Zaskakująco silny pokarm z Azji

Zaskakująco silny pokarm z Azji

Zaskakująco silny pokarm z Azji dostarcza więcej korzyści dla zdrowia niż olej z ryb
Autor: dr Mercola, 22 luty 2011

Według najnowszego badania, olej z kryla ma podobny wpływ jak olej z ryb na tłuszcze w surowicy krwi, stres oksydacyjny oraz stany zapalne, ale w przeciwieństwie do oleju z ryb, działa on nawet w przypadku małych dawek kwasów EPA i DHA. Kwasy te mają korzystne działanie na zdrowie, m.in. na serce, oczy i choroby wywołane przez stany zapalne. Kwasy tłuszczowe omega-3 występują w oleju z ryb w formie trójglicerydów, a w oleju z kryla w formie fosfolipidów.

Jak wskazuje badanie:
“Wszyscy uczestnicy badania zostali przypadkowo podzieleni na trzy grupy. 36 osobom podawano 6 kapsułek oleju z kryla 3g, zawierających 543mg EHA i DHA; 40 osób przyjmowało 3 kapsułki oleju z ryb 1,8g dziennie, z 864mg EPA i DHA, a pozostałym 37 osobom nie podawano żadnych suplementów. Zaobserwowano znaczny wzrost EPA, DHA i DPA w osoczu krwi w grupach przyjmujących olej z ryb i kryla. Ponadto nie wystąpiły żadne inne różnice w grupach przyjmujących te oleje. Dawka EPA + DHA w oleju z kryla wynosiła 62,8% dawki zawartej w oleju z ryb.”
Więcej cennych informacji na temat kryla!
Powyższe badanie potwierdza to co od dawna powtarzam, że kryl jest lepszy od oleju z ryb w przypadku optymalizacji poziomu cholesterolu. Badanie to wykazało, że dawka kryla, która zawiera o 1/3 mniej DHA i EPA, miała większy wpływ na stosunek HDL i trójglicerydów do cholesterolu, które są uznawane za 2 największe czynniki prognozujące choroby serca. Wykazałem ten związek ponad 13 lat temu. Występuje on prawdopodobnie ze względu na strukturę fosfolipidów oleju z kryla co pozwala na lepsze wchłanianie w porównaniu do oleju z ryb oraz zawartość astaksantyny w krylu.
Historia oleju z kryla
Kryl, zwany przez Japończyków Okiami, jest wspaniałym pokarmem w krajach Azji od XIX w. a nawet wcześniej. Kryl korzystnie wpływa na zdrowie dostarczając 2 najważniejsze składniki: kwasy omega-3 pochodzenia zwierzęcego, EPA i DHA oraz silny antyoksydant – astaksantynę.
Korzystne działanie omega-3 obejmuje począwszy od zdrowia umysłowego i behawioralnego w każdym wieku do zapobiegania przedwczesnym zgonom z przyczyn różnych chorób. Potwierdzono korzystne działanie omega-3 na:

  • choroby serca i udar
  • niedobór niezbędnych kwasów tłuszczowych u niemowląt (rozwój mózgu i siatkówki)
  • ogólne funkcjonowanie mózgu, m.in. pamięć oraz chorobę Parkinsona
  • ADHD
  • choroby autoimmunologiczne (np. toczeń i nefropatia)
  • osteoporozę
  • chorobę Leśniowskiego-Crohn
  • nowotwory piersi, okrężnicy i prostaty
  • umiarkowane nadciśnienie
  • reumatoidalne zapalenie stawów

 

Przewagą oleju z kryla nad olejem z ryb jest jego wielka skuteczność, co wykazało powyższe badanie. Uczestnikom badania podawano tylko 62,8% EPA/DHA zawartego w oleju z ryb w postaci oleju z kryla, a w obu grupach wystąpiły podobne wyniki co oznacza, że kryl ma silniejsze działanie.
Co sprawia, że kryl jest tak wyjątkowy?
Organizm wchłania olej z kryla szybciej i w całości ze względu na jego strukturę fosfolipidów.

