INJUV
INJUV – wewnętrzne odmłodzenie dla pięknej i zdrowej skóry
Kobiety są w stanie zrobić wszystko, aby zachować młody wygląd. Zarówno firmy farmaceutyczne jak i kosmetyczne zbijają majątek na ciągle rosnącym rynku dla tych poszukujących Fontanny Młodości. Zyski tych firm to miliardy dolarów każdego roku.
Przemysł suplementów diety był w tyle, aż do teraz, kiedy pojawił się Injuv® ! Jest to jedyny kwas hialuronowy (HA) dostępny w formie doustnej o niskiej masie cząsteczkowej. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom absorpcyjnym Injuv® nawilża od wewnątrz. Pomaga wygładzić widoczne zmarszczki, wspomaga stawy oraz właściwości mazi stawowej. Aktywny składnik Injuv® może również wspomagać gojenie ran, poprzez zmniejszanie blizn keloidowych. Brzmi zbyt dobrze, aby było prawdziwe? Przeczytaj do końca.
Odkrycie HA
W 1934r., Karl Meyer wyodrębnił z cieczy szklistej oka krowy wcześniej nieznany glikozaminoglikan. Różnił się on od wcześniej odkrytych glikozaminoglikanów tym, że nie zawierał siarki. Również jego rola w organizmie była wyjątkowa. Został on nazwany hialuronianem i zaczęto przeprowadzać nad nim badania. Początkowo ten nowy związek miał dwie nazwy: hialuronian odnoszący się do endogennej syntezy (in vivo) oraz kwas hialuronowy odnoszący się do badań poza organizmem ludzkim lub zwierzęcym (in vitro). Dziś hialuronian odnosi się do kwasu hialuronowego niezależnie od kontekstu.
Budowa
Glikozaminoglikany (GAG) to nierozerwalne polisacharydy o wysokiej masie cząsteczkowej zawierające powtarzające się jednostki dwucukrowe (kwas D-glukuronowy oraz
N-acetyloglukozaminę). HA w naturalnej formie waży od 1,2 – 1,5 mln daltonów. Dzięki temu ma wysoką lepkość oraz wspaniałe właściwości nawilżające organizm. Pozostałe glikozaminoglikany występujące w organizmie to siarczan chondroityny, siarczan keratanu, siarczan dermatanu oraz siarczan heparanu.
Położenie
Nie łatwo było wykryć kwas hialuronowy zanim nauka się rozwinęła. Teraz wiadomo, że HA jest elementem składowym macierzy zewnątrzkomórkowej (ECM).
Macierz zewnątrzkomórkowa (ECM)
Substancje tworzące ECM są wytwarzane w komórkach, a następnie wydzielane do przestrzeni zewnątrzkomórkowej. ECM składa się z białek oraz proteoglikanów, które w połączeniu z HA zatrzymują znaczne ilości wody w ECM. Macierz ta znajduje się w skórze, tkance łącznej oraz chrzęstnej.
Proteoglikany
Są to makrocząsteczki występujące w całym organizmie. Składaj się one z wielu glikozaminoglikanów oraz białek z których powstaje nowy związek o charakterystycznych właściwościach. Proteoglikany występują przeważnie w tkance łącznej oraz chrzęstnej będącej wyspecjalizowaną formą tkanki łącznej, która z kolei wspomaga i łączy inne tkanki oraz organy.
Tkanka chrzęstna
W organizmie najwięcej jest chrząstki szklistej. Ma ona wspomagać strukturę organizmu, a także jego elastyczność. Proteoglikany w chrząstce szklistej mają kształt szczotki do butelek, gdzie HA stanowi jej rdzeń. Bez tego rdzenia proteoglikany rozpadną się, a stan chrząstki ulega pogorszeniu.
Chrząstka nie zawiera naczyń krwionośnych i nie otrzymuje niezbędnych składników odżywczych z krwi. Pobiera je natomiast z mazi stawowej.
Maź stawowa
Jest ona wytwarzana przez błonę maziową i wydzielana do przestrzeni pozakomórkowej. Ma ona działać jako substancja nawilżająca stawy ze względu na swoje położenie w jamach stawów. Dostarcza ona również składniki odżywcze stawom i otaczającej je chrząstce, a także usuwa metaboliczne odpady wytworzone przez tę chrząstkę.
Przeważającym glikozaminoglikanem występującym w mazi stawowej jest kwas hialuronowy. Bez właściwego stężenia tego kwasu, maź traci swoje właściwości, stawy nie są chronione, a chrząstka nie dostaje odpowiednich składników odżywczych.
Czym jest Injuv® ?
