Witaminy życia

Witaminy życia

Każdy słyszał o tym, że małym dzieciom należy podawać witaminy D i K. Wtedy są zdrowsze i lepiej rosną. A co z dorosłymi? Czy nie powinni przyjmować związków, które mogą przedłużyć życie?

Odpowiednia podaż tych witamin wpływa na kondycję serca, kości, obniża ryzyko rozwoju nowotworów i chorób krążenia (zawału, udaru, miażdżycy), czyli najczęstszych zabójców. Nic więc dziwnego, że wśród osób z prawidłowym stężeniem witaminy D zaobserwowano mniejszą umieralność w porównaniu z osobami, u których stężenie to było zbyt niskie.

Dobry doktor

Witamina D odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju komórek i długości ich życia. Sprawozdanie z 2006 r. wykazało, że zwiększenie stężenia witaminy D we krwi 35ng/ml zmniejsza ryzyko nieprawidłowego rozwoju komórek rakowych okrężnicy o 50%. Z kolei badanie dr Cedrica Garlanda z UC San Diego School of Medicine, wykazały, że wzrost stężenia witaminy D we krwi do 40-50 ng/ml zmniejsza ryzyko powstania takich komórek w piersiach o 50%. Natomiast u mężczyzn z zaburzeniami prostaty z niskim stężeniem tej witaminy ryzyko zgonu było siedmiokrotnie większe niż u tych panów, którzy mieli wysokie stężenie witaminy D we krwi!

Zdaniem ekspertów większość dorosłych ma zbyt mało witaminy D. Wydawać się to może dziwne, bowiem nasz organizm potrafi ją wytworzyć pod wpływem promieni słonecznych. Jednak jak się okazuje, większość z nas zbyt krótko przebywa na słońcu, by do tego doszło. Ponadto, gdy już decydujemy się na kąpiele słoneczne, to zwykle szczelnie pokrywamy skórę preparatami z filtrami, które blokują proces powstawania witaminy D.

Tymczasem związek ten reguluje ilość wapnia i fosforu w organizmie. Leczy i zapobiega krzywicy u dzieci oraz osteomalacji (rozmiękaniu kości) u dorosłych. Podawana z wapniem może pomóc zmniejszyć utratę kości u kobiet po menopauzie oraz zapobiegać osteoporozie.

Badania wykazały, że u mężczyzn z niskim poziomem witaminy D we krwi (15 ng/mL i mniej) istnieje wyższe ryzyko ataku serca w porównaniu z tymi, u którym poziom wynosi co najmniej 30 ng/mL. Osoby mające niższe niż to stężenie – jak wynika z innych analiz – częściej cierpiały na nadciśnienie, choroby naczyń wieńcowych, kardiomiopatię i cukrzycę niż ludzie z wyższym poziomem tej witaminy. Naukowcy, którzy przebadali 10 tys. osób w Kansas, podają, że u 71% osób badanych, u których poziom witaminy D był poniżej 30 ng/mL, ryzyko zgonu było mniejsze, kiedy podawano jej suplement.

Ponadto kolejne testy wskazują na wpływ witaminy D na ponad 12-krotne zmniejszenie oporności na insulinę u osób otyłych. Oznacza to, że podawanie tej witaminy (ponad 500 j.m). zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 o 13% w porównaniu z dawką mniej niż 200 j.m.

Podwyższenie poziomu słonecznej witaminy we krwi może również zmniejszyć stany zapalne w organizmie. Badanie krwi tysięcy dorosłych Amerykanów wykazało, że poziom białka C-reaktywnego, markera stanów zapalnych, spadł, gdy poziom witaminy wzrósł zaledwie do mniej niż 21 ng/mL. Ma to znaczenie także w przypadku reakcji alergicznych – częściej występują one u osób, u których poziom witaminy D wynosił mniej niż 15 ng/mL w porównaniu z osobami, u których poziom tej witaminy wynosił 30 ng/mL. Z kolei trwające 9 lat badanie przeprowadzone w Finlandii na mężczyznach i kobietach w wieku 53-73 lat dowiodło, że dostateczny poziom witaminy D miał związek z mniejszym ryzykiem zachorowania na zapalenie płuc.

Naukowcy znaleźli również zależność między wysokością stężenia witaminy D a występowaniem mięśniaków macicy. Otóż u pań, które miały jej wyższy poziom prawdopodobieństwo choroby było o 32% mniejsze. Związek ten bowiem hamuje nadprodukcję tkanek w macicy.

To nie wszystko. Ryzyko depresji jest o 21% mniejsze wśród kobiet (w wieku 50-79), które codziennie przyjmują witaminę D (w diecie lub formie suplementów) co najmniej w dawce 800 j.m. w porównaniu do kobiet, które przyjmują mniej niż 100 j.m.

Najnowsze francuskie doniesienia medyczne wskazują, że korzyści z przyjmowania wyższych dawek słonecznej witaminy u starszych kobiet – mają one aż o 77% mniejsze prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę Alzheimera oraz o 65% mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona! W tym drugim wypadku fińscy naukowcy uznali, że już poziom powyżej 20 ng/mL chroni przed parkinsonem.

