Selen plus cynk – duet przeciwwirusowy

Selen plus cynk – duet przeciwwirusowy

W kontekście pandemii wirusowej choroby COVID-19 zrobiło się głośno o cynku jako o pierwiastku o aktywności przeciwwirusowej. A wszystko to za sprawą artykułu opracowanego przez zespół szanowanych naukowców, kierowany przez Amita Kumara. Artykuł ten był przeglądem badań dotyczących właśnie przeciwwirusowych właściwości cynku – niezbędnego składnika mineralnego, przyjmowanego powszechnie w postaci suplementów diety. Artykuł ten, którego tytuł brzmi: „Potencjalna rola suplementacji cynku w profilaktyce i leczeniu COVID-19”, został opublikowany w maju 2020 roku, w renomowanym czasopiśmie naukowym – Medical Hypotheses. Zapewne to właśnie pod wpływem tej publikacji w wypowiedziach medialnych wielu specjalistów pojawiły się sugestie, że do postępowania terapeutycznego przy chorobie COVID-19 powinny być włączane rutynowo suplementy cynku. Jak jednak szybko się okazało, cynk nie jest jedynym pierwiastkiem o aktywności przeciwwirusowej, a naukowcy zwrócili uwagę na równie znamienną rolę selenu w obronie organizmu przed skutkami zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Chociaż chyba wszyscy to wiemy, niemniej warto przypomnieć, że COVID-19 to choroba zakaźna górnych dróg oddechowych, rozwijającą się na skutek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najczęściej choroba ta ma przebieg bardzo łagodny; większość zakażonych przechodzi ją bezobjawowo, ewentualnie odczuwa łagodne objawy, przypominające inne sezonowe choroby infekcyjne górnych dróg oddechowych. Niemniej u niektórych może doprowadzić do zapalenia płuc, zespołu ostrej niewydolności oddechowej, posocznicy i wstrząsu septycznego, a nieraz nawet do zgonu. Ponieważ na dzień dzisiejszy nie istnieje oficjalnie zatwierdzona metoda, celowana na leczenie choroby COVID-19, dlatego w obszar zainteresowań wielu zespołów naukowych, w kontekście wspomagania organizmu w walce z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, trafiły rozmaite związki pochodzenia naturalnego, a więc również mikroelementy, znane już wcześniej ze swoich zdolności do wspomagania organizmu w walce ze skutkami sezonowych infekcji wirusowych.

Tak więc ze wspomnianego na wstępie opracowania naukowego dowiedzieliśmy się na temat cynku tyle, że pierwiastek ten wykazuje szereg bezpośrednich i pośrednich właściwości przeciwwirusowych, realizowanych poprzez bardzo różnorodne mechanizmy. Skuteczność cynku przeciwko wielu gatunkom wirusów jest warunkowana głównie jego zdolnością oddziaływania na procesy fizyczne, takie jak przyleganie i wnikanie wirusa do komórek, czy eliminacja jego powłoki. Cynk jednocześnie chroni i stabilizuje błony komórkowe zdrowych komórek gospodarza, a co za tym idzie, blokuje wnikanie wirusów do wnętrza zdrowych komórek, hamując w ten sposób szerzenie się infekcji. Cynk hamuje również proces rozmnażania się koronawirusów, osłabiając dynamikę odbudowy ich materiału genetycznego w postaci nici RNA. Przy tym cynk działa synergistycznie w połączeniu ze standardową terapią przeciwwirusową, wielokrotnie wzmacniając jej efektywność, co wykazano na przykładzie pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C i HIV oraz SARS-CoV-1.

Jednak podobnych opracowań, w podobnym kontekście, doczekał się również selen. Tytuły tych publikacji brzmiały równie wymownie: „Interakcje selenu i wirusa RNA: potencjalne konsekwencje zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)” i „Suplementacja selenu w profilaktyce zakażeń koronawirusem (COVID-19)”. Jedna z nich (ta druga) ukazała się nawet w tym samym czasopiśmie naukowym, które publikowało informacje odnośnie cynku, a autorem jej był duet polskich specjalistów w składzie: Marek Kieliszek i Bogusław Lipiński.

A publikacje te informują nas o tym, że niedobory selenu sprzyjają mutacji, replikacji i zjadliwości wirusów RNA, takich jak SARS-CoV-2. Jak również, że niski poziom selenu w surowicy krwi pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 wiąże się z cięższym przebiegiem choroby, co pokazuje, że status selenu wpływa wyraźnie na obraz przebiegu infekcji SARS-CoV-2. Selen ogranicza negatywny wpływ wirusa SARS-CoV-2 na komórki śródbłonka naczyniowego i na agregację płytek krwi. Sole tego pierwiastka utleniają powierzchniowe białka koronawirusa, uniemożliwiając mu penetrację błony komórkowej, hamując wnikanie koronawirusów do zdrowych komórek i znosząc tym samym ich zakaźność.

Sławomir Ambroziak   

Powiązane wpisy

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych


Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Lęk to normalna reakcja emocjonalna na zagrożenie lub potencjalne zagrożenie. Jednak gdy ta emocja jest niewłaściwa, ekstremalna i uporczywa, i nie jest proporcjonalna do natury zagrożenia, jest klasyfikowana jako patologiczna, czyli jako zaburzenie lękowe. Zaburzenia lękowe są grupą...

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!


Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

W aspekcie zdrowia najczęściej możemy spotkać się z doniesieniami na temat schorzeń, które bezpośrednio zagrażają życiu. Często zatem czytamy o zaleceniach dietetyczno-suplementacyjnych związanych ze wspieraniem zdrowia w aspekcie chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób cywilizacyjnych...

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni


Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Pieprzyca peruwiańska (Lepidium meyenii), znana szerzej jako maca lub żeń-szeń peruwiański, to jadalna dwuletnia roślina zielna z rodziny Brassicaceae, czyli spokrewniona z naszą kapustą i rzepą, która pochodzi z Ameryki Południowej a rośnie w wysokich partiach Andów peruwiańskich. Środowisko...