Pierwszym surowcem z którego pochodził HA w Injuv® były grzebienie kogutów. Przez ponad 20 lat były one stosowane jako źródło kwasu hialuronowego. Ludzie najlepiej znają HA w formie zastrzyków, ponieważ w takiej formie był najczęściej stosowany przez lekarzy do zapobiegania bólu oraz jako lek na chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych. Cieszy się on powodzeniem ze względu na swoją naturalną lepkość oraz zdolność przenikania do macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej.
Dodatkową jego zaletą są wyniki badań klinicznych podające, że czysty HA w formie zastrzyków nie posiada ani humoralnej ani komórkowej odpowiedzi immunologicznej. Innymi słowy, nie występuje odpowiedź alergiczna.
W Europie, kwas hialuronowy jest stosowany w zastrzykach do poprawiania konturów twarzy, a także spłycenia zmarszczek. Ponadto, poprawia on wygląd blizn.
HA podawany doustnie różni się od tego podawanego w zastrzykach. Właściwości dzięki którym HA w zastrzykach jest tak skuteczny sprawiają, że nie może on być wchłaniany w postaci kapsułek. Wchłanianie to pobieranie substancji do i przez komórki. W przypadku HA musi on być w stanie przeniknąć przez komórki nabłonkowe jelita cienkiego zanim przedostanie się do krwioobiegu, a następnie do organów. W naturalnej formie, przez swój ciężar cząsteczkowy HA nie może on być wchłaniany w postaci doustnej.Naukowcy stanęli przed dylematem. Wiedząc, że HA jest niezbędny dla dobrego stanu macierzy zewnątrzkomórkowej, mazi stawowej, skóry, chrząstki oraz jedną z głównych substancji dla właściwego leczenia blizn – co należy zrobić, aby jego forma była lepiej wchłaniana.
Odpowiedz znaleziono w Japonii. HA podano działaniu enzymatycznemu, aby wytworzyć polimery. Cały proces został opatentowany w Japonii (nr patentu 2971860) oraz jest on stosowany jedynie w przypadku Injuv® . Początkowy materiał waży od 1,2 – 1,5 mln daltonów, a polimery ważą 5 000 daltonów. Jak podają potwierdzone badania oraz dane farmakologiczne, HA o niskim ciężarze cząsteczkowym może zostać wchłonięty przez jelito cienkie.
HA, starzenie się oraz skóra
50% kwasu hialuronowego występującego w skórze jest umiejscowione w ECM oraz tkance łącznej. Istnieją dwa nurty myślowe jeśli chodzi o starzenie się i HA. Jeden podaje, że synteza HA spada wraz z wiekiem. Z kolei ten drugi podaje, że można zmierzyć zmiany zachodzące w skórze, ponieważ poziom HA wzrasta w niższych warstwach skóry właściwej, podczas gdy wyższe warstwy naskórka wykazują równomierny spadek. Niezależnie od teorii, wynik jest taki sam. Bez właściwego poziomu HA w wyższych warstwach naskórka, skóra wygląda szaro i jest pomarszczona.
Injuv® oraz skóra
Przeprowadzono wiele badań nad kwasem retinowym oraz glikolowym, stosowanych do leczenie poważnych stanów trądzikowych oraz fotostarzenia się skóry (wywołanego przez słońce) u dorosłych. Kwas retinowy to jedna z postaci wit.A, a jego niski poziom w naskórku prowadzi do nadmiernego rogowacenia oraz uszkodzenia rogówkowej warstwy skóry. Do leczenia tego typu schorzeń często stosowano retinoidy.
Według licznych analiz tkanka naskórka poddana działaniu kwasem retinowym pobudziła syntezę HA. Nie zaszły żadne zmiany w pozostałych glikozaminoglikanach w naskórku. Poziom HA pozostał wyższy w ciągu 5 dni po zaprzestaniu podawania kwasu retinowego.
Kwas glikolowy, zwany również AHA (alfa-hydroksykwasem) jest stosowany do leczenia zaburzeń rogowacenia skóry. Keratyna to główny składnik naskórka. Keratynocyty to komórki skórne, które przemieszczają się z niższej warstwy naskórka (stratum basale – warstwy podstawnej) do górnej warstwy (stratum corneum – warstwy rogowej) gdzie dochodzi do rogowacenia. Ostatni etap to śmierć komórki.
Przeprowadzono badanie in vivo z udziałem kobiet. Jedno przedramię poddano działaniu tylko 20% roztworowi kwasu glikolowego, a na drugiej sam roztwór. Zmierzono stężenie HA w naskórku poprzez barwienie. Na przedramieniu gdzie nałożono kwas glikolowy wystąpiło dwukrotnie silniejsze barwienie lub wzrost o 180%.
Jak podają wyniki badań przeprowadzonych na przedramionach kobiet poddanych działaniu roztworem kwasu glikolowego dwa razy dziennie przez 3 miesiące wystąpiła zwiększona grubość naskórka oraz wybarwienie skórne HA. Zmiany te mogą prowadzić do przemian w wyglądzie, utkaniu tkanki oraz jej funkcjonowaniu.