Witamina D jest także sprzymierzeńcem kobiet po menopauzie. Chroni ich kości przed zrzeszotnieniem (osteoporozą) a przyjmowana wraz z wapniem (400 j.m. wit.D3 i 1 000 mg wapnia) zmniejsza prawdopodobieństwo przybierania na wadze (kilka kg).

Kwaśny kardiolog

Witaminy K1 i K2 należą do tej samej rodziny, ale wykazują inne działanie i funkcje w organizmie. K1 – występująca w zielonych warzywach liściastych – uczestniczy w produkcji czynnika krzepnięcia krwi, który hamuje krwawienie.

Z kolei witamina K2 włącza białko MGP i osteokalcynę, które przenoszą wapń z wyściółki naczyń krwionośnych do kości. Gdy jej brakuje zwiększa się ryzyko do zwapnienia tętnic.

W badaniu rotterdamskim, pacjenci, którzy spożywali najwięcej witaminy K2, mieli o 52% mniejsze ryzyko na rozwój zwapnienia tętnic i o 57% mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych w ciągu 7-10 lat. Z kolei w innym badaniu, w którym wzięło udział 16 057 kobiet wykazało, że uczestniczki z najwyższym spożyciem tej witaminy miały mniejsze ryzyko chorób serca (o 9%).

3-letnie badanie na 244 kobietach po menopauzie dowiodło, że te przyjmujące suplementy z witaminą K2 znacznie wolniej traciły gęstość mineralną kości. Natomiast w siedmiu próbach klinicznych w których badano złamania kości stwierdzono, że witamina K2 zmniejsza częstotliwość złamań kręgosłupa o 60%, złamań szyjki kości udowej o 77% i reszty kości o 81%!

Naukowcy podejrzewają również, że witamina ta może mieć duży wpływ na zdrowie zębów, bowiem jednym z głównych białek regulujących zdrowie jamy ustnej są osteokalcyny, które uruchamiają mechanizm stymulujący wzrost nowej zębiny. Te białka zaś aktywuje witamina K2.

To nie koniec. Badanie obserwacyjne na 11 tys. mężczyzn wykazało, że wysokie dawki witaminy K2 mają związek z obniżeniem o 63% ryzyka zaawansowanego raka prostaty. Przedłużają też życie chorym na raka wątroby.

Niestety, nie istnieje test, który bezpośrednio określiłby stężenie witaminy K2 we krwi. Z tego powodu trudno jest też określić odpowiedni jej poziom w organizmie. Zdaniem medyków większość ludzi cierpi na deficyt witaminy K2. Jedną z przyczyn upatrują w tym, że niewiele osób spożywa pokarmy w nią bogate. Kolejną w schorzeniach takich jak: osteoporoza, choroby serca oraz cukrzyca, które sprzyjają niedoborom tego związku. Natomiast medyczne doniesienia opublikowane „Expert Review of Clinical Pharmacology” sugerują, że przyjmowanie statyn obniża poziom witaminy K2 w organizmie.

Dr Dennis Goodman, kardiolog i autor książki pt. Witamina K2: brakujący składnik odżywczy dla zdrowego serca i kości uważa, że witamina ta jest tak samo ważna jak witamina D. Jego zdaniem odpowiednie żywienie może zapobiec 80% przewlekłych chorób m.in. miażdżycy naczyń krwionośnych, atakom serca i udarowi mózgu, cukrzycy i otyłości. Goodman podkreśla, że suplementacja witaminy K2 jest bardzo istotna, bowiem związek ten wykazuje podwójne działanie: na układ krążenia i kości.

Skąd wziąć witaminę K2? Wytwarzają ją bakterie. Dlatego głównym źródłem tej witaminy są pokarmy sfermentowane np. japońskie natto. Również sfermentowane warzywa ją zawierać pod warunkiem, że przygotujemy je sami z zastosowaniem specjalnego startera. To istotne, bowiem nie każdy szczep bakterii produkuje witaminę K2. Dlatego nie znajdziesz jej np. w jogurtach. Natomiast bogate są w nią sery: gouda, brie czy edam oraz organiczne produkty pochodzące od zwierząt karmionych naturalnie (np. żółtko jajka, masło, produkty mleczne).

Obie witaminy są rozpuszczalne w tłuszczach. Dlatego warto je przyjmować w czasie jedzenia, które zawiera te związki a nie na czczo.

Powiązane wpisy

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych


Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Lęk to normalna reakcja emocjonalna na zagrożenie lub potencjalne zagrożenie. Jednak gdy ta emocja jest niewłaściwa, ekstremalna i uporczywa, i nie jest proporcjonalna do natury zagrożenia, jest klasyfikowana jako patologiczna, czyli jako zaburzenie lękowe. Zaburzenia lękowe są grupą...

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!


Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

W aspekcie zdrowia najczęściej możemy spotkać się z doniesieniami na temat schorzeń, które bezpośrednio zagrażają życiu. Często zatem czytamy o zaleceniach dietetyczno-suplementacyjnych związanych ze wspieraniem zdrowia w aspekcie chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób cywilizacyjnych...

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni


Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Pieprzyca peruwiańska (Lepidium meyenii), znana szerzej jako maca lub żeń-szeń peruwiański, to jadalna dwuletnia roślina zielna z rodziny Brassicaceae, czyli spokrewniona z naszą kapustą i rzepą, która pochodzi z Ameryki Południowej a rośnie w wysokich partiach Andów peruwiańskich. Środowisko...