprawić ekspresję PTEN lub zahamować jego mutację. Są to kwercetyna, resweratrol oraz różne izoflawony często określane jako fitoestrogeny. Dowody sugerują, że zastosowanie tych związków może i powinno odgrywać istotną rolę w zapobieganiu i leczeniu raka.
Modyfikaje w NfKB są konieczne w profilaktyce i leczeniu raka. Mogą one zachodzić dzięki:
- kurkuminie wchodzącej w skład szafranu indyjskiego
- stilbenom tj. resweratrol, który występuje w skórkach winogron
- proantocyjanidynom z pestek winogron
- katechinon tj. EGCG występującym w zielonej herbacie
- kwasowi ursolowemu ze świętej bazylii, zwanej Tulsi oraz rozmarynu
- NfKB może być również modyfikowane przez inne związki pochodzące z roślin.