Który związek jest najlepszym prekursorem NAD+: NMN, NR, NA czy Trp?

Który związek jest najlepszym prekursorem NAD+: NMN, NR, NA czy Trp?

Bez wątpienia mononukleotyd nikotynamidu (NMN) i rybozyd nikotynamidowy (NR) są najlepszymi prekursorami dinukleotydu nikotynamido-adeninowego. Podobne działanie wykazują również kwas nikotynowy (NA), nikotynamid (Nam) i tryptofan (Trp).  [1] Wszystkie ww. związki oprócz tryptofanu są pochodnymi witaminy B3.

Tryptofan należy do grupy aminokwasów i występuje w różnych rodzajach pokarmów. Związek ten musi pokonać najbardziej złożony szlak przemian zanim przekształci się w NAD+. Dlatego uważa się, że jest to najmniej skuteczny prekursor NAD+.

Na poziom NAD+ w organizmie wpływają 3 niezależne szlaki przemian [2]:

  • szlak przemian wg. Preissa i Handlera (NA z diety do NAD+)
  • synteza de novo (tryptofanu do NAD+)
  • szlak ratunkowy (NR, NMN do NAD+)

W badaniu z 2016 r. przeprowadzonym na myszach nad bezpieczeństwem i biodostępnością NR (rybozydu nikotynamidowego) zbadano 3 związki będące prekursorami NR i NA. Badacze doszli do wniosku, że NR występował w największym stężeniu spośród wszystkich związków wpływających na podwyższenie poziomu NAD+ w organizmie [3].

Dr David Sinclair, profesor z Harvard Medical School, który promuje resweratrol i jego działanie przeciwstarzeniowe, poleca również NMN.

Który związek jest lepszym prekursorem NAD+: NMN czy NR?

Ani NR, ani NMN nigdy nie były wcześniej porównywane w badaniach klinicznych pod kątem produkcji NAD+ i wykorzystywania zasobów energii do jego produkcji. Dlatego dokonamy porównania obu związków w kilku kategoriach:

Dostępnych jest więcej produktów z NMN niż z NR

Na Amazonie można znaleźć ponad 180 suplementów NMN od ponad 30 dostawców i liczba ich ciągle rośnie. Z kolei z rybozydem nikotynamidowym NR dostępne są tylko dwa produkty: Niagen lub Tru Niagen (chlorek rybozydu nikotynamidu).

Produkty NMN są dostępne w formie proszku, tabletek, kapsułek czy spraju w przeciwieństwie do rybozydu nikotynamidowego.

Wyłącznym producentem NR jest firma Chromadex

Cząsteczka NMN wykazuje skuteczniejsze działanie w porównaniu z NR (rybozydem nikotynamidowym)

Bezpośrednim prekursorem NAD+ jest NMN, który z łatwością jest przekształcany za pośrednictwem enzymu NMNAT.
Natomiast NR nie jest bezpośrednim prekursorem NAD+ i musi pokonać różne etapy, aby doprowadzić do syntezy NAD+:

(i) w pierwszej kolejności NR musi zostać przekształcony w NMN w procesie fosforylacji, a następnie w NAD+, lub

(ii) NR musi pokonać 5-etapowy szlak przemian (NR → Nam → NAMN+ → NAAD+ → NAD+) [4]

Jednak drugi rodzaj etapu przemian jest problematyczny z powodu syntezy de novo. Oznacza to, że niezależnie od ilości przyjmowanego tryptofanu lub witaminy B3 w różnych formach poziom NAD+ pozostanie wyjściowy.

Suplementacja NMN lub NR umożliwia syntezę NAD+ za pośrednictwem szlaku ratunkowego. W rezultacie poziom NAD+ jest znacznie wyższy niż początkowy. Z uwagi na to, że NR najpierw musi zostać przekształcony do NMN, a dopiero później w NAD+, uważa się, że NMN może skuteczniej podwyższyć poziom NAD+ w organizmie.

Unikalny system transportu dostępny tylko dla NMN

NMN jest bezpośrednim prekursorem NAD+ i może być skutecznie wykorzystywany przez komórki.

Nowo odkryty gen transportujący SLC12A8 sprawia, że NMN bezpośrednio wnika do komórek bez konieczności wcześniejszego przekształcenia do NR (rybozydu nikotynamidowego).[5] Oznacza to, że  w przeciwieństwie do NR, NMN charakteryzuje bezpośredni system transportu do komórek. Dlatego uzasadnione jest stwierdzenie, że NMN jest skuteczniejszym i bardziej zaawansowanym związkiem wpływającym na syntezę NAD niż NR. Badania wykazały, że kiedy poziom NAD+ spada komórki aktywują więcej transporterów SLC12A8 umożliwiając lepszą absorpcję NMN z krwiobiegu. Ekspresja genu SLC12A8 zachodzi w wielu tkankach, głównie w jelicie cienkim, gdzie NMN jest wchłaniany zaledwie w 2-3 minuty, a następnie przekształcany do NAD+ w ciągu 10-30 minut (wyniki badania na myszach).

