Fukoksantyna zwiększa wydajność i masę i mięśni

Fukoksantyna zwiększa wydajność i masę i mięśni

Wysiłek sportowy zwiększa zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na zdecydowaną większość składników pokarmowych. Obecnie już wiemy, w świetle dzisiejszego stanu badań naukowych, że jeżeli nie pokryjemy tego zapotrzebowania, nie możemy myśleć o progresji sportowej formy. Mało tego, wiemy również, że niektóre składniki pokarmowe, przyjmowane w wyższych dawkach, wyraźnie wspomagają tempo tej progresji. Do grupy działających w ten sposób składników pokarmowych zaliczać należy m.in. barwniki karotenoidowe, czego dowiedziono swojego czasu na przykładzie astaksantyny – substancji odpowiadającej za charakterystyczną barwę mięsa łososia i pancerzy skorupiaków. Natomiast w najnowszym badaniu dotyczącym tej problematyki (Ahn, 2020) naukowcy sięgnęli po inny barwnik karotenoidowy – fukoksantynę.

Fukoksantyna to brązowy barwnik karotenoidowy z podgrupy ksantofili, pośród których znajdujemy jeszcze inne tak cenne mikroskładniki pokarmowe, jak luteina, kryptoksantyna, zeaksantyna i astaksantyna. Fukoksantyna występuje głównie w plechach wodorostów, więc dostarczamy ją do organizmu spożywając przede wszystkim azjatyckie warzywa morskie, takie jak kombu z listownicy japońskiej czy wakame z undarii pierzastej.   

We wspomnianym wyżej badaniu naukowcy wyszli właśnie z założenia, że zwyczaje żywieniowe ludzi aktywnych mogą wpływać na wydajność i masę mięśni szkieletowych. Za czołowego kandydata na pokarm sprzyjający poprawie masy i funkcji mięśni naukowcy ci uznali właśnie wakame z undarii pierzastej, przede wszystkim z uwagi na wysoką zawartość w jej plechach fukoksantyny. Dlatego też w swoim badaniu postanowili ocenić, jak silny może być wpływ ekstraktów z wakame na wytrzymałość wysiłkową i masę mięśni szkieletowych.

W tym celu karmili przez 8 tygodni myszy dietą z dodatkiem ekstraktu z wakame. Jak ustalili, myszy karmione dietą z dodatkiem ekstraktu z undarii pierzastej, w porównaniu z grupą kontrolną, zaprezentowały wydłużony dystans biegu i długi całkowity czas biegu oraz podwyższoną masę wyznaczonego do kontroli mięśnia prostownika długiego palców i mięśnia brzuchatego łydki.

Jak się okazało, suplementacja ekstraktem z wakame zwiększała ekspresję czynnika wzmacniającego aktywność mięśniowych komórek macierzystych oraz białek kurczliwych włókien mięśniowych w wyznaczonym do kontroli mięśniu brzuchatym łydki.

W porównaniu z grupą kontrolną, we włóknach mięśniowych myszy karmionych dietą z dodatkiem ekstraktu z wakame obserwowano większe mitochondria oraz zwiększoną ekspresję genów i białek cząsteczek zaangażowanych w biogenezę mitochondriów i tlenowe procesy energetyczne, przebiegające w pracujących włóknach mięśniowych.

Suplementacja ekstraktu z undarii pierzastej zwiększyła również w testowanym mięśniu brzuchatym łydki ekspresję markerów tzw. fachowo angiogenezy, czyli tworzenia sieci naczyń krwionośnych. Co ważne, na co zwrócili szczególną uwagę autorzy badania, ekstrakt z wakame regulowały w mięśniach gryzoni w górę aktywność sirtuin – tzw. enzymów młodości, sprzyjających regeneracji włókien mięśniowych oraz wzrostowi siły mięśni i ich odporności na zmęczenie.

Jak podsumowali autorzy badania, ostatecznie suplementacja ekstraktu z undarii pierzastej przyczynia się do wzrostu biogenezy mitochondriów i rozmiarów tlenowych włókien mięśniowych oraz promocji rozwoju mięśniowych naczyń krwionośnych, co skutkuje poprawą wydolności fizycznej i przyrostem masy mięśni szkieletowych. Efekty te można przypisać, jak podkreślili autorzy, w pierwszej kolejności fukoksantynie (a na dalszym planie – hesperydynie i kwasowi kawowemu), która pozostaje głównym bioaktywnym składnikiem ekstraktów z undarii pierzastej.

Sławomir Ambroziak

www.kenay.com.pl

Powiązane wpisy

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych


Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Lęk to normalna reakcja emocjonalna na zagrożenie lub potencjalne zagrożenie. Jednak gdy ta emocja jest niewłaściwa, ekstremalna i uporczywa, i nie jest proporcjonalna do natury zagrożenia, jest klasyfikowana jako patologiczna, czyli jako zaburzenie lękowe. Zaburzenia lękowe są grupą...

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!


Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

W aspekcie zdrowia najczęściej możemy spotkać się z doniesieniami na temat schorzeń, które bezpośrednio zagrażają życiu. Często zatem czytamy o zaleceniach dietetyczno-suplementacyjnych związanych ze wspieraniem zdrowia w aspekcie chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób cywilizacyjnych...

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni


Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Pieprzyca peruwiańska (Lepidium meyenii), znana szerzej jako maca lub żeń-szeń peruwiański, to jadalna dwuletnia roślina zielna z rodziny Brassicaceae, czyli spokrewniona z naszą kapustą i rzepą, która pochodzi z Ameryki Południowej a rośnie w wysokich partiach Andów peruwiańskich. Środowisko...