Zatrzymać czas – Pycnogenol i Gotu Kola

Zatrzymać czas – Pycnogenol i Gotu Kola

Odkrycie wolnych rodników sprawiło, ze bardziej zaczęliśmy rozumieć procesy starzenia organizmu. Najprościej mówiąc wolne rodniki to atomy, cząsteczki lub jony posiadające niesparowany elektron walencyjny, przez co są one bardzo reaktywe i prowadzą do uszkodzenia komórek – powodują bardzo niebezpieczne zmiany tkanek m.in. niedokrwienne, zwyrodnieniowe i martwicze. Można im jednak zapobiec stosując antyoksydanty- przeciwutleniacze.
Działanie wolnych rodników prowadzi do wielu stanów patologicznych organizmu, w tym chorób nowotworowych, zwyrodnieniowych i neurodegeneracyjnych m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów, otępienia typu Alzheimera, choroby Parkinsona oraz miażdżycy, cukrzycy, ostrego zapalenie trzustki, niektórych schorzeń narządu wzroku, takie jak zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Wolne rodniki mają także zdolność uszkadzania DNA i zwiększają podatność organizmu na rozwój zmian nowotworowych. Efektem ich działania jest ponadto szybsze starzenie się organizmu.

Najsilniejszy antyoksydant – Pycnogenol

Pycnogenol to wyciąg z kory sosny nadmorskiej (Pinus pinaster). Szczególnie istotne są w nim związki zwane proantocyjanidyny, które stanowią grupę skondensowanych flawon-3-oli. Znajdują się one także w innych źródłach pochodzenia naturalnego, np. skórkach z orzeszków ziemnych, owocach i nasionach winogron oraz korze dębu i oczaru wirginijskiego. Pycnogenol cechuje wszechstronne działanie, w tym głównie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Chroni materiał genetyczny przed uszkodzeniami, przez co zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów. Substancja ta wykorzystywana jest w preparatach przeciwstarzeniowych, gdyż posiada zdolność wybiórczego wiązania się z kolagenem i elastyną, podstawowymi białkami budującymi skórę. Łącząc się z ich włóknami, chroni je przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników, a także przed działaniem enzymu – kolagenazy I. Dodatkowo przeciwdziała uszkodzeniom skóry spowodowanym działaniem promieni UV, a także poparzeniom słonecznym. Z tego powodu pycnogenol może być stosowany w celu spowolnienia procesu starzenia i utrzymania zdrowej skóry. Badania pokazały także, że przyjmowanie wyciągów z kory sosny powoduje ogólną poprawę funkcjonowania układu krążenia. Następuje wówczas wzrost produkcji tlenku azotu w śródbłonku naczyń krwionośnych, co przyczynia się do ich rozszerzenia. To z kolei powoduje wzmożony przepływ krwi i bardziej efektywne dostarczanie tlenu i substancji odżywczych do tkanek. Z tego powodu pycnogenol może być skutecznie wykorzystywany w profilaktyce miażdżycy, zakrzepów, zmian martwiczych, udaru mózgu i chorób serca między innymi choroby niedokrwiennej i zawału mięśnia sercowego, a także można go stosować wspomagająco przy niewydolności żylnej np. w żylakach. Dodatkowo pycnogenol przyczynia się do poprawy mikrokrążenia między innymi w drobnych naczyniach krwionośnych w obrębie siatkówki, co przyczynia się do lepszej ostrości widzenia w początkowej fazie retinopatii cukrzycowej u chorych na cukrzycę.

Jasność umysłu, piękna skóra i układ krążenia – Gotu kola

Gotu kola jest cenioną rośliną medycyny ajurwedyjskiej, gdzie uważana jest za roślinę o właściwościach rewitalizujących i spowalniających procesy starzenia się organizmu. Współcześnie zioło to jest powszechnie znane ze swego działania usprawniającego pracę umysłu, a także z korzystnego wpływu na krążenie (w szczególności przy niewydolności żylnej) oraz na problemy skórne i trudno gojące się rany. Należy również do roślin adaptogennych, których przyjmowanie pozwala organizmowi przystosować się do szeregu niesprzyjających czynników środowiska, takich jak: chłód, upał, pragnienie, głód, infekcja, promieniowanie jonizujące, niedostatek tlenu (hipoksja) czy duży wysiłek fizyczny. Roślina ta obfituje w znaczne ilości pięciocyklicznych saponin triterpenowych a także monoterpeny, seskwiterpeny, związki poliacetylenowe, flawonoidy oraz cukry (glukoza i ramnoza) , a także magnez i witaminy: A, C, E oraz K.

Korzystny wpływ na uszkodzenia skóry i jej kondycję
Jak wykazały doświadczenia przeprowadzone na zwierzętach laboratoryjnych miejscowe podanie preparatów z gotu koli zwiększa tworzenie nowych komórek i syntezę kolagenu w miejscu zranienia. Ponadto wykazano, że roślina ma również zastosowanie w leczeniu ran pooparzeniowych. Natomiast występujące w niej saponiny są szczególnie skuteczne w poprawianiu wyglądu i kondycji skóry, z tego powodu budzi ona duże zainteresowanie firm kosmetycznych i farmaceutycznych. Azjatykozyd zwiększa syntezę kwasu hialuronowego, co prowadzi do wzrostu nawilżenia i napięcia skóry, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie – przyspiesza leczenie zmian trądzikowych. Związek ten, podobnie jak estrogeny, usprawnia metabolizm fibroblastów, syntezę kolagenu i elastyny. Inne trójterpenowe składniki gotu koli, oprócz stymulacji syntezy kolagenu, wykazują działanie przeciwobrzękowe. W efekcie obserwuje się wygładzenie zmarszczek, wzrost gęstości i elastyczności skóry, przyspieszenie bliznowacenia skóry i zmianę struktury blizn (np. rozstępów). Ponadto ekstrakt z gotu koli przyczynia się do wzmacniania ścianek naczyń krwionośnych, z tego powodu wykorzystywany jest niezmiernie często w profilaktyce opuchnięć i cieni pod oczami oraz w pielęgnacji cery naczynkowej. Łagodzi również skutki ukąszeń owadów. Wykazano także efektywność kremów zawierających triterpeny w zapobieganiu tworzenia się cellulitu, rozstępów skórnych u kobiet ciężarnych oraz w przeciwdziałaniu fotostarzenia.