Broń kryla: fosfolipidy i cholina
W przeciwieństwie do oleju z ryb, olej z kryla zawiera omega-3 w postaci fosfolipidów tj. liposomów, które dostarczają kwasy tłuszczowe bezpośrednio do komórek. Aktualne wyniki badań wskazują, że fosfolipidy te są najbezpieczniejszymi i najbardziej skutecznymi nośnikami EPA i DHA. Niestety popularne produkty oleju z ryb nie zawierają tych fosfolipidów, a tylko omega-3 w mniej korzystnej dla zdrowia formie tj. wolnych trójglicerydów.
Związek między fosfolipidami, a omega-3 znacznie wspomaga przenikanie cząsteczek kwasów tłuszczowych przez ściany jelit, a następnie do tkanek, gdzie są niezbędne jak np. dla mózgu. Dlatego kwasy tłuszczowe w oleju z kryla są znacznie bardziej biodostępne niż te w oleju z ryb. Aktualne badania wykazały nawet, że olej z kryla jest wchłaniany 10-15 razy lepiej niż olej z ryb.
Ok. 80-85% oleju z ryb nie jest w ogóle wchłanianego z jelita, co powoduje, że u ok. połowy osób przyjmującej ten olej pojawia się nieprzyjemne odbijanie i wiele osób przestaje go przyjmować. Po spożyciu oleju z ryb, aby mógł on być wykorzystany przez organizm w wątrobie musi on zostać przyłączony do fosfatydylocholiny.
Olej z kryla zawiera już fosfatydylocholinę!
Olej z kryla występuje w takiej formie, że jest on od razu wchłaniany i wykorzystywany przez organizm prawie w 100%. Fosfatydylocholina składa się z choliny, która jest prekursorem istotnego neuroprzekaźnika acetylocholiny (która wysyła sygnały do mózgu) oraz trimetyloglicyny, która chroni wątrobę.
Cholina odgrywa istotną rolę w rozwoju mózgu, uczenia się i pamięci. Jest ona szczególnie ważna dla kobiet w ciąży lub karmiących, gdyż bierze udział w rozwoju mózgu płodu i noworodka.
Kryl zawiera astaksantynę – najsilniejszy antyoksydant

Olej z kryla zawiera jeden z najsilniejszych antyoksydantów tj. astaksantynę, która przynosi wielkie korzyści dla zdrowia. Ten karotenoid skuteczniej wymiata niebezpieczne wolne rodniki niż beta-karoten, alfa-tokoferol, likopen i luteina. Astaksantyna chroni komórki, organy oraz tkanki przed uszkodzeniami tlenowymi. Zachwyca mnie szczególnie jej zdolność do zapobiegania oparzeniom słonecznym, uszkodzeniom wywołanym przez promieniowanie, powstawaniu katarakty oraz najczęstszej przyczyny ślepoty tj. zwyrodnieniu plamki żółtej związanemu z wiekiem. Swoja skuteczną ochronę przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem zawdzięcza ona algom Haematoccous pluvialis, które chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym, kiedy brakuje wody. Algi te są pokarmem kryla, a więc astaksantyna wchodzi w skład oleju z kryla.

Omega-3 są niezwykle delikatne
Kwasy omega-3 składają się z bardzo nietrwałych wiązań, które są szczególnie podatne na uszkodzenia tlenowe wywołane przez temperaturę, ciśnienie lub tlen z powietrza. Kiedy dochodzi to tego rodzaju uszkodzeń olej ten staje się zjełczały i bezużyteczny pod względem biologicznym.
Znaczna większość oleju z ryb dostępna na rynku już jest zjełczała, ponieważ nie zawiera antyoksydantów. Olej z ryb (i niskiej jakości olej z kryla) utleni się w kontakcie z powietrzem w jednej chwili, a wtedy nie będzie mieć korzystnego wpływu na organizm.
Astaksantyna nie tylko wymiata wolne rodniki z organizmu, ale również pełni funkcje ochronne, sprawiając, że olej z kryla jest 200 raz bardziej stabilny i odporny na utlenianie, zapobiegając tym samym jełczeniu DHA i EPA.

Ponadto astaksantyna:

  • zapobiega i leczy wiele chorób oczu wspomaga odporność
  • poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego
  • stabilizuje poziom cukru we krwi
  • chroni mózg
  • zmniejsza stany zapalne
  • zmniejsza ryzyko nowotworów
  • zapobiega oparzeniom słonecznym
  • Lista ta codziennie jest dłuższa!