NMN jest bardziej stabilny w porównaniu z NR

Badania na myszach i ludziach wykazały, że NR jest bardzo niestabilny, szybko rozpada się na witaminę B3 i nie jest w stanie podwyższyć poziomu NAD+.[6]

Natomiast NMN charakteryzuje się wysoką stabilnością i znacznie podwyższa poziom NAD+ w organizmie. Co więcej, NMN jest bardziej stabilny pod względem chemicznym i fizycznym w porównaniu z NR dzięki czemu może powstać więcej NAD.

NMN jest bardziej biodostępny niż NR

Badanie na myszach wykazało, że NMN jest wchłaniany w jelicie, a już po 2-3 minutach przenika do krwi. W ciągu 15 minut NMN zostaje całkowicie wchłonięty do komórek i następnie przekształcony w NAD+.[7]

Natomiast stężenie NMN u myszy, którym podano NR zauważalnie wzrosło ok.3-4 godziny po podaniu, a po prawie 8 godzinach poziom NAD+ we krwi wzrósł prawie trzykrotnie.[3]

Podobnie w badaniu na ludziach wykazano, że po podaniu NR w dawce 1000 mg jego poziom we krwi podniósł się po 3 godzinach. [8] Może to oznaczać, że NR wchłania się w jelicie w ciągu 2-3 godzin lub rozpada się do nikotynamidu zanim zostanie przekształcony w NMN. Można wnioskować, że NMN jest wchłaniany w jelicie w ciągu kilku minut, natomiast NR ok. 3 godzin.

Jedynie NMN w dawce 200 mg poprawia kondycję fizyczną

David Sinclair w wywiadzie z dr Rhondą Patrick wymienia  zalety NMN i porównuje go z NR. Podaje on, że tylko NMN w dawce 200 mg poprawił kondycję fizyczną w porównaniu z NR w tej samej dawce.

W wywiadzie wspomina Matta Kaeberleina, który pracuje nad procesami starzenia się u psów. Porównując NR i NMN, Matt doszedł do wniosku, że tylko NMN korzystnie wpływał na mitochondrialne choroby u psów, które wymagały wyższego poziomu NAD.

Badanie na myszach wykazało, że doustna suplementacja NR (w dawce 200 mg /kg masy ciała) jedynie podwyższyła poziom NAD+ w wątrobie, a nie mięśniach.[9]

Inne badanie na myszach opublikowane w 2016 r. w czasopiśmie Journal of the International Society of Sports Nutrition pokazało, że rybozyd nikotynamidu zmniejsza wydajność fizyczną u szczurów o 35%.[10]

Wykazano również, że tylko NMN poprawia sprawność fizyczną o 60% (czas na bieżni) i wydajność fizyczną do poziomu występującego u młodych myszy.[6]

NMN wykazuje bardziej korzystne działanie niż NR

Jedynie NMN wykazuje korzystny wpływ na myszy w badaniach w porównaniu z NR.

W badaniu nad chorobą Friedreicha (rzadką chorobą serca występującą u dzieci) wykazano korzystny wpływ NMN, natomiast leczenie z wykorzystaniem NR nie przyniosło żadnego efektu.[7]

U myszy będących modelem choroby Alzheimera podskórne podanie NMN zmniejszyło produkcję blaszek beta-amyloidu. Uważa się, że przyczyną choroby Alzheimera jest gromadzenie się złogów beta-amyloidu. NMN zmniejsza powstawanie tych złogów białkowych, natomiast NR nie wykazuje takiego działania[11].Chociaż rybozyd nikotynamidowy zmniejszył stan zapalny tkanki nerwowej, zahamował śmierć komórek hipokampa i poprawił funkcje poznawcze, nie wpłynął na zmniejszenie produkcji blaszek beta-amyloidu.

 

Powiązane wpisy

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych


Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Lęk to normalna reakcja emocjonalna na zagrożenie lub potencjalne zagrożenie. Jednak gdy ta emocja jest niewłaściwa, ekstremalna i uporczywa, i nie jest proporcjonalna do natury zagrożenia, jest klasyfikowana jako patologiczna, czyli jako zaburzenie lękowe. Zaburzenia lękowe są grupą...

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!


Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

W aspekcie zdrowia najczęściej możemy spotkać się z doniesieniami na temat schorzeń, które bezpośrednio zagrażają życiu. Często zatem czytamy o zaleceniach dietetyczno-suplementacyjnych związanych ze wspieraniem zdrowia w aspekcie chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób cywilizacyjnych...

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni


Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Pieprzyca peruwiańska (Lepidium meyenii), znana szerzej jako maca lub żeń-szeń peruwiański, to jadalna dwuletnia roślina zielna z rodziny Brassicaceae, czyli spokrewniona z naszą kapustą i rzepą, która pochodzi z Ameryki Południowej a rośnie w wysokich partiach Andów peruwiańskich. Środowisko...