Sensacyjne doniesienia na temat niebezpiecznych skutków ubocznych statyn

Sensacyjne doniesienia na temat niebezpiecznych skutków ubocznych statyn

Nowe sensacyjne doniesienia na temat niebezpiecznych skutków ubocznych statyn

Autor: dr Mercola, 12 czerwiec 2010
Naukowcy ostrzegają lekarzy, aby ostrożniej przepisywali leki obniżające cholesterol ze względu na ich liczne skutki uboczne.
Pewne dawki oraz rodzaje statyn mają związek ze skutkami ubocznymi, które przyczyniają się do problemów z wątrobą i nerkami.

BBC News podaje:
„Naukowcy przyjrzeli się danym dotyczącym 2 milionów osób w wieku 30-84 lat pochodzącym od lekarzy z Anglii i Walii z okresu ponad 60 lat. Skutki uboczne wykazane w badaniu i opublikowane w British Medical Journal dotyczą problemów z wątrobą, ostrej niewydolności nerek, osłabienia mięśni oraz katarakty.”

Uwagi dr Mercoli:
Powszechnie wiadomo, że statyny wywołują skutki uboczne, a ostatnie badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii do długiej listy tych skutków obocznych dodaje problemy z wątrobą, ostrą niewydolność nerek, osłabienie mięśni oraz kataraktę.
Trudno uwierzyć, że tak wiele osób stosuje statyny
Wkrótce w Wielkiej Brytanii jedna na cztery dorosłe osoby powyżej 40 r.ż. będzie przyjmować statyny. Tamtejsi lekarze natomiast mają dostęp do programu komputerowego, który analizuje czy osoby w grupie wiekowej 35 lat muszą przyjmować statyny.
Podobnie w USA, gdzie grupa ekspertów z podlegającemu rządowi programu National Cholesterol Education Program zaleciła osobom z ryzykiem wystąpienia chorób serca obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL do bardzo niskiego poziomu z roku 2004.
Przed 2004r., stężenie cholesterolu LDL wynoszące 130mg było uznawane za prawidłowe. Wg aktualnych danych zaleca się jednak, aby jego stężenie wynosiło mniej niż 100 lub nawet 70 u pacjentów o bardzo wysokim ryzyku tych chorób, co przyczyniło się do gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na te leki.
Badacze zachęcają również do badania poziomu cholesterolu u ok. 1/3 nastolatków z nadwagą, gdyż wiele z nich będzie musiało w przyszłości przyjmować niebezpieczne dla ich zdrowia statyny.
Firmy farmaceutyczne nawet próbowały przekonywać, że statyny powinny być stosowane do leczenia świńskiej grypy w zeszłym roku!

Tzw. eksperci nawet twierdzą, że statyny mają tylko kilka minusów, więc czemu ich nie wypróbować, tak na wszelki wypadek?
Tych kilka minusów może obejmować ból mięśni oraz ich osłabienie, neuropatię obwodową oraz niewydolność serca. Nie mówiąc już o 900 badaniach potwierdzających, że statyny są niebezpieczne.
900 badań potwierdza, że statyny są niebezpiecznymi lekami
Referat opublikowany w American Journal of Cardiovascular Drugs przytacza prawie 900 badań nad niekorzystnymi skutkami inhibitorów reduktazy HMG-CoA zwanymi statynami.
Najczęściej występującymi niekorzystnymi skutkami ubocznymi statyn są problemy z mięśniami, ale również należą do nich problemy z funkcjami poznawczymi, ból lub otępienie. Do skutków ubocznych tych leków można zaliczyć również podniesienie poziomu glukozy we krwi oraz problemy ze ścięgnami.
Problem stanowi fakt, że statyny nie mają natychmiastowych skutków obocznych, natomiast są one dość skuteczne, obniżając poziom cholesterolu o 50 pkt lub więcej. Wydaje się, że choć wpływają one korzystnie na zdrowie, występujące problemy zdrowotne są często uznawane nie za skutki oboczne leku, ale za osobne schorzenia.
Poniżej lista skutków przyjmowania statyn w dużych dawkach lub przed dłuższy okres czasu:

 • Utrata funkcji kognitywnych
 • Neuropatia
 • Anemia
 • Kwasica
 • Częste gorączki
 • Katarakta
 • Zaburzenia czynności seksualnych

 

Inne poważne i zagrażające życiu skutki uboczne statyn obejmują m.in.:

 • Zwiększone ryzyko nowotworów
 • Upośledzenie działania układu immunologicznego
 • Poważne schorzenia zwyrodnieniowe mięśni (rozpad mięśni poprzecznie prążkowanych)
 • Zaburzenia trzustki
 • Zaburzenia wątroby (ze względu na możliwy wzrost enzymów wątrobowych, należy kontrolować pacjentów pod kątem prawidłowego działania wątroby)
 • Ponadto, niekorzystne skutki uboczne zależą od przyjmowanej dawki, a ryzyko dla zdrowia może być uzależnione od kilku innych czynników tj. przyjmowanie innych leków (które mogą zwiększyć skuteczność statyn), syndrom metaboliczny oraz schorzenia tarczycy.
 • Przyjmując statyny musisz przyjmować CoQ10
 • Jeśli przyjmujesz statyny, a nie uzupełniasz CoQ10 twoje zdrowie jest zagrożone. Niestety, tak jest w przypadku większości Amerykanów przyjmujących te leki.

 

Nie istnieją w USA oficjalne zalecenia dotyczące zmniejszenia stężenia CoQ10 podczas stosowania statyn, a większość lekarzy nie informuje o tym również swoich pacjentów. W Kanadzie natomiast informacje na etykietach jasno ostrzegają przed zmniejszeniem stężenia CoQ10, a nawet, że niedobór tego składnika „może prowadzić do osłabienia czynności sercowych u pacjentów z graniczną zastoinową niewydolnością serca.”
Koenzym Q10 to antyoksydant, który odgrywa kluczową rolę w produkcji energii w mitochondriach oraz w usuwaniu wolnych rodników.
Wykazano, że statyny osłabiają działanie mitochondriów, co prowadzi co zwiększonej produkcji wolnych rodników.
Statyny obniżają również poziom CoQ10 poprzez blokowanie dróg przemian w produkcji cholesterolu –potrzebnych również do produkcji CoQ10. Statyny obniżają również cholesterol we krwi, który transportuje CoQ10 oraz inne antyoksydanty rozpuszczalne w tłuszczach.
Utrata CoQ10 prowadzi do utraty energii komórkowej oraz zwiększenia ilości wolnych rodników, co z kolei może dalej powodować uszkodzenia DNA mitochondriów, a w rezultacie uruchamia błędne koło zwiększając wolne rodniki i uszkadzając mitochondria.

Stąd wiadomo dlaczego statyny są szczególnie niebezpieczne dla osób z uszkodzonymi mitochondriami. Ich organizm potrzebuje odpowiednich ilości CoQ10, aby pominąć te uszkodzenia.
Jeśli przekonasz się, że warto przyjmować CoQ10 w postaci suplementu istotne jest aby przyjmować go w formie zredukowanej w przypadku osób powyżej 40 r.ż. Mowa o ubichinolu, który jest znacznie skuteczniejszy. Sam przyjmuję 1-3 tabletek dziennie ze względu na jego wiele innych korzyści dla zdrowia.
Według autorów licznych badań wysokie ciśnienie krwi oraz cukrzyca mają związek ze znacznymi problemami mitochondrialnymi. U osób z powyższymi schorzeniami występuje większe ryzyko występowania komplikacji po przyjęciu statyn.

Ponadto, ponieważ statyny mogą powodować z czasem uszkodzenia progresywne w mitochondriach, a one same mają tendencję do słabnięcia wraz z wiekiem, mogą pojawić się nowe niekorzystne skutki im dłużej leki te są przyjmowane.

Większość ludzi nie potrzebuje statyn. Swoją popularność na rynku leki te zawdzięczają sile marketingu oraz chciwości, gdyż prawdopodobieństwo, że osoby przyjmujące statyny ich nie potrzebują wynosi ponad 100 na 1.
Jedyną grupą osób, która może skorzystać z tych leków są osoby, które urodziły się z genetyczną wadą zwaną rodzinną hipercholesterolemią. Osoby te są odporne na tradycyjne metody normowania poziomu cholesterolu.
Jeśli lekarz namawia pacjenta na sprawdzenie poziomu cholesterolu całkowitego – wiele z nich tak robi oraz przepisuje statyny zależnie od wyniku tego badania – należy wiedzieć, że test ten nie wykaże nic na temat ryzyka chorób serca – chyba, że wynik wynosi 330 lub więcej.

