Fukoksantyna zwiększa wydajność i masę i mięśni
Wysiłek sportowy zwiększa zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na zdecydowaną większość składników pokarmowych. Obecnie już wiemy, w świetle dzisiejszego stanu badań naukowych, że jeżeli nie pokryjemy tego zapotrzebowania, nie możemy myśleć o progresji sportowej formy. Mało tego, wiemy również, że niektóre składniki pokarmowe, przyjmowane w wyższych dawkach, wyraźnie wspomagają tempo tej progresji. Do grupy działających w ten sposób składników pokarmowych zaliczać należy m.in. barwniki karotenoidowe, czego dowiedziono swojego czasu na przykładzie astaksantyny – substancji odpowiadającej za charakterystyczną barwę mięsa łososia i pancerzy skorupiaków. Natomiast w najnowszym badaniu dotyczącym tej problematyki (Ahn, 2020) naukowcy sięgnęli po inny barwnik karotenoidowy – fukoksantynę.
Fukoksantyna to brązowy barwnik karotenoidowy z podgrupy ksantofili, pośród których znajdujemy jeszcze inne tak cenne mikroskładniki pokarmowe, jak luteina, kryptoksantyna, zeaksantyna i astaksantyna. Fukoksantyna występuje głównie w plechach wodorostów, więc dostarczamy ją do organizmu spożywając przede wszystkim azjatyckie warzywa morskie, takie jak kombu z listownicy japońskiej czy wakame z undarii pierzastej.
We wspomnianym wyżej badaniu naukowcy wyszli właśnie z założenia, że zwyczaje żywieniowe ludzi aktywnych mogą wpływać na wydajność i masę mięśni szkieletowych. Za czołowego kandydata na pokarm sprzyjający poprawie masy i funkcji mięśni naukowcy ci uznali właśnie wakame z undarii pierzastej, przede wszystkim z uwagi na wysoką zawartość w jej plechach fukoksantyny. Dlatego też w swoim badaniu postanowili ocenić, jak silny może być wpływ ekstraktów z wakame na wytrzymałość wysiłkową i masę mięśni szkieletowych.
W tym celu karmili przez 8 tygodni myszy dietą z dodatkiem ekstraktu z wakame. Jak ustalili, myszy karmione dietą z dodatkiem ekstraktu z undarii pierzastej, w porównaniu z grupą kontrolną, zaprezentowały wydłużony dystans biegu i długi całkowity czas biegu oraz podwyższoną masę wyznaczonego do kontroli mięśnia prostownika długiego palców i mięśnia brzuchatego łydki.
Jak się okazało, suplementacja ekstraktem z wakame zwiększała ekspresję czynnika wzmacniającego aktywność mięśniowych komórek macierzystych oraz białek kurczliwych włókien mięśniowych w wyznaczonym do kontroli mięśniu brzuchatym łydki.
W porównaniu z grupą kontrolną, we włóknach mięśniowych myszy karmionych dietą z dodatkiem ekstraktu z wakame obserwowano większe mitochondria oraz zwiększoną ekspresję genów i białek cząsteczek zaangażowanych w biogenezę mitochondriów i tlenowe procesy energetyczne, przebiegające w pracujących włóknach mięśniowych.
Suplementacja ekstraktu z undarii pierzastej zwiększyła również w testowanym mięśniu brzuchatym łydki ekspresję markerów tzw. fachowo angiogenezy, czyli tworzenia sieci naczyń krwionośnych. Co ważne, na co zwrócili szczególną uwagę autorzy badania, ekstrakt z wakame regulowały w mięśniach gryzoni w górę aktywność sirtuin – tzw. enzymów młodości, sprzyjających regeneracji włókien mięśniowych oraz wzrostowi siły mięśni i ich odporności na zmęczenie.
Jak podsumowali autorzy badania, ostatecznie suplementacja ekstraktu z undarii pierzastej przyczynia się do wzrostu biogenezy mitochondriów i rozmiarów tlenowych włókien mięśniowych oraz promocji rozwoju mięśniowych naczyń krwionośnych, co skutkuje poprawą wydolności fizycznej i przyrostem masy mięśni szkieletowych. Efekty te można przypisać, jak podkreślili autorzy, w pierwszej kolejności fukoksantynie (a na dalszym planie – hesperydynie i kwasowi kawowemu), która pozostaje głównym bioaktywnym składnikiem ekstraktów z undarii pierzastej.
Sławomir Ambroziak