Jaka dawka wit. D jest konieczna, aby zapobiegać nowotworom ?

Jaka dawka wit. D jest konieczna, aby zapobiegać nowotworom ?

Jaka dawka wit.D jest konieczna, aby zapobiegać nowotworom?
Autor: dr Mercola, 10 marzec 2011

Badacze odkryli, że dzienne spożycie wit. D przez osoby dorosłe w dawce 4.000-8.000 j.m. jest konieczne, aby zmniejszyć o połowę ryzyko nowotworu piersi, okrężnicy, stwardnienia rozsianego oraz cukrzycy typu 1. Choć komitet Instytutu Medycyny podaje, że bezpieczna dawka wynosi 4.000 j.m. dziennie, zalecana przez nich minimalna dawka wynosi tylko 600 j.m. dziennie. Jak podaje badanie w piśmie Anticancer Research:
“Dawka 9.600 j.m. dziennie spowodowała, że u 97,5% ludzi poziom 25(OH)D w surowicy krwi wyniósł co najmniej 40 ng/ml … Dawka wit.D do 40.000 j.m. dziennie nie będzie toksyczna dla organizmu.”
Inne badanie podaje, że dziewczynki w młodszym wieku szkolnym mają zimą większe zapotrzebowanie na wit.D dla zachowania zdrowych kości. Badanie wskazuje, że powinny one spożywać ok 750 j.m. wit.D dziennie, aby mieć zdrowe kości. Jest to większa dawka od zalecanej przez Amerykański Instytut Medycyny, która wynosi 600 j.m. dziennie.

Reuters podaje:
“Smarowanie się preparatami, które blokują promienie słoneczne oraz spędzanie większości dnia w pomieszczeniach zmniejsza ilość wit.D jaką otrzymujemy podczas ekspozycji na słonce.”
Uwagi dr Mercoli:

Najnowsze badanie potwierdza, to co powtarzam od dłuższego czasu tj., że Amerykanie nie przyjmują odpowiedniej ilości wit.D dla zdrowych kości, co stanowi zbyt mało, aby walczyć z chorobami, których ryzyko witamina D zmniejsza o połowę. Byłem jednym z pierwszych, który otwarcie mówił o podnoszeniu poziomu wit.D. Nowe badanie potwierdza, że terapeutyczna dawka do 40.000 j.m. dziennie nie ma najprawdopodobniej toksycznego wpływu na organizm. Wiem z doświadczenia, że wiele osób martwi się, że przyjmuje dawki większe niż 1.000 do 2.000 j.m. dziennie. Niestety większość dorosłych bez ekspozycji na słońce potrzebuje 6-8 000 j.m. wit.D dziennie, aby zachować jej prawidłowy poziom.  Wcześniejsze badania wykazały, że optymalizacja poziomu wit.D może pomóc zapobiegać co najmniej 16 różnym nowotworom m.in. trzustki, płuc, jajników, prostaty i skóry.

Trzy najważniejsze kwestie dot. wit.D to:

  1. Najlepszym źródłem tej witaminy jest ekspozycja na słońce, bez stosowania preparatów blokujących promienie słoneczne, aż skóra zmieni kolor na lekko różowy. Choć nie zawsze jest to możliwe ze względu na pory roku i miejsce zamieszkania (oraz kolor skóry) należy o tym pamiętać. Można przyjmować suplementy wit.D zimą w miejscach, gdzie nie ma szans na bezpieczną ekspozycję na słońce.
  2. Kiedy zdecydujesz się na suplement z wit.D powinna to być naturalna wit.D3. Nie stosuj syntetycznej i gorszej jakościowo wit.D2, którą przeważnie zapisują lekarze.
  3. Badaj stężenie wit.D we krwi! Jedynym sposobem na określenie prawidłowej dawki jest badanie krwi, ponieważ liczne czynniki mają wpływ na poziom wit.D. Polecam w USA Lab Corp. Jeśli korzystasz z Quest, wynik należy podzielić przez 1,3. Zrobienie właściwego testu to pierwszy krok w całym procesie, ponieważ istnieją DWA testy na wit.D: 1,25(OH)D i 25(OH)D.

Lekarz powinien zlecić badanie na 25(OH)D, która jest lepszym markerem ogólnego stężenie wit.D. Ma on również mocny związek z ogólnym stanem zdrowia.