Co ważniejsze, należy wiedzieć, że cholesterol nie jest przyczyną chorób serca.
Jeśli będziesz się starał obniżyć cholesterol do określonego poziomu będzie to całkowicie bezcelowe, a także możesz przegapić kilka istotnych oznak chorób serca.
Spotkałem wiele ludzi u których poziom cholesterolu wynosił ponad 250, a występowało u nich małe ryzyko chorób serca ze względu na podwyższony cholesterol HDL. Przeciwnie, spotkałem więcej osób u których cholesterol wynosił poniżej 200, a u których występowało bardzo wysokie ryzyko chorób serca na podstawie poniższych badań:

 • Stosunek HDL/cholesterolu
 • Stosunek trójglicerydów/HDL

 

Stężenie HDL to bardzo istotny czynnik ryzyka chorób serca. Podziel poziom HDL przez wynik cholesterolu. Prawidłowy wynik powiniem wynosić powyżej 24%. Poniżej 10% oznacza ryzyko wystąpienia chorób serca.
Te same obliczenia można wykonać z danymi trójglicerydów i HDL. Wynik powinien wynosić poniżej 2%.
Jak naturalnie zoptymalizować poziom cholesterolu.

Nie istnieje powód dla którego należy przyjmować statyny oraz cierpieć w wyniku skutków ubocznych tych niebezpiecznych leków. Stosując się do poniższych wskazówek, zoptymalizujesz poziom cholesterolu w sposób naturalny, bez skutków ubocznych:

Na początek, znormalizuj poziom insuliny eliminując cukier oraz zboża.
Możesz przyjmować wysokiej jakości olej z kryla zawierający cenne dla serca kwasy tłuszczowe omega-3.
Ćwicz najlepiej codziennie. Zwracaj uwagę na rodzaj ćwiczeń.
Pamiętaj, że dieta powinna być zgodna z twoim typem metabolizmu. Jedz dużo produktów w postaci surowej.
Mężczyźni i kobiety w okresie menopauzy powinni badań poziom żelaza. Jego  podwyższony poziom może wywoływać uszkodzenia tlenowe w naczyniach krwionośnych, sercu i innych organach. Nadmiar żelaza jest jednym z głównych czynników ryzyka nowotworów.

Weź pod uwagę swój stan emocjonalny i znajdź dobre ujście dla negatywnych emocji.
Unikaj nadmiernego palenia i picia alkohol.
W przeciwieństwie do statyn, które obniżają cholesterol kosztem zdrowia, powyższe wskazówki dotyczące trybu życia wspomagają zdrowie całego organizmu, a poziom cholesterolu normuje się.

Powiązane wpisy

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych


Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Lęk to normalna reakcja emocjonalna na zagrożenie lub potencjalne zagrożenie. Jednak gdy ta emocja jest niewłaściwa, ekstremalna i uporczywa, i nie jest proporcjonalna do natury zagrożenia, jest klasyfikowana jako patologiczna, czyli jako zaburzenie lękowe. Zaburzenia lękowe są grupą...

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni


Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Pieprzyca peruwiańska (Lepidium meyenii), znana szerzej jako maca lub żeń-szeń peruwiański, to jadalna dwuletnia roślina zielna z rodziny Brassicaceae, czyli spokrewniona z naszą kapustą i rzepą, która pochodzi z Ameryki Południowej a rośnie w wysokich partiach Andów peruwiańskich. Środowisko...

Kurkumina antydepresantem

Kurkumina antydepresantem


Kurkumina antydepresantem

Jak dowiadujemy się z najaktualniejszej publikacji naukowej (Ramaholimihaso, 2020), dotyczącej wykorzystania kurkuminy w walce z depresją, zaburzenia depresyjne są najczęstszymi zaburzeniami psychicznymi u ludzi. W 2017 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że rzeczywiście depresja jest...