Zakrzepica pod kontrolą witaminy D3 i K2

Zakrzepica pod kontrolą witaminy D3 i K2

Rośnie w społeczeństwie świadomość pożytków płynących z uzupełniania witaminy D3 i K2. Dodajmy: łącznej suplementacji obu tych witamin. Chodzi tu bowiem o proces kalcyfikacji tkanek miękkich, m.in. naczyń krwionośnych, który jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych związanych z podeszłym wiekiem. Otóż witamina D3, która w pewnych optymalnych zakresach dawek hamuje ten proces, w wysokich dawkach może go promować. Jak jednak się okazuje, kalcyfikację tkanek całkowicie powstrzymuje, a nawet odwraca, witamina K2. Jak więc sugerują specjaliści, łączna suplementacja obu tych witamin, obok całej masy rozmaitych korzyści zdrowotnych, jest w stanie przeciwdziałać kalcyfikacji tkanek miękkich, a tym samym wynikającym z tego procesu problemom zdrowotnym.

Z tej całej masy rozmaitych korzyści zdrowotnych, wnikający z łącznej suplementacji witaminy D3 i K2, warto zwrócić przykładowo uwagę na zapobieganie rozwojowi zakrzepicy.

Tromboza, czyli inaczej zakrzepica żył głębokich, jest chorobą polegającą na tworzeniu się zakrzepów w układzie żylnym kończyn, najczęściej kończyn dolnych, pod powięzią głęboką, czyli błoną zbudowaną z tkanki łącznej, otaczającą poszczególne mięśnie. Specjaliści szacują, że w Polsce mamy rocznie do czynienia z ok. 60 tys. przypadków zdiagnozowanej zakrzepicy.

Głównymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi zakrzepicy są w pierwszej kolejności: długotrwałe unieruchomienie, rekonwalescencja po zabiegach chirurgicznych, ciąża i połóg, zakażenia wirusowe i bakteryjne, wiek powyżej 40 lat, wielonarządowe urazy miednicy i kończyn dolnych, odwodnienie, terapia hormonalna, niewydolność krążenia oraz otyłość i niska aktywność fizyczna. Natomiast ostatnie miesiące pokazują nam, że problemom zakrzepowo-zatorowym mogą sprzyjać w indywidualnych przypadkach iniekcje niektórych preparatów RNA, stymulujących produkcję przez organizm białek wirusowych, wzmacniających odporności organizmu na zakażenia wirusowe.

Zakrzepica żył głębokich przebiega początkowo, przynajmniej w połowie przypadków, bezobjawowo lub jedynie ze skąpymi objawami. W późniejszym okresie zakrzepica żył głębokich zaczyna dawać objawy w postaci bólu i tkliwości kończyn, obrzęku stóp wokół kostek, zaczerwienienia i wzrostu ciepłoty skóry kończyn oraz nadmiernego wypełnienia żył powierzchniowych kończyn.

Nieleczona zakrzepica żył głębokich może nieść ze sobą poważne następstwa zdrowotne, albowiem może tworzyć podstawę rozwoju żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, charakteryzującej się, obok zakrzepicy żył głębokich, zatorowością płucną.

W farmakoterapii trombozy wykorzystywane są leki przeciwzakrzepowe, nazywane inaczej antykoagulantami. Jednakże leczenie z użyciem tego typu środków wiąże się z rozmaitymi problemami zdrowotnymi. Otóż przykładowo niektóre antykoagulanty są antagonistami witaminy K, a ponieważ witamina K chroni organizm przed wapnieniem tkanek miękkich, dlatego długotrwałe stosowanie tego typu leków może sprzyjać chorobliwemu wapnieniu, m.in. tętnic i zastawek serca. Z kolei inne leki przeciwzakrzepowe mogą wchodzić w niepożądane interakcje z licznymi składnikami pokarmowymi, co w konsekwencji może doprowadzić do poważnych zaburzeń krzepliwości krwi. Z tego też powodu, w przeciwdziałaniu zakrzepicy zwraca się ostatnio coraz większą uwagę na czynniki dietetyczne, sprzyjające utrzymaniu właściwej krzepliwości krwi i obniżające ryzyko tworzenia się zakrzepów żylnych.

A jak ma się do problemu zakrzepicy sprawa łącznej suplementacji witaminy D3 i K2…?

Otóż wyniki niedawno opublikowanego badania wykazały, że pacjenci z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową charakteryzują się niższymi wartościami witaminy D we krwi, w porównaniu z osobami zdrowymi, i że pomiędzy ryzykiem rozwoju zakrzepicy a niedoborem witaminy D zachodzi ewidentna korelacja (Dehghani, 2019).

Natomiast witamina K, jak powszechnie wiadomo, ogólnie jest czynnikiem niezbędnym przy krzepnięciu krwi. Z tej też przyczyny, jak już wiemy, antagonistami witaminy K są niektóre leki przeciwzakrzepowe. Dlatego stosowanie suplementów witaminy K lub nawet spożywanie pokarmów obfitujących w tę witaminę znacząco obniża skuteczność terapii przeciwzakrzepowej, prowadzonej z wykorzystaniem tego typu leków. I właśnie z tego powodu zrodziło się błędne przekonanie, że witamina K może sprzyjać zakrzepicy. W rzeczywistości jest to tylko nieporozumienie, a do tego bardzo mylące.

W rzeczywistości bowiem witamina K jest jednocześnie czynnikiem niezbędnym do utrzymania aktywności przeciwzakrzepowej krwi, a z tego powodu nawet bardzo wysokie dawki witaminy K nie sprzyjają wzrostowi gęstości i krzepliwości krwi, pozostając całkowicie bezpieczne dla układu krążenia i ogólnej kondycji zdrowotnej. Gdy pacjentów biorących udział w badaniach naukowych oceniono pod kątem krzepliwości krwi, dowiedziono, że u osób przyjmujących do 360 mcg witaminy K2 przez okres do 12 tygodni ani nie pojawia się nadkrzepliwość krwi, ani jakiekolwiek, nawet najmniejsze, ryzyko rozwoju zakrzepicy (Westenfeld, 2012; Theuwissen, 2012). Wręcz przeciwnie…!

Otóż w publikowanych ostatnio opracowaniach naukowych pojawiły się dowody na to, że suplementacja witaminy K zapobiega zakrzepicy związanej z przebiegiem choroby COVID-19 (Kudelko, 2021), co wskazuje tym samym na skuteczność tej witaminy z profilaktyce trombozy. 

Sławomir Ambroziak 

www.kenay.com.pl     

     

Powiązane wpisy

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych


Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Lęk to normalna reakcja emocjonalna na zagrożenie lub potencjalne zagrożenie. Jednak gdy ta emocja jest niewłaściwa, ekstremalna i uporczywa, i nie jest proporcjonalna do natury zagrożenia, jest klasyfikowana jako patologiczna, czyli jako zaburzenie lękowe. Zaburzenia lękowe są grupą...

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!


Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

W aspekcie zdrowia najczęściej możemy spotkać się z doniesieniami na temat schorzeń, które bezpośrednio zagrażają życiu. Często zatem czytamy o zaleceniach dietetyczno-suplementacyjnych związanych ze wspieraniem zdrowia w aspekcie chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób cywilizacyjnych...

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni


Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Pieprzyca peruwiańska (Lepidium meyenii), znana szerzej jako maca lub żeń-szeń peruwiański, to jadalna dwuletnia roślina zielna z rodziny Brassicaceae, czyli spokrewniona z naszą kapustą i rzepą, która pochodzi z Ameryki Południowej a rośnie w wysokich partiach Andów peruwiańskich. Środowisko...