Co to jest wit.D?
Wit.D to hormon steroidowy, który wpływa praktycznie na każdą komórkę w organizmie oraz jest to najsilniejsza substancja występującą w naturze, która zwalcza raka. Receptory, które odpowiadają na wit.D występują prawie w każdej komórce, od kości po mózg. Organizm może przekształcić wit.D w kalcytriol. Jest on następnie stosowany do naprawy uszkodzeń m.in. wywołanych przez komórki rakowe. Według dr Cedrica Garlanda, profesora medycyny rodzinnej i zapobiegawczej na UC San Diego School of Medicine zbadano teorie łączące wit. D oraz pewne nowotwory i potwierdzono je w ponad 200 badaniach epidemiologicznych, a także oparto na podstawie ponad 2.500 badań laboratoryjnych.  Dr Garland jest wielce szanowany jako główny epidemiolog badający wit. D i jej wpływ na zdrowie. Prowadził  jedne z ostatnich badań nad wit. D w zapobieganiu nowotworów oraz przedstawił nową hipotezę dot. rozwoju nowotworu, zwaną DINOMIT – opartą na utracie zdolności komórek rakowych do łączenia się.

Dziewczynki w młodszym wieku szkolnym i wit.D
W jednym z powyższych badań, Kevin Cashman, dyrektor School of Food and Nutritional Sciences przy University College w Irlandii, wykazano, że nastoletnie dziewczęta potrzebują ok. 750 j.m. wit.D dziennie dla zdrowych kości. Należy pamiętać, że najniższy wymagany poziom wit.D jest konieczny dla wzrostu kości. Znacznie wyższy poziom  jest niezbędny, aby korzystnie wpływać na leczenie nowotworów, chorób serca i innych schorzeń.
Według dr Stevena Abramsa, prof. pediatrii na Baylor College of Medicine w Houston:
“Oznacza to, że poniżej tego poziomu istnieje ryzyko nie zaspokajania potrzeb zdrowych kości.”
Czy dawka 750 j.m. dziennie naprawdę wystarczy, aby zaspokoić potrzeby organizmu w okresie wzrostu?

Moje zalecenia dot. dawki wit.D
Kiedy nie ma możliwości korzystania z bezpiecznej ekspozycji na słońce, nowe badanie wspomniane wcześniej wskazuje, że średnia, skuteczna dawka wit.D, która walczy z chorobą u uczestników badania wynosi 9.600 j.m. dziennie. Jest to znacznie wyższa dawka od aktualnie zalecanej przez rząd oraz mnie. Przy takie dawce poziom wit.D we krwi uczestników badania wyniósł jedynie 40 ng/ml, a nawet nie 60 ng/ml (wartość ta wg mnie jest konieczna do optymalnej walki z chorobami). Najlepiej jest przyjmować wit.D poprzez ekspozycję na słońce. Jednak należy wiedzieć, że zapotrzebowanie na ekspozycję zależy od kilku czynników tj. kolor skory, miejsce zamieszkania (również położenie geograficzne), wiek oraz porę roku.

Powyższe badanie wskazuje, że dzienne spożycie wit.D przed osoby dorosłe w dawce 4.000-8.000 j.m. jest konieczne, aby zmniejszyć o połowę ryzyko nowotworu piersi, okrężnicy, stwardnienia rozsianego oraz cukrzycy typu 1. Choć zalecenia wskazują jakie jest zapotrzebowanie większości ludzi, jednak nie odnoszą się do wszystkich jednakowo. Np. im jaśniejsza karnacja, tym więcej wit.D wytworzy organizm z ekspozycji na słońce; a im bliżej mieszkasz równika, tym więcej wit.D wyprodukuje skóra.
Trudno jest określić dokładnie ile wit.D organizm jest w stanie naturalnie wytworzyć. Musisz sam badać jej poziom, ponieważ jest to naprawdę jedna z najsilniejszych witamin, a której deficyt występuje u większości ludzi. Jedynym sposobem na optymalizację poziomu wit.D jest zrobienie testu na 25 OH D, a następnie przyjmowanie suplementu w dawce 5.000-40.000 j.m. Konieczne jest kolejne badanie krwi po kilku miesiącach suplementacji. Jak podaje badanie pt: “Dawki przyjmowanej wit.D i stężenie 25-hydroksywitaminy D we krwi mają związek z zapobieganiem nowotworów.” („Vitamin D Supplement Doses and Serum 25-Hydroxyvitamin D in the Range Associated with Cancer Prevention”):
“Badania wskazują, że spożycie wit.D w dawkach 1.100 to 4.000 j.m. dziennie oraz stężenie 25-hydroksywitaminy D we krwi wynoszące 60-80 ng/ml mogą zmniejszyć ryzyko raka. Przy dawce 1.000 j.m. dziennie nastąpi następujący wzrost: o 10 ng/ml przy 10 ng/ml; tylko o 8 ng/ml przy 30 ng/ml; tylko o 5 ng/ml przy 50 ng/ml.”

