Kwasy omega-3
Kwasy omega-3 mogą drastycznie zmniejszyć czynnik ryzyka chorób serca
Autor: Stephen Daniells, 29 kwiecień 2011
Nowa metaanaliza danych naukowych podaje, że suplementy kwasów tłuszczowych omega-3 mają związek z niższym poziomem aminokwasu – homocysteiny, która z kolei ma związek z większym ryzykiem chorób serca i demencji.
Dane pochodzące z 11 badań z udziałem 720 osób, którzy przyjmowali omega-3 w dawkach od 0,2g do 6g dziennie. Wskazują, że suplementacja omega-3 ma związek z mniejszym stężeniem homocysteiny we krwi.
“Nasza publikacja przedstawia wg nas najbardziej wyczerpującą obecnie ocenę wpływu kwasów omega-3 PUFA na stężenie homocysteiny we krwi,” podają naukowcy w piśmie Nutrition.
Badacze z Chin, Tajwanu i Australii dodają, że należy przeprowadzić dogłębną analizę dodatkowych długoterminowych badań. Ponadto badania te powinny sprawdzić czy obniżenie poziomu homocysteiny naprawdę zmniejsza występowanie chorób serca.
“Rezultaty naszych odkryć mają być wyjaśnione,” dodają naukowcy.
Teoria homocysteiny
Wcześniej uważano, że wysoki poziom aminokwasu hiperhomocysteinemia, sygnalizuje choroby serca oraz czynnik ryzyka chorób, które przyczyniają się do ataku serca. Naukowcy doszli do takiego wniosku na podstawie obserwacji dzieci cierpiących na homocystynurię, rzadką chorobę genetyczną powodującą znaczne podwyższenie stężenia homocysteiny, u których występowała większa zachorowalność na choroby układu sercowo-naczyniowego. Następnie wyniki tych obserwacji uogólniono do ludzi w różnym wieku. Pojawiła się hipoteza, że suplementacja witamin z grupy B może obniżyć stężenie homocysteiny we krwi i zmniejszyć ryzyko chorób serca.
Związek homocysteiny i chorób układu sercowo-naczyniowego został ostatnio zakwestionowany w oparciu o wyniki metaanalizy ośmiu badań z zastosowaniem kwasu foliowego z udziałem 37 485 osób. Nie znaleziono korzystnego wpływu na ryzyko występowania głównych schorzeń układu krwionośnego, nowotworów lub zgonów oprócz obniżenia poziomu homocysteiny o 25% (Archives of Internal Medicine, Vol. 170, pp. 1622-1631).
Badacze twierdzą, że mechanizm działania omega-3 na zmniejszenie stężenia homocysteiny nie został jeszcze w pełni wyjaśniony. Sugerują jednak, że kwasy omega-3 mogą mieć związek z enzymem CSE. Dane z badań na zwierzętach oraz in vitro sugerują, że omega-3 mogą mieć wpływ na geny odpowiedzialne za aktywność CSE: CSE przyspiesza konwersję produktu pośredniego homocysteiny do cysteiny.
“Następnie dochodzi do zmniejszenia stężenia homocysteiny,” spekulują badacze.
Zdrowe serce i nie tylko
Korzystny wpływ kwasów omega-3 z tłustych ryb na serce jest udokumentowany. Po raz pierwszy wspomniał o tym dr Jorn Dyerberg na początku lat 70-tych w piśmie The Lancet and The American Journal of Clinical Nutrition. Do dziś dnia uważa się, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA) wpływają na poprawę poziomu lipidów we krwi, zmniejszają skłonności do zakrzepicy, poprawiają ciśnienie krwi i tętno, a także funkcjonowanie układu krążenia. Ponadto kwasy omega-3, szczególnie EPA I DHA, wpływają korzystnie na zdrowie m.in. zmniejszają ryzyko pewnych nowotworów, zapewniają prawidłowy rozwój płodu, zdrowie stawów i dobry nastrój.
Mimo licznych korzyści dla zdrowia nadal problematyczne jest zapewnienie odpowiedniego spożycia omega-3 w postaci tłustych ryb. Dlatego pojawiło się na rynku mnóstwo produktów bogatych w te kwasy. Wg prognoz firmy Frost & Sullivan rynek sprzedaży tych produktów wzrośnie w ciągu roku o 24%, a jego wartość szacuje się na 1,6 mld $ do 2014r.
Źródło: Nutrition
Publikacja online przed drukiem, doi: 10.1016/j.nut.2010.12.011
“High consumption of omega-3 polyunsaturated fatty acids decrease plasma homocysteine:
A meta-analysis of randomized, placebo-controlled trials“
Autorzy: T. Huang, J. Zheng, Y. Chen, B. Yang, M.L. Wahlqvist, D. Li