Kwasy retinowy oraz glikolowy od lat są stosowane przez dermatologów mając pozytywny wpływ na trądzik oraz uszkodzenia skórne spowodowane przez długotrwały kontakt ze słońcem. Skuteczność tych produktów farmakologicznych jest uzależniona od wzrostu HA w warstwach naskórka.
Injuv® jest wchłaniany od wewnątrz. Po przedostaniu się do jelita cienkiego, przemieszcza się krwioobiegiem do macierzy zewnątrzkomórkowej skóry, ze skóry właściwej do naskórka. Przy odpowiednim stężeniu HA w ECM skóry, keratynocyty przetrwają dłużej co prowadzi do młodszego wyglądu skóry.
Injuv® oraz blizny keloidowe
We wczesnych etapach typowego zabliźniania się ran pojawia się wysoki poziom kwasu hialuronowego. HA ma zdolność zatrzymywania dużych ilości wody, a tym samym otwierania przestrzeni komórkowych oraz umożliwiania namnażania się komórek, przemieszczania się ich oraz innego stadium komórkowego.
Gojenie ran skóry płodu było szczegółowo badane, a wyniki zakładają, że bardzo wysokie poziomy HA prowadzące do bezbliznowego leczenia są skutkiem hamowania funkcji płytkowych, agregacji (zlepiania się) oraz uwolnienia cytokin.
Blizna keloidowa jest wyraźnie przerośnięta, o nieregularnym kształcie, która stopniowo powiększa się wraz z wysokim wskaźnikiem syntezy kolagenu. Keloidami były również określane łagodne nowotwory skóry. Blizny te są szpecące oraz kłopotliwe pod względem estetycznym.
Badanie in vitro przeprowadzone na University of California w San Francisco wyraźnie wykazało różnice poziomu HA w komórkach pochodzących z keloidów, zdrową skórą, a fibroblastami blizn. Komórki pochodzące z keloidów wykazały znacznie niższy poziom HA. Prowadzi to do rozpoczęcia się różnicowania się komórek oraz odkładania się kolagenu. Nieprawidłowość HA jest widoczna zarówno w naskórku jak i skórze właściwej keloidu.
Zwrócie uwagę na gojenie się szwów, spłaszczenie się blizny oraz zmniejszenie zaczerwienia po ok. 4 miesiącach stosowania suplementacji Injuv® .
42 letni mężczyzna z guzem wewnętrznej części ramienia usuniętym chirurgicznie. Około 10 tygodni po operacji (73 dni) zaczął on przyjmować Injuv® (6 kapsułek/dziennie).
Wnioski
Injuv® jest jedynym kwasem hialuronowym o niskim ciężarze cząsteczkowym, który został poddany testom laboratoryjnym w celu potwierdzenia jego właściwości absorpcyjnych. Może on pomóc w usuwaniu widocznych zmarszczek, poprawianiu wyglądu blizn oraz wzmacnianiu właściwości mazi stawowej oraz zdrowego stanu stawów. Ponadto Injuv® nawilża od wewnątrz.
Tłumaczenie na język polski na podstawie opracowania producenta SOFT GEL USA
Źródła:
Bernstein, E.F., Lee, J., Brown, D.B., Yu, R., & Van Scott, E. (2001).
Glycolic acid treatment increases Type I collagen mRNAand hyaluronic acid content of human skin. Dermatologic Surgery, 27, 429-433.
Manna, F., Dentini, M. Desideri, P., De Pita, O., Mortilla, E., & Maras, B. (1999). Comparative chemical evaluation of two commercially available derivates of hyaluronic acid (Hyalform® from rooster combs and Restylane® from streptococcus) used for soft tissue augmentation. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 13, 183-192.
Meyer, L.J.M., Russell, S.B., Russell, J.D., Trupin, J.S., Egbert, B.M., Shuster, S., & Stern, R. (2000). Reduced hyaluronan in keloid tissue and cultured fibroblasts. Journal of Investigative
Dermatology, 114, 953-959.
Meyer, L.J.M., & Stern, R. (1994). Age-dependent changes in hyaluronan in human skin. Journal of Investigative Dermatology, 102, 385-389.
Sakai, S., Yasuda, R., Sayo, T., Ishikawa, O. & Inoue, S. (2000). Hyaluronan exists in the normal stratum corneum. Journal of Investigative Dermatology, 114, 1184-1187.
Tammi, R., Ripellino, J.A., Margolis, R.U., Maibach, H I., & Tammi, M. (1989). Hyaluronate accumulation in human epidermis treated with retinoic acid in skin organ culture. Journal of
Investigative Dermatology, 92, 326-332.