Wskazuje to, że po osiągnięciu poziomu 30ng/ml stężenie wit.D we krwi wzrasta wolniej przy każdym zwiększeniu dawki witaminy o 1.000 j.m. Dlatego dawki zbliżające się do 10.000 j.m. mogą być konieczne, aby zwalczać raka u ludzi u których poziom wit.D już jest niski. Dzieciom poniżej 5 r. ż. zalecam dawkę 70 j.m. na 1kg wagi ciała dziennie, a kobietom ciężarnym 5.000 to 10.000 j.m. dziennie. Powtarzam, że nie istnieje „odpowiednia” dawka i należy indywidulanie zbadać stężenie wit.D we krwi. Nie zalecam również dawki większej od 40.000 j.m. dziennie, zwłaszcza bez wcześniejszego zbadania poziomu wit.D we krwi.

Optymalny poziom wit.D: wyjaśnienie
“Typowy” poziom 25-hydroksywitaminy D wynosi 20-56 ng/ml. Jak wspomniałem wcześniej stanowi tak naprawdę deficyt tej witaminy. Poziom wit.D nie powinien być niższy niż 32 ng/ml, a wartość poniżej 20 ng/ml jest uważana za poważny niedobór, zwiększający ryzyko raka i chorób autoimmunologicznych m.in. stwardnienia rozsianego i reumatoidalnego zapalenia stawów.

OPTYMALNA wartość wynosi 50-65 ng/ml, a dla osób chorych powinna ona wynosić 60-85 ng/ml. Pamiętaj, że jeśli przebywasz na słońcu prawie codziennie (twoja skóra jest wystawiona na słońce) i nie przyjmujesz żadnego suplementu wit.D, jej poziom powinien wynosić ok. 100 ng/ml.

Dotyczy to każdego: dzieci, nastolatków, dorosłych i osób starszych.

Utrzymywanie tego poziomu, a nawet dążenie do wyższych wartości przyniesie korzystne działanie ochronne. Regularne badania pozwolą na utrzymanie odpowiedniego stężenia we krwi. Na początek należy badać się 2-4 razy do roku i odpowiednio dopasowywać dawkę przyjmowanej wit.D.

Astaksantyna to wewnętrzna ochrona przed słońcem
Zbyt duża ekspozycja na słonce może stanowić problem podobnie jak zbyt mała. Jednak unikaj za wszelką cenę produktów z filtrem ochronnym, gdyż zawarte w nich szkodliwe substancje chemiczne dostają się do krwi. Może to stanowić potencjalne ryzyko dla zdrowia znacznie przewyższające korzystne działanie tj. blokowanie korzystnych promieni UVB.

Astaksantyna ostatnio jest na pierwszym miejscu jako “super substancja odżywcza”. Ponadto skupiają się na niej coraz liczniejsze badania naukowe. Naukowcy zainteresowali się tym, że astaksantyna może chronić skórę przed słońcem, przez co zmniejsza oznaki starzenia się.

Firma Cyanotech Corporation sfinansowała badanie przeprowadzone przez niezależny ośrodek badawczy, który zbadał odporność skóry na promienie UVA i UVB, przed i po suplementacji astaksantyny. Wyniki badania wskazują, że zaledwie w ciągu 2 tygodni przyjmowania 4 mg astaksantyny dziennie, u badanych wydłużył się czas zaczerwienienia skóry po ekspozycji na promienie UVB. Badania na zwierzętach również wskazują, że astaksantyna działa jak wewnętrzny filtr ochronny przed słońcem.