 

Kryl to bardzo bezpieczne, czyste i przyjazne dla środowiska źródło pokarmu
Kryl to największa biomasa na Ziemi licząca ok. 500 mln ton. Mimo jego rosnącej popularności jako źródło pokarmu, mniej niż 2% jest wyławiane.
W przeciwieństwie do oświadczenia National Geographic spożywanie oleju z kryla przez ludzi nie pozbawia wielorybów cennego źródła pokarmu. Właściwie połowy ryb dla ich oleju stanowią większe niebezpieczeństwo dla środowiska niż połowy kryla, gdyż 90% ryb jest wyrybianych.
Większość wyławianych ryb stanowi pokarm dla innych ryb, szczególnie tych hodowlanych.
Kryl jest nie tylko największą biomasa na świecie, ale również najlepiej kontrolowaną poprzez surowe przepisy dot. limitów połowów, aby zapewnić jego równowagę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w moim artykule z 2009r. Ponadto olej z ryb dostępny obecnie na rynku zawiera dużo metali i toksycznych związków. Np. zawartość rtęci jest badana w produktach wysokiej jakości. Jednak zwykle nie bada się zawartości toksyn m.in. PCB, dioksyny oraz radioaktywnego strontu.
Kryl, a szczególnie ten Antarktyczny nie jest skażany przez te związki, gdyż jest on znacznie niżej w łańcuchu pokarmowym niż ryby i nie gromadzi toksyn.
Badania na temat omega-3 i serca
Istnieje wiele badań wskazujących korzystny wpływ omega-3 na układ sercowo-naczyniowy.

Poniżej kilka z nich:
Badacze z Southampton University odkryli, że olej z omega-3 hamuje powstawanie złogów tłuszczowych w arteriach.
Badanie przeprowadzone we Włoszech na 11 324 osobach, które przeszły atak serca wykazało, że u pacjentów tych przyjmujących olej z ryb wystąpiło znacznie mniejsze ryzyko kolejnego zawału, udaru lub zgonu.
Duńscy badacze podają, że przyjmowanie oleju z ryb może pomóc zapobiegać arytmii i nagłemu zgonu sercowemu u zdrowych mężczyzn.
Badacze z USA podają, że u mężczyzn, którzy jedli ryby raz lub częściej na tydzień wystąpiło o 50% niższe ryzyko zgonu w wyniku nagłego zgonu sercowego niż u tych jedzących ryby rzadziej niż raz w miesiącu.
W badaniach tych użyto olej z ryb, a nie z kryla, gdyż wiedza na jego temat dopiero się pojawia. Jednak z powyższych badan wynika, że kryl dostarcza te same EPA i DHA w jeszcze lepszej formie.

Końcowe zalecenia
Wielu lekarzy w Europie przechodzi od tradycyjnych leków do oleju  kryla, aby wspomagać zdrowie, prawidłowy poziom tłuszczu i zdrowy układ sercowo-naczyniowy. Liczę na to, że lekarze w USA zrobią to samo.
Dobra wiadomość jest taka, że olej z kryla wydaje się działać przy niższej dawce. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze i sprawi, że będzie on w lepszej cenie niż olej z ryb.
Kobiety (ale również mężczyźni, tak jak ja) mogą skorzystać przyjmując 2 kapsułki Oleju z kryla dla kobiet, który zawiera kwasy GLA z wiesiołka. Każda kapsułka tego preparatu zawiera 300mg kryla, a 2 kapsułki zapewnią 600mg kryla oraz dodatkowe korzyści płynące z wiesiołka za niską cenę. Jakość jest bardzo istotna przy wyborze suplementu, a olej z kryla nie jest wyjątkiem, więc sprawdzaj co kupujesz.
Uzupełnianie diety wysokiej jakości omega-3 w postaci oleju z kryla to wspaniały i opłacalny sposób na poprawę zdrowia.

Powiązane wpisy

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych


Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Lęk to normalna reakcja emocjonalna na zagrożenie lub potencjalne zagrożenie. Jednak gdy ta emocja jest niewłaściwa, ekstremalna i uporczywa, i nie jest proporcjonalna do natury zagrożenia, jest klasyfikowana jako patologiczna, czyli jako zaburzenie lękowe. Zaburzenia lękowe są grupą...

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni


Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Pieprzyca peruwiańska (Lepidium meyenii), znana szerzej jako maca lub żeń-szeń peruwiański, to jadalna dwuletnia roślina zielna z rodziny Brassicaceae, czyli spokrewniona z naszą kapustą i rzepą, która pochodzi z Ameryki Południowej a rośnie w wysokich partiach Andów peruwiańskich. Środowisko...

Kurkumina antydepresantem

Kurkumina antydepresantem


Kurkumina antydepresantem

Jak dowiadujemy się z najaktualniejszej publikacji naukowej (Ramaholimihaso, 2020), dotyczącej wykorzystania kurkuminy w walce z depresją, zaburzenia depresyjne są najczęstszymi zaburzeniami psychicznymi u ludzi. W 2017 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że rzeczywiście depresja jest...