Pozytywne działanie na układ naczyniowy

Gotu kola działa także wzmacniająco na układ naczyniowy i okołonaczyniową tkankę łączną, wzmaga syntezę kolagenu, a w konsekwencji poprawia elastyczność naczyń krwionośnych oraz krążenie krwi. Przeprowadzone badania wykazały także, że frakcja triterpenowa gotu koli polepsza parametry mikrokrążenia, takie jak przezskórne ciśnienie parcjalne CO2 i O2, ponadto zmniejsza obrzęki i usprawnia odpowiedź żylno-tętniczą. Jak wykazały badania , pacjenci, którym podawano triterpeny z wąkrotki azjatyckiej mniej uskarżali się na uczucie ciężkości oraz bólu i obrzęk kończyn dolnych. Dodatkowo frakcja triterpenowa Centella asiatica powoduje także polepszenie przesączania włośniczkowego i zmniejszanie obrzęku stawu skokowego u pacjentów z nadciśnieniem żylnym, a ponadto działa korzystnie w mikroangiopatii cukrzycowej, poprawiając mikrokrążenie i obniżając przepuszczalność kapilarną.

Działanie neuroprotekcyjne i uspokajające

Gotu kola zazwyczaj jest kojarzona jako suplement diety poprawiający pamięć i koncentrację, co potwierdzają liczne badania naukowe. Jak dowiedziono, aktywuje ona uwalnianie neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF) – białka, które pobudza proces powstawania nowych neuronów. Przeprowadzone na zwierzętach doświadczenia wykazały ponadto korzystny wpływ wodnego wyciągu z gotu koli na rozwój komórek nerwowych i zwiększenie sprawności mózgu. Udokumentowano także jej rolę w plastyczności synaptycznej i komunikacji między komórkami nerwowymi. Zaobserwowano wzrost długości dendrytów oraz zdolność odnowy aksonów pod wpływem wyciągu ze świeżych liści i ekstraktu z ziela tej rośliny. Wyniki badań kilku grup naukowców dowiodły, że gotu kola wykazuje także działanie neuroprotekcyjne w kontekście chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera. Dodatkowo oprócz swoich właściwości neuroprotekcyjnych gotu kola wykazuje także działanie terapeutyczne po udarze mózgu. Ekstrakt z tej rośliny okazał się bardziej skuteczny w poprawie zdolności pamięciowych i poznawczych po udarze niż powszechnie stosowany kwas foliowy. Ponadto wyciągi z Centella asiatica oddziałują także łagodząco na ośrodkowy układ nerwowy – mają działanie uspokajające, antydepresyjne, przeciwdrgawkowe i przeciwbólowe. Udokumentowano, że wyciąg wodny z tej rośliny zmniejsza spontaniczną aktywność u myszy i wydłuża czas snu zwierząt.

Działanie antybakteryjne

Polscy naukowcy udowodnili, że ekstrakt alkoholowo-wodny z gotu koli cechuje także działanie bakteriostatyczne wobec wszystkich badanych bakterii Gram-dodatnich (13 szczepów) i Gram-ujemnych (8 szczepów) wyizolowanych z ran o różnym pochodzeniu. Badany wyciąg nie wykazał działania drażniącego, a wyniki uzyskanych badań dowiodły, że aplikowany miejscowo krem lub żel, zawierający 5% badanego ekstraktu z ziela gotu koli (5 mg na 1 g preparatu), może znaleźć zastosowanie w leczeniu zakażonych ran. Ponadto z badań przeprowadzanych na myszach wynika, że wyciąg z liści tej rośliny wykazuje działanie hamujące wzrost Helicobacter pylorii.

Powiązane wpisy

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych


Cynk łagodzi objawy zaburzeń lękowych

Lęk to normalna reakcja emocjonalna na zagrożenie lub potencjalne zagrożenie. Jednak gdy ta emocja jest niewłaściwa, ekstremalna i uporczywa, i nie jest proporcjonalna do natury zagrożenia, jest klasyfikowana jako patologiczna, czyli jako zaburzenie lękowe. Zaburzenia lękowe są grupą...

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!


Czarny imbir na ratunek mężczyznom?!

W aspekcie zdrowia najczęściej możemy spotkać się z doniesieniami na temat schorzeń, które bezpośrednio zagrażają życiu. Często zatem czytamy o zaleceniach dietetyczno-suplementacyjnych związanych ze wspieraniem zdrowia w aspekcie chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób cywilizacyjnych...

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni


Maca wzmacnia strukturę i zwiększa siłę mięśni

Pieprzyca peruwiańska (Lepidium meyenii), znana szerzej jako maca lub żeń-szeń peruwiański, to jadalna dwuletnia roślina zielna z rodziny Brassicaceae, czyli spokrewniona z naszą kapustą i rzepą, która pochodzi z Ameryki Południowej a rośnie w wysokich partiach Andów peruwiańskich. Środowisko...