Poniżej przykłady takich badań:

  • W 1995r. nieowłosionym myszom podawano astaksantynę, beta-karoten oraz retinol przez 4 miesiące. Po naświetleniu, sama astaksantyna lub w połączeniu z retinolem miała znaczny wpływ na zapobieganie fotostarzenia się skóry (wg. markerów uszkodzeń skóry.)
  • W badaniu z 1998r. przeprowadzonym na szczurach wykazano, że astaksantyna jest 100 razy silniejsza od beta-karotenu i 1000 razy od luteiny w zapobieganiu stresu oksydacyjnego wywołanego promieniami UVA.

Czasopismo „Journal of Dermatological Science” opublikowało badanie z 2002r. wskazujące, że astaksantyna może chronić przed zmianami w DNA u ludzi wywołanymi przez ekspozycję na promienie UVA. Dlatego należy rozważyć suplementację astaksantyny, aby zwiększyć zdolność organizmu do walki z uszkodzeniami wywołanymi przez słońce podczas bezpiecznej ekspozycji na światło słoneczne w celu optymalizacji poziomu wit.D w organizmie. Astaksantyna jest z pewnością lepszą ochroną niż ogólnie dostępne preparaty z filtrem ochronnym, których sam nie polecam.

Jak można inaczej poprawić stężenie wit.D
Najlepiej jest zbadać poziom wit.D w organizmie co pozwoli w pełni wykorzystać jej właściwości przeciwnowotworowe i ochronne przed chorobami. Dobrym rozwiązaniem jest bezpieczna ekspozycja na słońce każdego dnia. Inne sposoby pozwalające zwiększyć poziom wit.D i tym samym chroniące przed uszkodzeniami wywołanymi przez słonce to:

  • Jeśli dużo czasu przebywasz na słońcu, zakładaj cienkie ubrania, które ochronią skórę lub stosuj bezpieczne, naturalne preparaty ochronne z filtrem. Upewnij się, że nie zawierają substancji pochodzących z nafty (znajdziesz je zapewne w lokalnym sklepie).
  • Innym doskonałym źródłem informacji jest raport Environmental Working Group (EWG) „Skin Deep Report,” przedstawiający marki preparatów ochronnych z filtrem bez substancji toksycznych.
  • W mojej książce „Dark Deception” znajdziesz znacznie więcej informacji na temat wit.D i światła słonecznego.
  • Jedz pokarmy o dużej zawartości wit.D m.in. świeżego łososia, sardynki, krewetki, surowe jajka i pij niepasteryzowane mleko.
  • Kiedy nie masz możliwości korzystać z ekspozycji na słońce wybierz bezpieczne łóżko do opalania.

W jednym z moich poprzednich artykułów znajdziesz pełną listę źródeł wit.D. Natomiast dziewczynki w młodszym wieku szkolnym potrzebują więcej wit.D niż było wcześniej zalecane ze względu na wzrost kości.

Powiązane wpisy

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych


Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Lęk to normalna reakcja emocjonalna na zagrożenie lub potencjalne zagrożenie. Jednak gdy ta emocja jest niewłaściwa, ekstremalna i uporczywa, i nie jest proporcjonalna do natury zagrożenia, jest klasyfikowana jako patologiczna, czyli jako zaburzenie lękowe. Zaburzenia lękowe są grupą...

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni


Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Pieprzyca peruwiańska (Lepidium meyenii), znana szerzej jako maca lub żeń-szeń peruwiański, to jadalna dwuletnia roślina zielna z rodziny Brassicaceae, czyli spokrewniona z naszą kapustą i rzepą, która pochodzi z Ameryki Południowej a rośnie w wysokich partiach Andów peruwiańskich. Środowisko...

Kurkumina antydepresantem

Kurkumina antydepresantem


Kurkumina antydepresantem

Jak dowiadujemy się z najaktualniejszej publikacji naukowej (Ramaholimihaso, 2020), dotyczącej wykorzystania kurkuminy w walce z depresją, zaburzenia depresyjne są najczęstszymi zaburzeniami psychicznymi u ludzi. W 2017 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że rzeczywiście depresja jest...