Szałwia a mikroflora przewodu pokarmowego

Szałwia a mikroflora przewodu pokarmowego

Od wielu lat promowana jest wiedza o mikroflorze przewodu pokarmowego jako o punkcie krytycznym naszego zdrowia. Wszyscy więc pewnie wiemy, że prawidłowa mikroflora – to nienaganna kondycja zdrowotna. I odwrotnie: nieprawidłowa mikroflora wiąże się z dramatycznym pogorszeniem stanu zdrowia. Najprostsze zalecenia utrzymania równowagi mikrobiologicznej przewodu pokarmowego koncentrują się wokół spożywania obfitujących w pożyteczne bakterie produktów ukwaszonych oraz pokarmów bogatoresztkowych, zawierających błonnik – pożywkę dla takich bakterii. Czy jednak taka strategia jest zawsze skuteczna i czy istnieją jeszcze jakieś inne rodzaje pożywienia pomocne w utrzymaniu tej pożądanej równowagi? Posłuchajmy…  

Mikroflorę przewodu pokarmowego człowieka tworzy około 400–500 gatunków różnorodnych mikroorganizmów. Szacuje się, że każdy gram naszej treści jelitowej zawiera 10 do potęgi 11-ej lub 12-ej komórek mikroorganizmów, co powoduje, że drobnoustroje tworzą ok. 1 kg masy ludzkiego ciała. Florę bakteryjną przewodu pokarmowego tworzą zarówno pożyteczne probiotyki – drobnoustroje wpływające korzystnie na zdrowie gospodarza, jak też szkodliwe dla stanu jego zdrowia – patogeny. Zachwianie równowagi pomiędzy liczebnością mikroorganizmów z obu tych grup może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, albowiem bakterie patogenne powodują nie tylko infekcje układu pokarmowego, ale również układu moczowego, dróg oddechowych, zatok nosowych, opon mózgowo-rdzeniowych, ucha środkowego, ran i oparzeń, a także ogólnoustrojowe, które nazywane są sepsą lub posocznicą. Znaczna część tych bakterii to tzw. drobnoustroje oportunistyczne, czyli stanowiące szczególne zagrożenie dla osób w podeszłym wieku, osłabionych, chorych lub będących w stanie supresji immunologicznej, przykładowo na skutek leczenia choroby nowotworowej lub autoimmunologicznej.

Co więcej – wiele patogenów przewodu pokarmowego to bakteryjne szczepy antybiotykoodporne. Bakterie takie zdążyły bowiem wytworzyć odporność na antybiotyki na skutek powtarzanych często w przeciągu życia ludzkiego antybiotykoterapii. Są szczególną plagą tych miejsc, które gromadzą ludzi leczonych antybiotykami, czyli szpitali i rozmaitych ośrodków zdrowia. Najłatwiej więc rozregulować mikroflorę jelitową, przebywając w podobnych placówkach i/lub poddając się farmakoterapii z wykorzystaniem antybiotyków. W takiej sytuacji przywrócenie równowagi za pomocą samych produktów ukwaszonych i błonnikowych może okazać się zadaniem niezbyt łatwym. Na szczęście istnieją jednak produkty spożywcze, takie jak przykładowo niektóre przyprawy kulinarne, wykorzystywane też jako napitki ziołowe, które mogą skutecznie ułatwić nam wykonanie podobnego zadania.

Otóż badanie przeprowadzone w celu określenia spektrum przeciwbakteryjnego działania szałwii wskazało, że wodny ekstrakt z tego ziółka (jak chociażby zwykła herbatka szałwiowa) wykazywał znaczącą aktywność przeciwbakteryjną, a był najbardziej skuteczny przeciwko enterobakteriom i bakteriom z rodziny Proteus – i to szczególnie tym szczepom najsilniej uodpornionym na antybiotyki (Stanojevic, 2010).

Tak więc produkty ukwaszone i błonnikowe plus herbatka szałwiowa – to może być najefektywniejsza strategia utrzymania zdrowej równowagi mikroflory jelitowej. Powinna się ona sprawdzić w praktyce życia codziennego, chociaż największe zastosowanie może mieć w przypadku osób starszych i schorowanych, a także wszystkich leczonych antybiotykami. Dla wygody można oczywiście korzystać też tutaj z suplementów diety, takich jak kapsułkowane probiotyki (pożyteczne bakterie jelitowe), prebiotyki (formy błonnika pokarmowego), czy też ekstrakty szałwiowe.

Artykuł opracowany na podstawie materiałów dostępnych na stronie www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl 

Powiązane wpisy

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych


Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Lęk to normalna reakcja emocjonalna na zagrożenie lub potencjalne zagrożenie. Jednak gdy ta emocja jest niewłaściwa, ekstremalna i uporczywa, i nie jest proporcjonalna do natury zagrożenia, jest klasyfikowana jako patologiczna, czyli jako zaburzenie lękowe. Zaburzenia lękowe są grupą...

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!


Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

W aspekcie zdrowia najczęściej możemy spotkać się z doniesieniami na temat schorzeń, które bezpośrednio zagrażają życiu. Często zatem czytamy o zaleceniach dietetyczno-suplementacyjnych związanych ze wspieraniem zdrowia w aspekcie chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób cywilizacyjnych...

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni


Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Pieprzyca peruwiańska (Lepidium meyenii), znana szerzej jako maca lub żeń-szeń peruwiański, to jadalna dwuletnia roślina zielna z rodziny Brassicaceae, czyli spokrewniona z naszą kapustą i rzepą, która pochodzi z Ameryki Południowej a rośnie w wysokich partiach Andów peruwiańskich. Środowisko...