Suplementy z resweratrolem mogą poprawić zdrowie serca

Suplementy z resweratrolem mogą poprawić zdrowie serca

Autor: Nathan Gray, 07 września 2010
Powiązane tematy: antyoksydanty, karotenoidy, fitochemikalia, ekstrakty roślinne, zdrowy układ krążenia, zdrowe serce Według najnowszego badania, codzienne przyjmowanie suplementów diety z resweratrolem może poprawić działanie naczyń krwionośnych i stan układu krążenia. Badanie opublikowane w Nutrition, Metabolism & Cardiovascular Diseases, jako pierwsze ocenia wpływ suplementacji resweratrolu na działanie układu krążenia i wykazuje, że resweratrol poprawia wskaźnik FMD (ang. flow-mediated dilatation), który jest markerem funkcji naczyniowych.
Doustne przyjmowanie resweratrolu wywołało znaczną poprawę rozszerzania naczyń w mechanizmie należnym od śródbłonka związaną z dawką, poprzez znaczny wzrost wskaźnika FMD podczas przyjmowania każdej dawki, względem placebo,” podają badacze, pod kierownictwem dr Narelle Berry z University of South Australia.

Czynniki ryzyka
Wskaźnik FMD dla tętnic ramienia jest markerem działania naczyń krwionośnych oraz układu naczyniowego. Jest on uznany za niezależny czynnik ryzyka powstawania chorób układu krążenia.
Obniżenie tego wskaźnika ma związek z kilkoma czynnikami ryzyka układu krążenia m.in. nadciśnieniem i otyłością, oraz charakteryzują go zmiany w budowie i działaniu śródbłonka naczyń krwionośnych.

Podobno składniki odżywcze tj. polifenole i izoflawony poprawiają ten wskaźnik.
Wykazano, że właściwości resweratrolu – związku występującego w czerwonym winie – przyczyniają się do hamowania agregacji płytek krwi, poprawy statusu antyoksydacyjnego oraz większej dostępności tlenku azotu (NO).
Sugeruje się, że do zaburzeń śródłonka naczyń krwionośnych przyczynia się osłabione uwalnianie tlenku azotu (NO) co powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych. Podobno większa dostępność resweratrolu zwiększa produkcję tego tlenku.
Badanie oceniało czy doustne przyjmowanie resweratrolu może poprawić wskaźnik FMD oraz badało wpływ dawki na ten wskaźnik.
W badaniu porównano preparaty zawierające 30, 90 i 270 mg resweratrolu z placebo u 19 osób z nadwagą.

Proporcjonalny wzrost
Badanie wykazało, że wyższe dawki resweratrolu miały związek z proporcjonalnym wzrostem stężenia resweratrolu w osoczu.
Ponadto wykazano, że resweratrol znacznie poprawił wskaźnik FMD w porównaniu z placebo.
Przyjmowanie resweratrolu spowodowało zwiększenie jego stężenia we krwi z 4,1 w przypadku placebo do 7,7 po przyjęciu 270mg resweratrolu. Ponadto wykazano istotny związek między dawką resweratrolu, a odpowiedzią wskaźnika FMD.

“Choć nie wykazano czy resweratrol wpływa na śródbłonek lub na mięśnie gładkie naczyń, aby poprawić rozszerzanie naczyń, istnieje dowód na to, że resweratrol może poprawić śródbłonkową biodostępność tlenku azotu,,” podają autorzy badania.
Według nich wyniki tego badania sugerują, że resweratrol może mieć wpływ na właściwości prozdrowotne winogron i czerwonego wina.
Dodają oni, że konieczne są dalsze badania na potwierdzenie bezpiecznego wpływu resweratrolu na FMD.

Źródło: Nutrition, Metabolism & Cardiovascular Diseases
Publikacja online przed drukiem, doi: 10.1016/j.numecd.2010.03.003
Acute resveratrol supplementation improves flow-mediated dilatation in overweight/obese individuals with mildly elevated blood pressure
Autorzy: R.H.X. Wong, P.R.C. Howe, J.D. Buckley, A.M. Coates, I. Kunz,N.M. Berry

Powiązane wpisy

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych


Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Lęk to normalna reakcja emocjonalna na zagrożenie lub potencjalne zagrożenie. Jednak gdy ta emocja jest niewłaściwa, ekstremalna i uporczywa, i nie jest proporcjonalna do natury zagrożenia, jest klasyfikowana jako patologiczna, czyli jako zaburzenie lękowe. Zaburzenia lękowe są grupą...

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni


Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Pieprzyca peruwiańska (Lepidium meyenii), znana szerzej jako maca lub żeń-szeń peruwiański, to jadalna dwuletnia roślina zielna z rodziny Brassicaceae, czyli spokrewniona z naszą kapustą i rzepą, która pochodzi z Ameryki Południowej a rośnie w wysokich partiach Andów peruwiańskich. Środowisko...

Kurkumina antydepresantem

Kurkumina antydepresantem


Kurkumina antydepresantem

Jak dowiadujemy się z najaktualniejszej publikacji naukowej (Ramaholimihaso, 2020), dotyczącej wykorzystania kurkuminy w walce z depresją, zaburzenia depresyjne są najczęstszymi zaburzeniami psychicznymi u ludzi. W 2017 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że rzeczywiście depresja jest...